Cumhurbaşkanı Erdoğan Van’a gelmese Karayolları’nın çalışacağı yok!

Kentte son birkaç yıldır yapılan çağrılara, tepkilere ve eleştirilere rağmen yapılmayan kaldırım, refüj ve temizlik çalışmaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Van ziyareti nedeniyle başlatıldı. Karayolları Bölge Müdürlüğü, sorumluluğunda bulunan alanlarda daha önce yapmadığı çalışmaları uzun bir süre ziyaret vesilesiyle yaparken 11 Haziran’da gerçekleşecek ziyaret öncesi yapılan hızlı çalışmaların sadece özel zamanlarda yapılıyor olmasına vatandaşlar tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Van’a gelmese Karayolları’nın çalışacağı yok!

ŞEHRİVAN ÖZEL HABER: ERDAL ERBAŞ-HAKİM İNALÖZ

Son yıllarda şehir merkezinde bir değişim ve dönüşüm gerçekleşen Van’da yerel yönetimler eliyle prestijli caddeler ve sokaklar yaratılmaya devam ediyor. Merkezde yapılan çalışmalar ile kent estetiğine katkı sunulmaya çalışılıyor. Bu çalışmalara rağmen Van’ın giriş ve çıkışlarındaki kötü manzara, kirlilik ve çirkinlikler ise devam ediyor. Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü, yetki alanında bulunan bölgelerin birçoğunu kaderine terkelerken özellikle Van-Erciş yolu boyunca uzanan dağınıklık, kirlilik ve bakımsızlık yıllardır devam ediyor. Kırık dökük ana arterler, kir içindeki köprülü kavşaklar, bakımsız refüjler defalarca gündeme gelmesine rağmen kurum ilgisiz bir tavır sergilerken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Van ziyareti öncesi Karayolları adeta seferberlik ilan etti. Şehrivan’ın da daha önce gündeme taşıdığı konularda harekete geçmeyen kurum, ziyaret duyurulur duyulmaz yol, kaldırım, refüj ve kavşaklarda büyük bir çalışma hareketliliği başlattı.

KARAYOLLARI KIŞ UYKUSUNDAN UYANDI!

Son dönemlerde yapılan kaldırım, yol ve prestij sokak çalışmaları gibi çalışmalar rağmen Van’da kirlilik ve bakımsızlık konusu geçtiğimiz aylarda da defalarca gündem oldu. Kentin kötü ve kirli görüntüsüne defalarca tepki yağarken şehir merkezinde faaliyet gösteren belediyeler artan tepkiler üzerine kış sonrası kent genelinde temizlik ve bakım çalışmaları başlattı. Hızlı bir çalışma ile şehir merkezindeki kirlilik giderildi fakat Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü yetki alanında bulunan alanlardaki çalışmalar bir türlü gerçekleşmedi. Geçtiğimiz yıllarda da gündem olan fakat kurumun dikkate almadığı bakımsızlık hususu tartışılırken Cumhurbaşkanının Van ziyareti ile birlikte kurum bir anda yetki sahasındaki alanlarda çalışma başlattı.

CUMHURBAŞKANININ GELMESİ HABERİ HAREKETE GEÇİRDİ

11 Haziran’da Van’a bir ziyaret düzenleyecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Van’da çeşitli ziyaret ve açılışlar gerçekleştiricek. Van programı geçtiğimiz günlerde netleşen Cumhurbaşkanı Erdoğan için kent genelinde siyasi ve bürokratik hazırlıklar sürerken en büyük hazırlığı ise birkaç yıldır pasif bir profil çizen Karayolları yapmaya başladı. Kentin dört bir yanında tüm araçları, personeli ile birlikte seferber olan kurum ve çalışanları kaldırımaları temizlemeye, refüjleri boyamaya, refüjlerde çim bakım ve çiçek ekimi yapmaya başladı. Bakımsız haliyle dikkat çeken alt geçitlerde de yenileme ve temizleme çalışmaları yapmaya başlayan kurumun yıllardır sergilediği tutumdan sonra yaptığı bakım ve onarıma vatandaşlardan hem destek hem eleştiri geldi.

