banner290

Van'da Ücretli Öğretmenler kadro bekliyor!

Kadro isteyen ücretli öğretmenler, yetkililerden seslerini duymasını istiyor. Ücretli Öğretmenler Derneği, öğretmenlik yeterliliğe sahip 3 yıl ve üzeri hizmeti olan ücretli öğretmenlerin kadroya alınmalarını talep etti.

Van'da Ücretli Öğretmenler kadro bekliyor!

Türkiye genelindeki ücretli öğretmenlerin sorun ve taleplerini içeren bir çalışma yapan Ücretli Öğretmen Dernekleri aldıkları kararları gerçekleştirdikleri ortak bir açıklamayla kamuoyuyla paylaştı. Uzun yıllardır Türkiye genelinde öğretmen açığı olmasına rağmen yapılan atama sayısı açığı kapatmaya yetmiyor bu nedenle yıllardır emek veren ücretli öğretmenler atama bekliyor.  Uzun yıllardır ücretli öğretmenlik yaparak başarılı bir şekilde eğitim veren ücretli öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığından atama kararı bekliyor. Mahalle, köy ve kırsal alanlarda eğitim veren ücretli öğretmenler aldıkların maaşın asgari ücretin altında olduğunu ve bu soruna biran önce çözüm bulunması gerektiğini kaydetti.

"Ücretli Öğretmenlik ücretleri asgari ücretin altında"
20 yıla aşkın görev yapan öğretmenlerin biran önce  kadro beklediğini söyleyen Ücretli Öğretmenler Derneği Van Üyeleri tarafından yapılan açıklamada “Milli eğitim bakanlığı yıllardır, öğretmen eksikliği, ücretli öğretmenler ile kapatılmaktadır. Peki, ücretli öğretmenlik nedir? Ücretli öğretmenlik ek ders karşılığında verilen öğretmenlik görevlendirmesidir. Ücretli öğretmenlerin yaptığı görev sözleşmeli ve kadrolu öğretmenler ile aynı olmasına rağmen özlük hakları emsalleri ile aynı değildir. Sigorta primleri, çalıştıkları gün sayısı kadar yatmakta olup, bir ayda en fazla 30 saat ders alabilmektedirler. Alabilecekleri ücret ise asgari ücretin altında kalmaktadır. Resmi tatillerde, bayram tatillerinde, kar tatillerinde ve ara tatillerde ek ders ödemesi alamamaktadırlar. Bu şartlarda 20 yıldır ücretli öğretmenlik yaparak eğitim neferliği yapan bu öğretmenler geçmişte yapılan dershane öğretmenlerine ve ücretli öğretmenlere verilen atamanın tekrarlanarak emeğe dayalı liyakat ataması talep etmektedirler” ifadelerine yer verildi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER