Tüm araçlarda yapılması zorunlu olan araç muayenesi fiyatları yeni yılla birlikte zamlandı. Araç muayene ücretleri yeniden değerleme oranı olan yüzde 122 oranında artırıldı. 2022 yılında muayene ücreti 507 TL olarak uygulanıyordu. Böylece otomobil muayene ücretleri yüzde 122 zamlanmış oldu. Araç muayene ücretleri 2023 yılında yeniden değerleme oranında artırıldı. Yapılan zamla birlikte yeni yılda araçlarını (Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork) muayene ettirecek vatandaşlar, 1130,40 TL ücret ödeyecek.

Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet sahipleri ise 575,84 TL ücret ödeyerek muayene yaptıracak. Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tankerler için muayene ücreti de 1528,10 TL’ye yükseldi.

MUAYENE YAPTIRMAYANA CEZA

Muayenesiz araç kullanmanın cezası da zamlandı. Muayenesiz araçla trafiğe çıkmanın cezası 2022’de 427 TL iken yeni yıl ile birlikte yüzde 122 artışla 951 TL’ye yükseldi.

ARAÇ MUAYENESİNDE FİYAT DÜŞÜREN ÖNERİ

TüvTürk araç muayene ücreti 2023 yılında yüzde 122 artış gösterdi. Otomobil, minibüs ve kamyonet sahipleri, zorunlu araç muayenesi için 1130,40 TL ödeyecek. Vatandaşlar araç muayene ücretleri tepki gösterirken zam sonrası yine aynı öneri gündeme geldi; Servis hizmeti veren kurumlar yetkilendirilerek muayene işlemleri yapsın... 2022 yılı Kasım ayı sonu itibarıyla Türkiye'de trafiğe kayıtlı 26 milyon 349 bin 156 araç bulunuyor. Bu araçların tamamı ise 'zorunlu' olarak muayene ettirilmek zorunda. Otomobil sınırında değerlendiren araçların 2 yılda bir, kamyonet sınıfında değerlendirilenler için ise yılda 1 olmak üzere muayene zorunluluğu bulunuyor

"BAKIM YAPILIRKEN ONAY VERİLSİN"
Tepkilerle beraber araç muayene ücretleriyle ilgili uzun yıllardır konuşulan çözüm önerisi de yine gündeme getirildi. Tepkilerini sosyal medya üzerinden dile getiren vatandaşlar düzenli olarak yıllık araç bakımları zaten yaptırdıklarını dile getirirken, araç muayene yetkisinin egzoz muayenesi gibi servis hizmeti veren kurumlara verilebileceği ve bakım sonrası muayene belgesinin alınabileceği önerisinde bulunurken; Uzmanlar da araç muayene sektörünün rekabete açılmasıyla birlikte hem hizmet kalitesinin artması hem de fiyatların aşağı gelmesinin mümkün olabileceğini görüşünde.

SÖZCÜ-HABER7

Editör: TE Bilisim