VATANDAŞLAR: KEŞKE CUMHURBAŞKANIMIZ BİRKAÇ AYDA BİR VAN’A GELSE

Sosyal medya üzerinden temizlik ve bakım seferberliği ile ilgili fotoğraf ve videolar paylaşan vatandaşlar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Van ziyareti öncesi başlayan çalışmalara değindi. “Keşke Cumhurbaşkanı Erdoğan birkaç ayda bir Van’a gelse” gibi söylemlerle kurumların bu tür zamanlarda harekete geçtiğine işaret eden vatandaşlar, bu ziyaretlerin olmadığı dönemlerdeki ilgisizliğe ise tepki gösterdi. Vatandaşlar Şehrivan’ın da birkaç gündeme aldığı alanlardaki bakımsız ve ilgisiz kaldırım ve refüjlerindeki topyekûn çalışmanın her dönem olması gerektiği yönünde yoğun bir mesaj paylaşımı yaptı.

EDREMİT TARAFI GÜLLÜK GÜLİSTANLIK TUŞBA TARAFI YIKIK DÖKÜK

Halihazırdaki yeni yerleşkesi Edremit’te bulunan Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü, sadece Edremit tarafında bakım ve onarıma önem verirken Erciş Yolu, Gürpınar Yolu, Özalp yolu gibi alanlarda ise vurdumduymaz bir tavır sergiliyor. Kentin önemli alanları olan Tuşba Belediyesi civarı, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi girişi, Adliye ve İl Emniyet Müdürlüğü önü gibi alanlarda bakımsız, ilgisiz, kirli kaldırım ve refüjler tepki çekerken yapılan çağrılara rağmen bu alanlardaki ilgisizlik bir türlü bitmedi. Refüjlerdeki yeşil alanlar susuzluk ve bakımsızlıktan dolayı harabeye dönerken Cumhurbaşkanı ziyareti ile birlikte bu alanlarda da çim biçme ve benzeri çalışmalar başladı. Buna rağmen bu alanlardaki çalışmalar Edremit hattında olduğu gibi özenli ve düzenli yapılmazken üniversite kavşağındaki ve Sanayi bölgesindeki çalışmaların gelişi güzel bir şekilde yapıldığı gözlendi.

“BU BAKIMSIZLIK REVA GÖRÜLMEMELİ”

Tuşba ilçesi sınırlarında ikamet eden vatandaşlar bu alandaki ilgisizlikten dolayı sitem ederken, çoğu kaldırım ve refüjün birkaç yıl önce yenilenmesine rağmen harap halde olduğunu eleştirdi. Yapıldıktan sonra hiçbir bakımın yapılmadığı, temizliğin ihmal edildiği alanların Van açısından bir ayıp olduğuna işaret eden vatandaşlar, sadece kentin en çok görünen yüzü olan Edremit’e bakım yapmanın, bu alanı öncelemenin kente hakaret olduğunu söyledi. Şehrivan’a konuşan, Mahmut Balcı adlı vatandaş, “Cumhurbaşkanı ziyaretinde havalimanından merkeze doğru çıktığı için hep bu alanlara bakım yapılıyor. Tuşba ilçesi sanki üvey evlat. Kaldırımlardaki yeşil alanlar adeta toprak olmuş. Bazı alanlarda çimler var onlar da iki yıldır perişan haldeydi. Yeni yeni biçiliyor ama hiçbir estetiği kalmamış. Bu ilçeye bu bakımsızlık reva görülmemeli.” Dedi.

O ÇALIŞMALAR KİMSENİN DİKKATİNDEN KAÇMIYOR!

Karayolları 11. Bölgenin çalışmalarını değerlendiren Yunus Özdemir; “Hafta sonu Cumhurbaşkanı Van’a gelecek diye bu çalışmalar yapılıyor. Karayolları bölge müdürlüğünün bu çalışmalarını her zaman görmek istiyoruz. Daha 1 ay önce İpekyolu Caddesi çöpten geçilmiyordu. Bir haftadır Van’da seferberlik başlamış. Merkez içinde belediye ve bu caddelerde de karayolları çalışıyor. Her yeri didik didik temizliyorlar. Refüjler yapılıyor. Yollar yeniliyor. Şimdide göz girmeye çalışıyorlar. Bu kent bunları hak etmiyor. Herkes görsün ve duysun bu kadar temizlik ve yenileme kent için yapılmıyor.” Dedi.

