Van Balığının sağlıklı bir üreme dönemini geçirmesini sağlamak için ekipler gece gündüz nöbet tutuyor. Avlanması yasak olan Van Balığını koruma çalışmaları devam ederken Jandarma ekipleri kaçak avlanan 1 ton 800 kilo Van Balığı ele geçirildi, ele geçirilen canlı balıklar tekrar dereye bırakırken, el konulan ölü balıklar imha edildi.

Kasaplar birlik oldu, kırmızı et fiyatlarına yüzde 30 indirim yapıldı! Kasaplar birlik oldu, kırmızı et fiyatlarına yüzde 30 indirim yapıldı!

“CANLI BALIKLAR DEREYE BIRAKILDI”

Kontrol çalışmaları çerçevesinde Muradiye İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, dün gece ilçenin Yalındüz bölgesinde yapılan çalışmalar sonucunda 1 tonu canlı, olmak üzere 10 çuval içine konulmuş yaklaşık 800 kilo ölü Van Balığı ele geçirildi. Canlı balıklar tekrar dereye bırakırken, el konulan ölü balıklar imha edilmek üzere Muradiye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi. Olayla ilgili 1 kişiye 67 bin 558 TL para cezası uygulanırken, kaçakçılıkta kullanılan kamyonet ise 15 gün trafikten men edildi.

"İNCİ KEFALLERİNİN TARİHTE OLMADIĞI KADAR BİZİM YARDIMIMIZA İHTİYACI VAR"

Konuyla ilgili açıklamaya yapan Van YYÜ Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, "İnci kefali Van Gölü'nün tuzlu ve sodalı sularından üremek için tatlı sulara göç ediyor. Nu göç sırasında Van Balıkları, martılarla, yılanlarla ve birçok canlıya mücadele ediyor. Akıntıyı yeniyor fakat inci kefalleri yenemediği tek canlı oda insanoğlu. Üremek için derelere giren balıklar, maalesef kaçak avcıların hedefi oluyor. Bu sebepten dolayı Van İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, 7/24 dere kenarında üreme döneminde nöbet tutuyor.

“1 TON 800 KİLO İNCİ KEFALİ ELE GEÇİRİLDİ”

Jandarma ekipleri, bu akşam da yine kaçak avcılığı önlemiş oldu. Yaklaşık 1 ton canlı balığı kurtarıp tekrar suya bırakırken, kaçak avlanmış balıklar da el koydu. Bu aslında bize şunu gösteriyor. Koruma çalışmaları varsa balığın geleceği var. Şayet koruma çalışmaları sekteye uğrarsa maalesef Van Balığının geleceğinden bahsetmemiz mümkün değil. Ümit ediyoruz ki bu koruma çalışmaları önümüzdeki günlerde de hız kesmeden devam eder. Çünkü Van Balığına tarihte olmadığı kadar bizim yardımımıza ihtiyacı var. Bu sebepten dolayı Muradiye İlçe Jandarma Komutanlığı ile Muradiye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerine teşekkür ediyoruz" dedi.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI