Faruk görünüş Van’ın önümüzdeki 50 yıl içerisinde önlem alınmazsa büyük bir felaket ile karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Görünüş açıklamasında, “İki yıl önce yağan kar tüm kenti sevindirmiş ve öyleki şehirden toplanan karlar sıhke gölüne aktarılmıştı. O gün kuraklık bitti haberleri yapılmış, halkta büyük bir sevinç başlamıştı. Oysa o yıl yağan karın ne van gölüne, ne barajlara ne de tarıma bir etkisi olmamıştı. Çünkü yaklaşık 5 yıldır yüzeyde buharlaşan su miktarı, yüzeye ulaşan tüm yağışların neredeyse 1.5 katından daha fazla bir seviyeye ulaştı. Bunun anlamı; Van gölünün tekrar eski haline gelmesi için yıllık ortalama yağış miktarının neredeyse 2 kat artması gerekir. Birleşmiş milletlerin yayınladığı bu rapor incelendiğinde, Kent olarak önlem almadığımız takdirde şu an çok şiddetli kuraklık yaşayan kentimiz önümüzdeki 50 yıl içerisinde bir felaket yaşayabilir.   Ben tüm bu raporlar ışığında hareket eden biri olarak, kentimizin gelecek 50 yılının bugünden planlanarak, kentimizin güvence altına alınması için aday oldum.” İfadelerini kullandı.

4 dev bankadan gram altın için herkesi ters köşe yaptıracak tahminler... 4 dev bankadan gram altın için herkesi ters köşe yaptıracak tahminler...

Resim

Editör: Önder Bilaloğlu