banner290

Adalet Sen üyeleri: Taleplerimiz insanidir ve yerindedir!

Adalet Sen Van Şubesi üyeleri, yargı çalışanlarının taleplerini dile getirmek için Van Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Üyeler adına açıklama yapan Adalet Sen Genel Başkan Yardımcısı İsa Hasar, taleplerinin insani ve yerinde olduğunun altını çizdi. 

Adalet Sen üyeleri: Taleplerimiz insanidir ve yerindedir!

Adalet Sen Van Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yaparak taleplerini sıraladı. Üyeler adına açıklama yapan Adalet Sen Genel Başkan Yardımcısı İsa Hasar, bir devleti ayakta tutan temel direğin adalet olduğunu belirtti. Yargı çalışanlarının 3600 ek gösterge talebinin hayata geçirilmesi gerektiğini ifade eden Hasar, yargı çalışanlarının 3600 ek gösterge kapsamına alınan 4 meslek grubundan daha az önemsiz ve değersiz olmadığını aktardı. 

ADALET SEN ÜYELERİ VAN ADLİYESİ ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

Üyeler adına açıklama yapan Adalet Sen Genel Başkan Yardımcısı İsa Hasar, “‘Adalet mülkün temelidir’ prensibini tüm adalet dairelerinde baş tacı ediyor oluşumuzun temel gerekçesi de adalete olan inancımız değil midir? Devletin üç anaerkinden biri olan yargının mutfağındaki yargı çalışanları hak ettikleri saygınlığı ve onurlu bir yaşama dair haklı taleplerini artık daha gür bir sesle dile getirmektedir. Hukukun topluma adil, eşit ve etkin dağılımında mesaisine giriş saati belli olup çıkış saati belli olmayan, mesai kavramının adaletin tecellisinde önemi olmadığına dair inancı, gayreti ve özveriyi her daim çalışma hayatlarına nakış nakış işleyen yargı çalışanları ötekileştirilmemek, yalnız bırakılmamak gibi temel taleplerden başka bir şey istememektedir.” Dedi. 
ENFLASYON, MAAŞLARI ERİTİYOR

Ekonomik krizden söz eden Hazar, şunları söyledi: “Yargı çalışanı yaptığı işin karşılığı aslı olmayan kesilen nöbet ücretleri, ellerinden alınan ya da olmaz kriterlere bağlanan adeta verilmesin denilen fazla mesai ücretleri, yıllar önce kaldırılan havuz ücretleri ile enflasyon karşısında kuşa dönmüş bir maaşa hapsedilmiştir. Eşit işe eşit ücretin sadece güzel bir temenniden öteye geçmediği,  enflasyon farklarının maaşlara yansımasından sadece birkaç ay içinde çarşı pazarda gerçekleşen reel enflasyonun altında kaldığı, yarınlarından ümitsiz bir yargı çalışanı kitlesi oluşturduğunu bu vesileyle tüm idarecilere ve hükümete buradan haykırmak isteriz. Eşel-mobil denilen ve enflasyon farklarının her ay memur maaşlarına yansıtılmasını sağlayan sisteme acilen geçirilmesi gerekmektedir. Bu sistemle ani enflasyonist yükselişlerin bir nebze olsun maaşlar üzerindeki baskısının giderileceğini düşünmekte ve bunu talep etmekteyiz.” 

HAZAR: HİÇBİR MESLEK GRUBU DEĞERSİZ DEĞİLDİR 

Adalet bakanlığının yargı çalışanlarının mali ve özlük hakları ile ilgili olarak “çalışmalar devam ediyor” ifadesinin artık yargı çalışanlarının nazarında bir geçerliliği kalmamıştır. Yargı çalışanı, mali ve özlük haklar noktasında yapılan çalışmalar bitti ilanını duymaktan başka bir ifadeye inanmamakta ve devlette devamlılık esastır ilkesi doğrultusunda her ne iyileştirme yapılacaksa yapılsın arzusunu yinelemektedir. Adalet duygusunu tüm çalışanlara yayabilmenin yolu her meslek grubuna adil ve eşit davranmaktan geçer. Yıllardır sendikamız Adalet Sen'in ve dolayısıyla tüm yargı çalışanlarının haklı talebi olan 3600 ek göstergeden faydalanma arzusunun yapılan açıklamalarla yargı çalışanlarının unutulduğunu görmek acıtıcı ve incitici olmuştur. Her bir meslek grubunu tenzih ederek belirtmek isteriz ki yargı çalışanı 3600 ek gösterge kapsamına alınan 4 meslek grubundan daha az önemsiz ve değersiz değildir.  Çalışma hayatı boyunca pek çok zaruri ve sosyal ihtiyacından vazgeçen yargı çalışanlarının 3600 ek gösterge kapsamına dahil edilerek en azından emekli olduktan sonra ani bir gelir kaybına uğramak istememekte ve bu noktada eşitlik ve adalet talep etmektedir. Bu talep haklıdır, bu talep yerindedir ve bu talep insanidir.” 

“GERİ DURMAYACAĞIZ”

3600 ek gösterge düzenlenmesinden tüm yargı çalışanlarının yararlanması için ellerinden gelen her türlü yasal yolları denemekten ve asla geri durmayacaklarını belirten Hazar, “Adalet Sen,  kamuda statü farklılıklarına karşı olup tek statünün kadrolu statü olduğunu her platformda dile getirmiş ve getirmeye de devam edecektir. Yargı çalışanı 2013 yılından bu yana sabırla ümitle kadro beklemektedir. Verilen kadro sözlerinin hayata geçirilmesi iş barışının tesisi için gereklidir, zorunludur.  Eğitimde, sağlıkta ve diyanette uygulanan 3 + 1 sisteminden dahi mahrum edilen yargıdaki sözleşmeli personelin kadro talebini duymak ve hayata geçirilmesini sağlamak adil yönetimin eşitlikçi yaklaşımının gereğidir.” Dedi. 

 “YARGI HİZMETLERİ SINIFI SÖZÜ HAYATA GEÇİLMELİ”
Son olarak Hazar, cümlelerini şöyle tamamladı: “Sözleşmeli personele kadro konusunda hükümetin atacağı adımları yakından takip etmekte ve Adalet Sen olarak sürekli verilen sözleri hatırlatan duruşu sergileyeceğimizi belirtmek isteriz. Adalet Sen’in kuruluşundan bu yana talep ettiğimiz, en büyük amacımız olarak mücadelemize yön veren "Yargı hizmetleri sınıfının" oluşturulması bir meslek yasası ve ayrı bir iş kolu talebimiz dünkü kararlılıkla diri ve tazedir. Yargı çalışanı kendisine bol gelen, içinde kaybolduğu, hak taleplerinin genel idare hizmetleri sınıfı torbasında eritildiği bu hizmet sınıfından kurtulmak kendi işine, mesleğine özgü ayrı bir hizmet sınıfında değerlendirmek istiyor ve istemeye devam edecektir. Bir önceki Adalet Bakanı Sayın Abdülhamit Gül tarafından verilen yargı hizmetleri sınıfı sözünün hayata bir an önce geçmesini talep ediyoruz.”

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE