DEM Parti’nin Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı Abdullah Zeydan, geçen seçimlerde partilerinin CHP’ye verdiği desteğin suistimal edildiğini belirterek yerel seçimlere kendi adayları ile gireceklerini açıkladı.

ANKARA, İSTANBUL VE İZMİR DE DAHİL TÜM İLLERDE ADAY ÇIKARDIK

DEM Parti Van Büyükşehir adayı Zeydan, kayyımların elindeki belediyeleri bu seçimle geri alacaklarını ve yaratılan tahribatları giderecek güçte olduklarını belirterek, “Bizim şu anki önceliğimiz kayyımlar tarafından gasp edilen belediyelerimizi kurtarmak ve halkın belediyesi yapmaktır. Bu temelde seçim çalışmalarımızı hem Kürt illerinde hem de batı illerinde yürütüyoruz. Tüm illerde Ankara, İstanbul ve İzmir de dahil aday çıkardık. Üçüncü yol diyoruz. Yürüdüğümüz bu yol barışın, özgür ve eşit bir yaşamın yoludur” ifadelerini kullandı.

"ÖNÜMÜZDEKİ SEÇİMLER SIRADAN BİR SEÇİM DEĞİL"

“Önümüzdeki seçimler sıradan bir seçim değildir” diyen DEM Parti’nin Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı Abdullah Zeydan sözlerini şöyle sürdürdü: “Kürtler bu seçimde el ele verir, ittifakını güçlendirir ve bu seçimlerde başarıyla çıkarsa toplumsal barışın da önü açılacaktır.”

“BAZI İLÇELERDE İSTİSNALAR OLABİLİR”

CHP ile DEM Parti arasında ittifak olup olmadığına ilişkin ise Abdullah Zeydan şu şekilde yanıt verdi: “Parti olarak 81 ilde parti olarak seçimlere giriyoruz ve tüm illerde aday çıkardık.  Büyük şehirlerde özellikle batıdaki büyük şehirlerde CHP ile herhangi bir ittifaka gitmedik. Hiçbir adayını da desteklemeyeceğiz.  Ancak bazı küçük ilçe ve bölgelerde o yerin yerel dinamikleri bir aday üzerinde uzlaşılması halinde, bazı istisnalar olabilir.

“CHP BİZİM SAMİMİYETİMİZİ SUİSTİMAL ETTİ”

Geçtiğimiz cumhurbaşkanlığı ve genel seçimde verdiğimiz desteklerden ötürü halkımızın bize eleştirileri oldu.  Geçen seçimlerde demokrasinin, özgür ve eşit bir yaşamın önünün açılsın diye CHP adaylarını destekledik. Ancak CHP maalesef bizim bu samimi yaklaşımımızı suistimal etti. Türkiye’deki milliyetçi partiler ile gizli protokoller imzaladılar. Bu yaklaşımlar halkımızda büyük rahatsızlıklara neden oldu. Bütün bu nedenlerden ötürü biz de bu seçimlere parti olarak girme kararı aldık. Bu temelde üçüncü yol olarak tüm şehirlerde kendi adaylarımızı çıkaracağız.”

"BU SEÇİMLERDE KENDİ GÜCÜMÜZÜ GÖRMEK İSTİYORUZ"

Texas'ta belediye başkanı koltuğunu çocuklara bıraktı Texas'ta belediye başkanı koltuğunu çocuklara bıraktı

DEM Parti’nin İzmit’te CHP adayını desteklemek için adayını çektiğine ilişkin iddialara ise Zeydan şu şekilde değerlendirdi: “Daha önce de dediğim gibi 32’si büyükşehir olmak üzere 81 ilde seçimlere kendi adaylarımızla giriyoruz. Bu seçimlerde kendi gücümüzü görmek istiyoruz. Ne Cumhur ne de Millet ittifakı Kürtlerin varlığını tanımıyor, iradesini kabul etmiyor.  Biz de Kürtler olarak her iki ittifaka kendi gücümüzü göstermeyi hedefliyoruz. Biz diyoruz ki, biz Kürdüz, her zaman buradayız ve dimdik ayaktayız. Toplumsal barış talep ediyoruz. Eşit ve özgür bir yaşam istiyoruz. Sadece Kürtler değil Türk halkı ve diğer halklar, tüm barışsever çevreler de barışı destekliyor. Bu kesimlerin desteğini alacağımıza inanıyoruz.

"TÜRKİYE’DEKİ KÜRTLER EL ELE VERİR VE BİRLİK OLURSA BARIŞ GELİR"

Bugüne kadar bu kutsal ittifakta yer alamayan Kürtlerin de bu ittifaka dahil olacağını umuyoruz. Türkiye’deki Kürtler el ele verir ve birlik olursa barış gelir, bölgede istikrar ve güven ortamı oluşur.  Kürt sorunu eşit ve özgür vatandaşlık temelinde çözülürse Türkiye’nin diğer sorunları da çözülür. Kürtler ve Türkler başta olmak üzere tüm halklar barış içerisinde onurlu bir yaşam sürer.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: RUDAW