banner290

60 bin kitap kapasiteli Van il halk kütüphanesi ışıl ışıl!

Van'da yürütülen restorasyon çalışmalarıyla il kütüphanesi olarak hizmete sunulan eski Endüstri Meslek Lisesinin  peyzaj ve ışıklandırma çalışmasını tamamladı.

60 bin kitap kapasiteli Van il halk kütüphanesi ışıl ışıl!

Van'da yürütülen restorasyon çalışmalarıyla il kütüphanesi olarak hizmete sunulan eski Endüstri Meslek Lisesinin  peyzaj ve ışıklandırma çalışmasını tamamladı. İçindeki 60 bin kitap ve bilgisayar donanımıyla öğrencilerin uğrak noktası olan kütüphane, dış görünümüyle de modern bir yapıya kavuştu. Büyükşehir Belediyesi, Valilik Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından restorasyonu tamamlanan eski Endüstri Meslek Lisesi kütüphane olarak kapılarını açtı.

Her gün yüzlerce öğrencinin ziyaret ettiği halk kütüphanesi, ihtişamlı yapısı, tarihi dokusu ve iç mimarisiyle de ziyaretçilerin büyük beğenisini kazanıyor. İçerisinde 60 bin kitabın yer aldığı kütüphanenin tarihi dokusu korunup güçlendirilmesi yapılırken Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı tarafından da alanın tamamı yeşillendirilip ışıklandırması yapıldı.


Proje kapsamında kütüphane çevresinde bulunan sınırlayıcı duvar da kaldırılıp, yerine leylandi bitkisi dikildi. Daha yeşil ve estetik bir görünüme kavuşan alanda bitkisel toprak serimi yapılıp çim ekimi de gerçekleştirildi. Kütüphane bahçesine de Ihlamur, sarıçam, salkım söğüt, alev ağacı, piramit, taflan ve ladin ağaçları dikildi. Peyzaj tasarımında kullanılan bitkiler Van'ın iklim koşullarına uygun olarak seçildi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Çocuklara, gençliğe ve yarınlara yatırım.
Çocuklara, gençliğe ve yarınlara yatırım. - 1 ay Önce

Emek veren herkese teşekkürler...
●Bütün okulların bahçesi ilkbaharda güzel bir park alanı gibi çevre düzenlemesi ve peyzaj yapılarak, bank ve kamelyalar konularak, çiçek ve ağaçlarla, çim ve yeşil alanlarla, spor ve dinlenme alanlarıyla mükemnel hale getirilebilir. 1000 okul bahçesinde bu projeler hayata geçirilebilir. ● Yüzlerce okulun kütüphane salonları fiziki şartları, donanımı, malzemeleri ve kitaplarıyla mükemmel hale getirilebilir. 13 ilçesindeki 200 dolayındaki merkez mahallesinde okuma salonları/etüt salonları/ kütüphaneler yapılabilir.
● 13 ilçemizin merkezindeki 200 dolayındaki mahallerde semt spor alanları yapılabilir. ● 13 ilçemizin 200 dolayındaki merkez mahallesinde (millet bahçeleri ve sahil bandı dışında) 200 adet yeni park ve yeşil alan yapılabilir. ● 13 ilçemizin 200 mahallesindeki yüzlerce camimizin bahçelerinde peyzaj, cevre düzenlemesi, bank, kamelya, çeşme vb. düzenlemeler yapılabilir.

SIRADAKİ HABER