banner290

2022’de en çok Van-Trabzon seferi aratıldı!

Online seyahat biletleme, araç kiralama ve otel rezervasyonu platformu Obilet.com, 2022'deki seyahat tercihlerine ilişkin verilerini açıkladı. Türkiye’de Uçak yolculuklarında aramalar bazında en çok "Van-Trabzon” seferi aratıldı.

2022’de en çok Van-Trabzon seferi aratıldı!

Şirket açıklamasına göre, Obilet'in hazırladığı rapor, 2022'de en çok aranan rotalar, yılın en ucuz ve en pahalı biletleri hangi rotalara aitti gibi sorulara yanıt veriyor. Obilet.com'un hazırladığı değerlendirme raporuna göre, bu yılın en çok aranan rotaları önceki yıllarda olduğu gibi otobüs yolculukları için "İstanbul-Ankara" olurken, yurt içi uçak yolculukları için "İstanbul-İzmir", yurt dışı uçak yolculukları için ise "İstanbul-Bakü" şeklinde gerçekleşti. Geçen yıllara kıyasla araması artan ve yolcular açısından daha popüler hale gelen rotalarda ise farklı gelişmeler yaşandı. Otobüs yolculukları için internet üzerinden aranma adedi en çok artan rota "Bingöl-Diyarbakır" oldu.

“YURT İÇİ UÇUŞLARDA EN ÇOK VAN-TRABZON UÇAĞI ARATILDI”

Uçak yolculuklarında ise aramalar bazında en yüksek artışlar yurt içi uçuşlarda "Van-Trabzon", yurt dışı uçuşlarda ise "İstanbul-Jakarta" rotalarında gözlemlendi.

EN ÇOK BİLET TATİL DÖNEMLERİNDE SATILDI

En çok bilet satılan aylar, okulların yaz tatiline girdiği ve Kurban Bayramı arifesine denk gelen bir dönem olması nedeniyle otobüs ve yurt dışı uçak yolculuklarında haziran ayı olurken, yurt içi uçak yolculuklarında ise ara tatilin olduğu kasım ayı başı çekti. Biletlerin en çok satıldığı gün, otobüs yolculuklarında 4 Mayıs (Ramazan Bayramı dönüşü), yurt içi uçuşlarda 15 Haziran (okulların kapanış haftası), yurt dışı uçuşlarda ise 22 Eylül oldu.

Bu yıl otobüs yolculuklarındaki en pahalı bilet 3 bin 240 TL ile "İstanbul-Dortmund" rotasında satıldı. Obilet üzerinden satışı gerçekleştirilen biletler arasında yurt içi uçuşlarda satılan en pahalı tek yön/aktarmasız bilet 3 bin 652 TL ile "İstanbul-Antalya" uçuşuna, yurt dışı rotalarda satılan en pahalı tek yön/aktarmasız bilet ise 33 bin 501 TL ile "İstanbul-Birmingham" uçuşuna ait oldu.

2022'de satışı gerçekleşen en ucuz şehirlerarası otobüs bileti 12 TL ile "Eskişehir-Kütahya" seferine ait. Diğer taraftan, 2022'de uçak biletlerindeki fiyat artışları bazı rotalarda yüzde 200'lere ulaşmasına rağmen yurt içinde "Diyarbakır-Trabzon" uçuşuna 105 TL'den, yurt dışında ise "İstanbul-Tahran" uçuşuna 341 TL'den bilet satın alan yolcular "2022'nin en ucuz uçak biletleri"ne sahip olma şansını yakaladı.

GENÇLERİN VE KADINLARIN OTOBÜS YOLCULUKLARINDAKİ AĞIRLIĞI DAHA FAZLA

Obilet'in rakamlarına göre gençlerin ve kadınların otobüs yolculuklarındaki oranı uçak yolculuklarına göre daha yüksek. Obilet'e göre, bu yıl satılan otobüs biletlerinin yüzde 37'si 18-24 yaş arası yolcular tarafından alındı. Aynı yaş grubunun uçak bileti alımındaki ağırlığı ise yüzde 33 düzeyinde. Bu yıl otobüs biletlerinin yüzde 43'ü, uçak biletlerinin ise yüzde 37'si kadınlar tarafından satın alındı.

2022 sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada otobüs biletlemesinde online kanalların öne çıktığı, dijitalleşmenin hız kazandığı bir yıl oldu. Hindistan, Brezilya, Meksika gibi pazarlardaki online bilet satış platformları satışlarını artırırken, Türk seyahat platformu Obilet.com, dünya genelinde otobüs biletleme platformları arasında web sitesi ziyaretçi sayısında 1. sırada yer aldı. 2022'de yıllık 240 milyon web sitesi ziyaretçi sayısına ulaşması beklenen Obilet'in 10 yıllık tarihinde en çok ziyaret aldığı ay, aylık 24 milyon ziyaretçi ile Haziran 2022 oldu.

ANADOLU AJANSI

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2022, 18:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER