Türkiye'de son günlerde Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla emeklilere yönelik bir ek zam düzenlemesi gündemde önemli bir yer tutuyor. İki bakanlık bünyesinde başlatılan çalışmalarla birlikte emeklilere ek zam konusu masaya yatırıldı. Bu düzenlemede seyyanen artış, oransal artış, taban maaş artışı ya da ikramiye gibi formüller üzerinde çalışılıyor.

Başkan Erdoğan'ın talimati ile iki bakanlık, emekliye zam düzenlemesi için harekete geçti. Özellikle en düşük emekli maaşı üzerinde etkili olması beklenen ara zam çalışması ile ilgili açıklamalar yakından takip ediliyor.

Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası dolar ve euro'da son durum: İşte piyasalarda son durum! Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası dolar ve euro'da son durum: İşte piyasalarda son durum!

YENİ MAAŞ HESAPLAMA SİSTEMİ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, memur ve emeklilerin ücret artışlarının hedef enflasyona göre yapılacağını açıkladı. Sistem değişikliğiyle birlikte önümüzdeki yıl yeni zam hesaplamaları yapılacak. Böylece maaşlar enflasyon karşısında ezilmeyecek.

Milyonlarca memur ve emekli için yeni zam dönemi yaklaşırken maaş hesaplarında da sistem değişikliğine gidileceğinin işareti verildi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek artık ücret artışlarının hedef enflasyona göre yapılacağını açıkladı. Gerçekleşen değil zam yapılacak dönemin enflasyonu baz alınarak artışlar yapılacak.

REFAH PAYI DA UYGULANACAK

Emekliler ve memurlar yılda iki kez zam alıyor. Ocak ev Temmuz aylarında SSK ve Bağ-Kur emeklileri 6 aylık enflasyon kadar artış alırken memurlar ve memur emeklileri ise toplu sözleşme artışı ve enflasyon farkını maaşlarında görüyor. Burada hesaplamalarda kullanılan parametre ise 6 ay sonunda gerçekleşen enflasyon oluyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in açıklamaları sonrasında hesaplamaların değişeceğinin işareti de verilmiş oldu. Yapılacak yeni hesaplamalar dönem sonundaki enflasyona göre değil zamların uygulanacağı 6 ay için hedeflenen enflasyona göre yapılmış olacak. Böylece emekliler ve memurlar oluşacak enflasyon farkından etkilenmezken maaş artışları da enflasyonun üzerinde kalacak. Bu arada refah payı uygulamasının da devam etmesi bekleniyor.

MECLİS AÇILDIĞINDA ARA ZAM GÜNDEME GELECEK

Bu yıl için yapılan açıklamalara bakıldığında özellikle SSK ve Bağ-Kur emeklileri için Ekim ayında bir ara zam yapılması gündeme gelebilir. Meclis açıldığında yapılacak bir düzenleme bekleniyor. Bu düzenlemede seyyanen artış, oransal artış, taban maaş artışı ya da ikramiye gibi formüller üzerinde çalışılıyor.

MECLİS NE ZAMAN AÇILACAK,?

Resmi Gazete'de yer verilen kararda, TBMM'nin 15 Temmuz Cumartesi gününden başlayıp 1 Ekim Pazar günü saat 14.00'te toplanmak üzere tatile girmesine, Genel Kurulun 14 Temmuz tarihli 16. birleşiminde karar verildiği kaydedildi.

ASGARI ÜCRETİ DE ENFLASYON BELİRLİYOR

Öte yandan Aralık ayında belirlenecek olan 2024 yılı asgari ücreti için de belirleyici parametre enflasyon olacak. Hem 2024 yılı enflasyonu hem de Orta vadeli Program'da öngörülen yüzde 65'lik yıl sonu enflasyonunun masaya gelmesi bekleniyor.