Bir dizi programa katılmak üzere Van’a gelen Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Valilik Özel Eğitim Uygulama Okulu’nun açılışını gerçekleştirerek, burada öğrenci ve velilerle bir araya geldi.

TOPLUMDAKİ İTİBARI YÜKSELTMEK İÇİN TÜM İMKANLAR KULLANILACAK

Beraberindeki Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, İl Milli Eğitim Müdürü Nurettin Aras ile birlikte Evliya Çelebi Anadolu MTAL Uygulama Oteli’ne geçen Bakan Tekin, “Öğretmenler Odası Buluşmaları” çerçevesinde öğretmenlerle bir araya geldi. Yol haritasını belirlerken öğretmenlerle yaptıkları istişarelerin önemine değinen Bakan Tekin, “Millî Eğitim Bakanlığı olarak istişare kültürünü kurumsallaştırmak için bütün imkânları değerlendiriyoruz. Ziyaret ettiğimiz her ilde bir araya geldiğimiz öğretmenlerimizle bu kültürü çok daha güçlü hale getireceğiz inşallah” dedi. Bakan Tekin, öğretmelerin toplumdaki itibarını yükseltmek için tüm imkanları kullanacaklarını belirtti.

Öğretmen il dışı atama sonuçları ne zaman açıklanacak? Öğretmen il dışı atama sonuçları ne zaman açıklanacak?

ÖĞRETMENLER FİKİR, ÖNERİ VE BEKLENTİLERİ BAKAN TEKİN’E İLETTİ

Öğretmenler ise tek tek söz alarak göreve geldikten hemen sonra çok kısa süre içinde öğretmenlerin birçok sorununu çözüme kavuşturduğu için Bakan Tekin’e teşekkürlerini iletti. Taşradaki sorunların merkezden değil de bizzat sahayı dinleyerek çözüme kavuşturulmasından duydukları memnuniyeti dile getiren öğretmenler; fikir, öneri ve beklentilerini dile getirdi. Toplantının ardından Güzel Sanatlar Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan konseri dinleyen Bakan Tekin, daha sonra Van’dan ayrıldı.

'KENTTEKİ ÖĞRETMEN SAYIMIZI 6 BİN 85'TEN 18 BİN 390'A YÜKSELMİŞ'

Bakan Tekin, 2002 yılında 6 bin 85 öğretmen görev yaparken, kentteki öğretmen sayısının şu an 18 bin 390 olduğunu da belirterek, "Yani öğretmen sayımız 3’e katlanmış durumda. Aynı şeyi derslik sayısında da söylemek mümkün. 2002-2003'te 3 bin 695 dersliğimiz varmış. Şu anda ise 11 bin 464 dersliğimiz var. Yani derslik sayısı totalde 3’e katlanmış durumda. Bu rakamlar gerçekten önemli rakamlar, önemli göstergeler. Şu sonuçları itibariyle baktığımız zaman 2002 yılında da derslik başına düşen öğrenci sayısı mesela ilkokullarda 52 iken yarı yarıya değişim var. Bu sürece katkı veren herkese teşekkür ediyorum. Bize düşen de bu iyileşmeyi bu göstergelerdeki iyileşme rakamlarını daha ileriye doğru taşımak. Biz de önümüzdeki süreçte bunu yapacağız. Ben tekrar burada bize destek veren herkese teşekkür ederim. Van’daki hemşehrilerimize vatandaşlarımıza, çocuğu olan ebeveyn olan, Okul velisi olan arkadaşlarımıza öğretmen arkadaşlarımıza idareci arkadaşlarımıza ve öğrencilerimize başarılı mutlu ve sağlıklı bir eğitim yılı temenni ediyorum. İnşallah büyük felaketle de karşılaşmadan ülkemizde böyle bir felaket yaşanmadan eğitim öğretimimizi tamamlarız" diye konuştu.

Editör: Necmettin Dursun