banner290

Çeliktaş: Kapıköy 7/24 esaslı çalışırsa Van’a katkısı çok büyük olur!

Kapıköy Gümrük Kapısı’ndan Türkiye'ye geçiş yapan İranlı turistler akın akın Van'a gelmeye devam ediyor. Buldukları her fırsatı Türkiye’de geçirmek isteyen İranlı turistler, Van’ı alışveriş ve eğlence durağı haline getirdi. Bu geçişler kent ekonomisine ciddi katkı sunarken turizm verilerine de ciddi katkı sağlamaya başladı. Öyle ki Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre Van’ın Kapıköy Sınır Kapısı’ndan 579 bin kişi geçiş yaptı.

Çeliktaş: Kapıköy 7/24 esaslı çalışırsa Van’a katkısı çok büyük olur!

ŞEHRİVAN HABER: FATMA NUR POLATCAN-MEHMET ALİ EKİNCİ

İran ile en uzun kara sınırına sahip Van’da, pandemi yasaklarının kalkmasından sonra İranlı turist akını yaşanıyor. Son yıllarda kentte görülen İranlı turist sayısındaki artış, ekonomiye ve sosyal hayatına canlılık getirirken, bu durum esnafın da yüzünü güldürmeye devam ediyor. İranlıların Van’a akını sürerken, bunların neredeyse tamamı kente Kapıköy Sınır Kapısı üzerinden giriş ve çıkış yapıyor. Yaklaşık 2 yıllık çalışmayla modernize edilen Kapıköy Sınır Kapısı, hem kente hem de ülkeye büyük katkı sağlamayı sürdürüyor. Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre, Van geçmiş yılların verilerini yakalamaya başlıyor. Verilere göre, kara kapılarına göre yolcu sayıları baz alındığında Ocak-Temmuz arasında 579 bin 689 kişi Kapıköy’den Van’a geçiş yaptı. Bu arada Irak gibi ülkeler de Van'a gelme alışkanlığı kazanırken Kapıköy'ün tam bir ticaret merkezi olması gerektiği bir kez daha tartışılmaya başlandı. Şehrivan'a görüş veren Van TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fevzi Çeliktaş, Kapıköy’ün 7/24 çalışması halinde ekonomik girdilerin ve kazancın çok daha ileri seviyelere varacağını söyledi.

Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre, Van geçmiş yılların verilerini yakalamaya başlıyor. Verilere göre, kara kapılarına göre yolcu sayıları baz alındığında Ocak-Temmuz arasında 579 bin 689 kişi Kapıköy’den Van’a geçiş yaptı. Yine verilere göre, 10 Ağustos tarihine kadar 26 bin 198 araç giriş, 26 bin 443 araç çıkış, toplam 61 bin 140 araç Kapıköy Sınır Kapısı’ndan giriş ve çıkış yaptı. En çok giriş ve çıkış yapan araç türü 52 bin 641 ile otomobil oldu.

ÇELİKTAŞ: KAPIKÖY, VAN’IN EKONOMİK CAN DAMARIDIR

Kapıköy Sınır Kapısı’nın sevindirici durumu ile ilgili Şehrivan’a konuşan Van TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fevzi Çeliktaş, sınır kapısının sürekli gündeme gelen sorunlarının iyileştirilmesiyle bu rakamların çok daha artacağını dile getirdi. Çeliktaş, Kapıköy’ün önemine değinerek, “Kapıköy, Van’ın ekonomik can damarıdır. Eğer Kapıköy olmasaydı Van’da çok büyük mağduriyetler oluşurdu. 1 milyon nüfus buraya etki ediyor. Hem konaklama sektörüne, hem kafe restoranlara, hem tekstil sektörüne, hem ulaşım sektörüne, eğlence sektörüne olumlu etki yapıyor. Van’ı ayakta tutan Kapıköy’dür. Kapıköy olmasa Van perişan olacaktı. Çünkü başka bir geliri olmayan bir şehir. Dolayısıyla Kapıköy, hem ilimizin ekonomisine hem de ülkemizin ekonomisine katkı sağlıyor. Ülkemiz çok güzel ve her tarafında gezilecek çok güzel yerler var. Bu anlamda Kapıköy’ün ülkeye çok fazla katkısı var” dedi.

