Akdamar Adası badem ağaçlarının çiçekleriyle renklendi

Van’ın Gevaş ilçesinde her yıl binlerce turist ziyaret ettiği Akdamar Adası, badem ağaçlarının çiçek açması ile ayrı bir güzelliğe büründü. Oluşan manzaraya Van Gölü'nün turkuaz rengi ile Artos Dağı'nın karla kaplı görüntüsü de eklenince, bölge fotoğrafçıların akınına uğradı.

Akdamar Adası badem ağaçlarının çiçekleriyle renklendi

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Gevaş ilçesindeki Akdamar Adası ve üzerindeki tarihi kilise, badem ağaçlarının çiçek açmasıyla ayrı bir güzelliğe kavuştu. Van Gölü'nün turkuaz rengi ile Artos Dağı'nın karla kaplı görüntüsü de oluşan manzaraya eklenince, Akdamar Adası fotoğrafçıların ilgi odağı oldu. Çok sayıda amatör ve profesyonel fotoğrafçı bölgeye gelirken, İranlı turistler de manzaranın tadını çıkarıp bol bol fotoğraf çekti.

'FOTOĞRAFÇILAR İÇİN BULUNMAZ NİMET'

Fotoğrafçı Murat Doğan, pandemi nedeniyle 2 yıldır Akdamar Adası'na gelemediklerini belirterek, "Baharın gelişiyle birlikte badem ağaçlarının açması, görsel şölen oluşturdu. Fotoğraf sanatçıları olarak dört gözle bugünü bekliyorduk. Dağlarda kar var; gölün mavisi, çiçeklerin rengi, fotoğrafçılar için bulunmaz nimet. Özellikle bu hafta ve önümüzdeki hafta ada fotoğrafçı akınına uğruyor" dedi.

'ÇOK GÜZEL KARELER ÇEKTİK'

30 kişilik fotoğrafçı grubuyla gelen sınıf öğretmeni Esra Kartal da "Buraya geldik ve Ada'nın rengarenk elbisesini giymiş halini gördük. Arkadaşlarımızla birlikte çok güzel kareler çektik. Bu anları fotoğrafladığım için çok mutluyum" dedi. Özlem Avcı ise 7-8 aydır Van'da olduğunu ve fotoğraf çekmek için Ada'nın bu halini beklediğini belirterek, "Ve Ada şu an harika görünüyor. Göl, martılar, çiçekler çok güzel ve çok güzel kareler çektik. Çok mutluyum" diye konuştu.

ÖDÜLLÜ FOTOĞRAF YARIŞMASI

Bu arada Van Büyükşehir Belediyesi, Van Valiliği ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nce, 1'nci Akdamar Badem Çiçeği Foto Safari Fotoğraf Maratonu Yarışması düzenlenecek.

Akdamar Adası'nın tarihi, kültürel ve doğal zenginliğini ulusal ve uluslararası alanda tanıtmak amacıyla düzenlenen yarışmada; çekilen fotoğrafların sadece 24-25-26 Nisan tarihlerine ait olmasının beklendiği açıklandı. Ödüllü yarışmada birinciye 3 bin lira, ikinciye 2 bin lira, üçüncüye ise bin lira ödül verilecek.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2022, 12:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bunlar neden yapılmadı, neden yapılmıyor?
Bunlar neden yapılmadı, neden yapılmıyor? - 8 ay Önce

ADANIN YUKARIDAN ÇEKİLMİŞ FOTOĞRAFLARINA İYİ BAKIN VEYA ADAYI GİDİP DOLAŞIN. GÖRDÜĞÜMÜZ ŞU: ADA ÇORAK VE BAKIMSIZ DEĞİL Mİ? YILLAR YILIDIR EN AZ 300 ADET BADEM AĞACI DİKİLEMEZ MİYDİ? ÇİÇEKLENDİRME, YEŞİLLENDİRME,,PEYZAJ VE ÇEVRE DÜZENLEMESİ, IŞIL IŞIL VE RENGARENK BİR IŞIKLANDIRMA YAPILAMAZ MIYDI? GÖL TABANINDAN TATLI SU GÖTÜRÜLMÜŞTÜ. PEKİ YETERLİ SULAMA SİSTEMLERİ YAPILAMAZ MIYDI? İÇME SUYU İÇİN ÜÇ DÖRT OTANTİK ÇEŞME YAPILAMAZ MIYDI? GÖLÜN HER YANI YEMYEŞİL YAPILAMAZ MIYDI? BARİ BUNDAN SONRA YAPILSIN. MEVSİM BAHARDIR, ŞİMDİ AKDAMAR ADASINA DA, ADIR ADASINA DA, ÇARPANAK ADASINA DA EL ATILAMAZ MI? ASIR VE ÇARPANAK KİLİSELERİ RESTORE EDİLEMEZ Mİ? BU ÜÇ ADA HAK ETTİĞİ DÜZEYDE YERLİ VE YABANCI TURİZME KAZANDIRILAMAZ MI?

Ahmet Demir
Ahmet Demir - 8 ay Önce

Adanın tarihi ve doğal güzellikleri hiç bakım yapılmadan kendi haline bırakıldı sayın yetkililer lütfen arsa yer satışı yapılacağına elimizdeki nimetleri değerlendirip daha iyi bir bakımla sanat tarihi açısından bakımları yapılmalı burada kültür turizim bakanlığı devreye gitmeli. Peyzaj ve yeşillendirme ve su kuyusu açılmalı yine burada büyüklerimize görev düşüyor dilerim sesimizi duyar ve Akdamara gereken bakımları yapılır lütfen halkı bilinclendirelim tarihi eserler hepimizin