DEVA Partisi Van İl Başkanlığı, kent gündemine ilişkin bir basın açıklaması düzenledi. İl binasında düzenlenen açıklamada, Van’ın trafik sorunu ele alındı. 

DEVA PARTİSİ VAN İL BAŞKANLIĞININ GÜNDEMİ: VAN’IN TRAFİK SORUNU

Açıklamayı yapan İl Başkanı Erkan İrven, kentte yaşanan trafiğin vatandaşı canından bezdirdiğini dile getirerek, “Bu haftaki gündemimiz şehir içerisinde yaşanan trafik sorunu… Hepinizin malumu olduğu üzere son dönemlerde kentimizde şehir içi trafik artık içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Özellikle mesai başlangıcı ve mesai sonrası çok yoğun şekilde yaşanan trafik sorunu halkımızı canından bezdirmiştir. En ufak bir yağışta bile şehir içerisinde trafiğin nasıl kitlendiğini hepimiz görmekteyiz. Son dönemlerde Van’da kent içi ulaşım, oldukça karmaşık bir hale gelmiştir. Bu kapsamda acilen şehrin ihtiyaçlarına cevap veren bir ulaşım sisteminin oluşturulması gereklidir. Van’daki ulaşım sorununu minimize etmek için acilen kentin belli noktalarına köprülü kavşakların yapılması gerekiyor” dedi.

“VAN’IN YOLLARI ARAÇ TRAFİĞİNİ KALDIRMIYOR”

İrven, Van’da yolların araç trafiğini kaldıramadığını belirterek, Aşırı derecede artan araç sayısı yüzünden trafik sorunları şehir hayatının en büyük problemi olmuştur. Türkiye’nin en kalabalık şehirleri arasında 21. sırada yer alan ilimizde, yollarımız artık araç trafiğini kaldıramamakta ve beraberinde ciddi sorunlar doğurmaktadır. Van halkı son yıllarda trafik sorunuyla, sadece işe gidiş ve işten çıkış saatlerinde değil günün tüm saatlerinde ana arterlerde ve tüm yollarda karşılaşmaya başlamıştır. Aşağıda önerilen çözümler ile bu sorunun önemli bir miktarda giderileceği düşünülmektedir. Trafik sıkışıklığının en temel nedeni alternatif yolların olmaması, çevre yolunun henüz açılmaması, kentleşme konforunu artıracak öngörülü ve geleceğe hitap eden imar çalışmalarının zamanında yapılmamış olması ve kent merkezinde trafiğin yoğun olduğu noktalarda köprülü kavşakların yapılmamış olması başlıca ve en etkili sebeplerdir” ifadelerini kullandı.

“VAN’DA TRAFİĞİN YOĞUN OLDUĞU YERLERE KÖPRÜLÜ KAVŞAK YAPILMALI”

Van’da trafiğin yoğun olduğu yerlere köprülü kavşak yapılması gerektiğini aktaran İrven, “Bu kapsamda ilimizde özellikle trafiğin yoğun olduğu Otogar, Yeni Emniyet, Semaver, Beşyol, Kültür, Soydan ve İkinisan-Van AVM Kavşakları gibi kavşaklara acilen köprülü kavşaklar yapılması gerekiyor. Burada şunu da ifade edelim ki; eski emniyet köprülü kavşağı ve İkinisan köprülü kavşağı;  genel başkanımızın şimdiki başdanışmanı, 23. Dönem Van Milletvekilimiz ve yine dönemin Plan ve Bütçe komisyonu üyesi olan sayın Kerem Altun beyin öncülüğünde, Milletvekili çalışma arkadaşları ile yoğun çaba ve çalışması ile plan ve bütçe komisyonunda startı verilerek Van’ımıza kazandırılmıştır. Samimi bir çaba ve gayret her şeyin üstesinden gelir. Şunu sormak lazım mevcut iktidar siyasetçilerine, önerdiğimiz ve acil yapılması lazım gelen köprülü kavşaklar ile ilgili bir çalışmanız var mı? Varsa ne aşamada? Yoksa böyle bir çalışmanız neden yok? Tüm bu soruları hem bizlerin hem de değerli Vanlı hemşerilerimizin sorması şarttır. Zira bu bölgemizin iktidar siyasetçileri Vanlı hemşerilerimizi bu çile ile baş başa bıraktığı ortadadır” diye konuştu.

İRVEN: VAN’DA ŞEHİR İÇERİSİNDE YAŞANAN TRAFİK SORUNUN TEK ÇÖZÜM YOLU BU AŞAMADA KÖPRÜLÜ KAVŞAKLARDIR

Van’da yaşanan trafik sorununun tek çözüm yolunun köprülü kavşaklar olduğunu ifade eden İrven, “Buradan açıkça ifade edelim ki; DEVA belediyeciliğinde, başka bir sorun olan ve Vanlı hemşerilerimiz sürekli icra ile karşı karşıya getiren parkomat sorununa ve uygulamasına da son vereceğiz. Bahse konu olan ve yapılması lazım gelen kentin bu noktalarına yapılacak olan köprülü kavşaklarla Van’daki trafik sorunu minimize edilebilir. Basit bir örnek verecek olursak, Aydın Talay Yeraltı Çarşısı’nda bulunan esnaflar mağdur edilmeden, kendilerine City Van AVM’de yer verilerek, bu noktada güzel bir köprülü kavşak yapılabilir. Özellikle Beşyol kavşağında yapılacak olan köprülü kavşak, ilimizin trafik yükünü önemli ölçüde almış olacaktır. Van’da şehir içerisinde yaşanan trafik sorunun tek çözüm yolu bu aşamada köprülü kavşaklardır. Bunun için yetkilileri biran önce harekete geçmeye ve Van halkını bu çileli halden kurtarmaya davet ediyoruz” diye konuştu. 

Kayıp olarak aranıyordu! Cesedi poşet içinde bulundu… Kayıp olarak aranıyordu! Cesedi poşet içinde bulundu…

“TRAFİĞİN YOĞUN OLDUĞU NOKTALARDA SİNYALİZASYON SİSTEMLERİNİN DE GÖZDEN GEÇİRİLMESİ GEREKİYOR”

İrven, trafik sorununun çözümü için ilgililerin acilen harekete geçmesi gerektiğini dile getirerek sözlerini şöyle tamamladı: “Köprülü kavşakların yanı sıra, trafiğin yoğun olduğu noktalarda sinyalizasyon sistemlerinin de gözden geçirilmesi gerekiyor. Ayrıca metro, hafif raylı sistem, yön itibarı ile trafik akış düzeni, çevre yolunun bitirilmesi, bazı caddelerin araç trafiğine kapatılması ve yeni yerlerin modern ve öngörülü bir şekilde imara açılması ve inşasına başlanılması gibi önerileri de bu çalışmada değerlendirmenize sunuyorum. DEVA Partisi Van İl Başkanlığı olarak ilgilileri trafik sorununun çözümü için acil olarak harekete geçmeye davet ediyoruz.”

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER - FATMANUR POLATCAN-VEYSEL İZGİ