“TIR TRANSİTİNE AÇILIRSA BU VERİLER ÇOK DAHA ARTACAKTIR”

Verilere göre, 10 Ağustos tarihine kadar Kapıköy Sınır Kapısı’ndan Van’a giriş ve çıkış yapan 126 tır-çekici-dorse var. Bu verilerin neden az olduğunu da dile getiren Çeliktaş şunları söyledi: “Bizim sınır kapımız resmiyette tır transitine açık görünüyor ama fiilen öyle bir şey yok. Fiilen kapalı. İran tarafında yaklaşık 35 kilometre yolun tamamlanmadığı için yol tır transitine bir türlü açılmadı. Bir an önce bunun çözülmesi lazım. Hem yol mesafesi kısa hem de çok fazla engebeli yollar yok. Mesela Esendere tarafında 32 virajlar var. Dolayısıyla bizi bu konuda zorlayan bir şey olmadığı için tır transitine açılırsa bu veriler çok daha artacaktır.”

ÇELİKTAŞ: IRAKLILAR DA BURAYI BENİMSEDİLER

Çeliktaş, Iraklıların da Van’a rağbet gösterdiğini belirterek, “Iraklılar Van’a gelmeye başladı. Biz birçok yerde Iraklıların araçlarını görüyoruz. Iraklılar da yavaş yavaş burayı benimsediler, tanıyorlar. Iraklıların gelmesi de çok önemli çünkü Iraklılar hem zenginler hem de paraları çok kıymetli. Van’da çok Iraklı da var. Yolda, çarşıda karşılaşıyoruz. Irak’a da önem vermeliyiz. Yönümüzü biraz da oraya dönmeliyiz. Bizim bu 2 ülkeden başka şansımız yok. Ülkeler arası komşuluk çok farklıdır. O yüzden iyi geçinmemiz lazım. Bu mevsimde Irak Kuzey tarafı Kürdistan denilen bölge sıcaktan kaynıyor. Buralar onlara doğal klima gibi geliyor. Gelip burada 3-4 ay kalacaklarını söylüyorlar. Ben birkaç esnafla görüştüm. Okullar açılıncaya kadar gitmeyeceklerini söylüyorlar. Çünkü burası çok serin onlara. Dolayısıyla Iraklılar da ilgi göstermeye başladı. Yetkililerin Kapıköy’e el atması gerekiyor. Yüzümüzü Doğu’ya dönmeliyiz. Dev bir ülke yanı başımızda. Petrol ürünleri bakımından dünya zengini, enerji bakımından çok güçlü olan bir ülke. Bizim bunlardan faydalanmamız lazım” dedi.

KAPIKÖY’ÜN 7/24 ESASLI ÇALIŞMASI ŞART!

Rakamların artması için Kapıköy Sınır Kapısı’nın 7/24 esaslı çalışması gerektiğini vurgulayan Çeliktaş, “Bu rakamın artması için kesinlikle Kapıköy’ün 7/24 esaslı çalışması şart. Kapıköy’ün bir an önce bu şekilde hizmet vermesi gerekiyor. Bir de bu İran ile olan 30 kilometrelik yolun kesinlikle bir an önce ulaşıma açılması gerekiyor. Bunun tır transitine açılması lazım. Bu hem ticareti geliştirir hem de istihdama katkı sağlar. Çünkü yüzlerce tesis kurulacak bu güzergahta. Binlerce kişi çalışacak orada. Hareketlilik olacak, hareket olan yerde de bereket olur. Bir de ticaretimizi hızlandırmamız için kesinlikle kuzey demiryolu hattını da bir an önce yapmamız lazım. Bu anlamda ticaretimiz çok daha fazla gelişir. Günümüzde en pahalı olan şeylerden biri de nakliye lojistiktir. Bunu da bir an önce çözmemiz lazım. Bunları yaparsak hem ekonomik ticaretimiz artar hem de insanların geliş gidişi artar” diye aktardı.

ÇELİKTAŞ: İRANLILAR KİMLİKLE SINIR KAPISINDAN GEÇİŞ YAPMALI

Çeliktaş, “Bu sınır kapılarının avantajları var. Bizim dezavantajımız var. Bunların avantajları, Edirne Kapıkule 7/24 saat çalışıyor. Bir de oradan giriş yapan Bulgarlar ve Yunanlar kimlikle giriş yapabiliyor. 15 günde Türkiye’de kalma hakları var. Gürcistan’dan da ülkeye giriş kimlikledir. Ama İran’dan pasaportla giriş yapılıyor Türkiye’ye gelmek için. Herkesin pasaportu olmayabiliyor, pasaportla giriş-çıkışlar sıkıntılıdır, zaman alıyor, ekonomik sıkıntıları var. Dolayısıyla Türkiye’ye kimlikle girmenin çok büyük avantajları var. Kimlikle İranlıların buraya giriş-çıkış yapması gerekiyor” diye aktardı.

