ŞEHRİVAN HABER-  Sefer sayılarının azlığı ile bilet fiyatlarının yüksek oluşuyla gündemden düşmeyen Van Ferit Melen Havalimanı’ndaki sorunlar bitmezken, Bakan Uraloğlu bilet fiyatlarının neden yüksek olduğunu açıkladı.

Van Ferit Melen Havalimanı’nda sefer sayılarının azlığı ile bilet fiyatlarının yüksek olmasını birçok milletvekili TBMM gündemine taşımıştı. Bu isimlerden biri olan Yeşil Sol Parti Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’nun cevaplaması istemiyle “Van Havalimanından gerçekleştirilen uçak seferlerine ilişkin” TBMM’ye soru önergesi vermişti.

Gizligider, DSİ’nin Van’da yaptığı yatırımları açıkladı! Gizligider, DSİ’nin Van’da yaptığı yatırımları açıkladı!

“HAVAYOLU İÇ HAT DİREKT UÇUŞLARDA BİLET TAVAN FİYATI BİN 150 TL OLARAK BELİRLENMİŞ”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu, milletvekili Gergerlioğlu’nun sorduğu soruları yanıtladı. Bakan Uraloğlu, uçak biletlerinin yüksek oluşu nedenine değinerek, “Havayolu iç hat direkt uçuşlarda bilet tavan fiyatı bin 150 TL olarak belirlenmiş olmakla birlikte aktarmalı ya da dış hat uçuşlar ile ilgili tavan fiyat uygulaması bulunmamaktadır. İç hat direkt uçuşlarda belirlenen tavan fiyatın üzerinde bilet satış ücreti tespit edildiğinde yolculara ek paketlerin sunulduğu ve yolcularca bahse konu paket hizmetlerinin kabul edildiği anlaşılmaktadır” dedi.

“UÇUŞ BAŞVURUSU OLMASI HALİNDE, BAŞVURULAR İLGİLİ MEVZUAT KAPSAMINDA BAKANLIĞIMIZCA DEĞERLENDİRİLMEYE ALINMAKTADIR”

Uçak seferlerine de değinen Uraloğlu, “Havayolu işletmeleri; serbest piyasa koşullarında faaliyet gösteren ticari kuruluşlardır. Hava meydanlarına uçuş başlatılması, ilave hat konulması, uçuş saatlerinin değiştirilmesi, aktarmalı/aktarmasız uçuş ile seferin icra edilmesi vb. hususlar; havayolu işletmelerinin kendi uhdelerinde olup, havayolları, filo yapıları, filo müsaitliği, slot saatleri ve filolarında bulunan hava araçlarının bağlantıları çerçevesinde uçuş saatlerini kendileri belirleyerek talepte bulunmaktadır. Uçuş başvurusu olması halinde, başvurular ilgili mevzuat kapsamında Bakanlığımızca değerlendirilmeye alınmaktadır” diye aktardı.

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER