Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre, başvuru süresi bir ay uzatılarak 30 Haziran'a çekildi. Ödemenin ilk taksit ödeme süresi de bir ay uzamış oldu.

SON BAŞVURU 30 HAZİRAN, İLK TAKSİT ÖDEME 30 TEMMUZ

Böylece vergi ve SGK primleri başta olmak üzere birçok kamu borcu için son başvuru tarihi 30 Haziran olurken, devlete olan borçların ilk taksit ödeme süresi de 30 Temmuz'a kadar uzadı.

KARAR HANGİ BORÇLARI KAPSIYOR?

Vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, askerlik, otoyol cezaları ve belediyelere olan tüm borçlar 48 taksitle ödenebilecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), il özel idareleri, belediyeler, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları (YİKOB) ile ilgili alacaklara yapılandırma imkanı getiriliyor.

Belediyelerin emlak vergisi, su borçları da dahil olmak üzere tüm alacakları, oda ve borsaların, birliklerin aidat borçları da yapılandırma kapsamında. Trafik, sosyal güvenlik primleri, askerlik, nüfus, köprü, otoyol kaçak geçiş cezaları, adli para cezaları, idari para cezaları, öğrenim kredisi borçları, destekleme primi borçları da yapılandırma kapsamında yer alıyor.

BORÇLAR 48 TAKSİTTE ÖDENEBİLİYOR

Paketle birlikte 31 Aralık 2022 öncesine ait borçlar 48 taksitte ödenebilecek. Borcu peşin ödeme, 12, 18, 24, 36 ve 48 ay ödeyebilme seçenekleri bulunacak. Yapılandırmanın iki taksidinin mutlaka zamanında ve eksiksiz ödenmesi gerekecek. Yapılandırma için e-Devlet üzerinden ve ilgili kurumlara şahsen müracat edilerek yapılması mümkün.

PEŞİN ÖDEMEDE FAİZLERİN YÜZDE 90'NI SİLİNİYOR

Yapılandırılan borçlar peşin ödenirse, anaparanın dışındaki katsayı tutarının yurt içi-üfe tutarının yüzde 90’ından vazgeçilecek.

İDARİ PARA CEZASININ ASIL ALACAĞINDAN YÜZDE 25 ORANINDA İNDİRİM

31 Aralık 2022'den önce işlenen fiillere ilişkin olup yapılandırma son başvuru tarihine kadar tebliğ edilen idari para cezaları da yapılandırılabilecek. Yapılandırılan borç idari para cezası ise asıl alacaktan da yüzde 25 oranında indirim sağlanacak.

İCRA TAKİBİ DURDURULACAK

Bomba iddia! Merkez Bankası Başkanı kim olacak? İlk kadın başkan geliyor: İşte konuşulan o isim Bomba iddia! Merkez Bankası Başkanı kim olacak? İlk kadın başkan geliyor: İşte konuşulan o isim

Yapılandırmadan yararlandırmak için açılmış davalardan vazgeçilecek. Yapılandırma yapanlara icra takibi durdurulacak.

YAPILANDIRMADA SON DURUM

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yapılandırmasına başvuru 13 Mart'ta başlanmıştı. 362 milyar liralık kamu alacağını kapsayan yapılandırma için bugüne kadar 3 milyon 279 bin 311 mükellef, 4 milyondan 883 bin 464 dosya için başvuru yaptı. Yapılan başvuruların karşılığında 178 milyar 300 milyon liralık bir alacak yapılandırıldı ve bu rakamın 8 milyar 200 milyonluk kısmı ise tahsil edildi.

Kaynak: EN SONHABER