“İRANLILARA YÖNELİK ETKİNLİKLER ARTMALI”

Kentte İranlılara yönelik etkinliklerin yapılması gerektiğini dile getiren Çeliktaş, “Vanlılar misafirperverdir ama kötü niyetli insanlar da var her yerde olduğu gibi. İranlılara iyi davranmalıyız. Shopping Fest döneminde Kapıköy’e gidip onları çiçeklerle karşıladığımızda şaşırdılar. Şimdi bunlar İran’a gittiklerinde kendi valilerine, bürokratlarına ‘Türkler bizi kapıda çiçeklerle, hediyelerle karşıladı. Biz bu ülkeye gitmeyelim, nereye gidelim? Biz de yapalım’ demişlerdir. Biz onlara iyi örnek olduk. Shopping Fest gibi etkinlikleri çoğaltmalıyız. Bu festivaller onların tatil dönemine denk gelecek şekilde düzenlenmeli. Ülkedeki sevilen sanatçılar da bu festivallere getirilebilir. Onlara yönelik etkinliklerin artması lazım. İranlılar eğlenceyi çok seviyor” diye belirtti.

ÇELİKTAŞ: İRANLILARA DÜRÜST OLALIM

Çeliktaş, İranlılara iyi davranılması gerektiğini vurgulayarak, “Van’da geleceğin yatırımı turizmdir. Daha lüks oteller, konaklama tesisleri, daha lüks eğlence mekanları açılsın kesinlikle Van’da. Müziği de çok seviyorlar ama bunları da abartmamak lazım. Onların rejimine ters düşmeyecek sanatçıları getirmemiz lazım. Çünkü bu İranlılara olumsuz yansıyor. Bizim onları burada iyi ağırlamamız lazım. Onların rahat edebilmeleri için elimizden geleni yapmamız lazım. Turist güvenli bir yeri sever, yani korkmayacağı, rahatsız olmayacağı yerler. Burada çok rahatlar. Özgürce davranıyorlar. Eğleniyorlar, geziyorlar, alışveriş yapıyorlar. Gece yarısı çarşıda İranlı ailelerle karşılaşabilirsiniz. Bizler bu güvenliği sağladıkça, onlara iyi davrandıkça İranlılar gelmeye devam eder. Halkımızdan ricamız, onları bazı konularda, alışverişte yardımcı olalım. Onlara dürüst olalım” ifadelerini kullandı.

“SARAYLILAR VE ÖZALPLILAR, KAPIKÖY’Ü SÜREKLİ AYAKTA TUTTU, DİLLENDİRDİ, GÜNDEME TAŞIDI”

Çeliktaş, Kapıköy sayesinde ekonomik çarkın döndüğünün altını çizerek sözlerini şöyle tamamladı: “Kapıköy, 30 yıldan beridir sürekli diri tutuldu. Her zaman gündem oldu. Özellikle bunda Kapıköy Sınır Kapısı’na yakın olan mahalleler, Kapıköy, Keçikayası, Örenburç ve diğer mahallelerin katkısı çok büyük. Saraylılar ve Özalplılar, Kapıköy’ü sürekli ayakta tuttu, dillendirdi, gündeme taşıdı. Bu dış ticaret grubu büyük bir başarı elde etti. Bu anlamda ben bunlara teşekkür ederim. Kapıköy inşallah üstüne koyularak zamanla bölgeye, ülkeye hitap edecek. Siyasilerin Kapıköy’e biraz daha yönelip 7/24 çalışması için çaba göstermeli. Kapıköy’ün 7/24 açık kalması kent ve ülke için çok önemli çünkü. İranlılar olmasaydı Van’ın durumu şu an çok kötü olurdu. Ekonomik çark dönmezdi. Şu anda onların sayesinde dönüyor. Bu inşallah böyle devam eder. Bizim ülkemize de çok büyük katkıları var.”

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Allah İranlılar da olmak üzere,ümmeti Muhammedi Saray ve Özalplı şoförlerden korusun.
Allah İranlılar da olmak üzere,ümmeti Muhammedi Saray ve Özalplı şoförlerden korusun. - 6 ay Önce

Vanlı

SIRADAKİ HABER