DAHA ÖNCE NEREDEYDİLER?”

İpekyolu Caddesinde yılladır böyle bir temizliğin yapılmadığını ifade eden Şener A. “Cumartesi günü Van’a Cumhurbaşkanı gelecek diye bu çalışmalar yapılıyor. Birkaç hafta önce buralar yıkık dökük bir şekilde bekliyordu. Karayolundan bir tane araba bulmak zordu ama şimdi cadde onların arabalarından geçilmiyor. Her yerde çalışma var. Peki, bu çalışmalar neden sürekli hale getirilmiyor. Hepsi göz boyamaktan ibaret ve Cumhurbaşkanı da bunları görsün. Buraya gelen bölge müdürleri çalışmıyor. Yan gelip yatıyor ve kentte iktidar partisi gelince kalkıp çalışıyor.” Şeklinde konuştu. Havaalanı kavşağından başlayan çalışmaların devam ettiğini belirten vatandaşlardan M. Sait. K. “Van bir anda temizlik şehrine döndü. Siyasiler gelmeden bu şehir temizlenmiyor. Cumhurbaşkanı gelmeden önce neredeydiniz? Yani bu insanlar bu davranışı mı hak ediyor? Bu kadar sıkı çalışan bir karayolunu ilk defa görüyoruz. Müdür eskiden neredeydi ne yapıyordu.” diye ekledi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2022, 12:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vanlıyam Şanlıyam
Vanlıyam Şanlıyam - 6 ay Önce

Yazarı tebrik Ediyorum Çok Güzel Bir konuya değinmiş.
Ülkemizin En Büyük Sorunu , Çoğunlukla Yapılan İşlerin Göz Boyamak İçin Yapılması.
Herkes Yaptığı İşin Gereğini Yapsa ,
Kanun ve Nizama Uysa,
İşin Hakkını Verse ,
Ülkemiz Ve Yaşam Standartlarımız Harika Olur.

Cumhurbaşkanımızın gelişi hayırlı oldu
Cumhurbaşkanımızın gelişi hayırlı oldu - 6 ay Önce

Sayın cumhurbaşkanımızın mitinglerinden mitinglerine temizliğe, yollara, kaldırımlara, refüjlere bakma gereği duyan öbür türlü buraları terk eden kurumlar ve yöneticileri sayın cumhurbaşkanımıza şikayet ediyoruz.

Hoş geldiniz
Hoş geldiniz - 6 ay Önce

Keşke sayın cumhurbaşkanımız 20 gün Van'da kalsaydı. Bütün semtlere, bütün mahallelere, bütün caddelere, bütün sokaklara, bütün kıyı ve sahillere, bütün parklara, bütün kanal ve derelere bizzat uğrayıp kontrol etselerdi. Van çok kazançlı çıkacaktı.

Değerli büyüklerimize...
Değerli büyüklerimize... - 6 ay Önce

□ Gevaş- Çiçekli- Edremit- İpekyolu- Tuşba sahil ve kıyılarında sahil kordonu ve rekreasyon alanları oluşturulması Van'a güzellik ve değer katacaktır. □ Van'a 100 peronluk modern ve büyük bir Şehirlerarası Otobüs Terminali yapılması Van'a kısa, orta ve uzun vadede değer katacaktır. □ Van'a metrobüs veya tramvay projesi, alt yapısı ve yolları hazırlanırsa Van hakiki bir büyükşehire dönüşecektir. □ Van'ın Çevre Yolu 2022'de bitirilir ve hizmete girerse Van her bakımdan nitelik kazanacaktır. □ Van'ın Eski Van Şehri, Hoşap Beldesi, Adaları ve tüm buralardaki ve şehirdeki tarihi alanları-yapıları ıslah, ihya ve inşa ile ayağa kaldırılırsa Van turistik bir kent haline gelecektir. □ Van'ın üç merkez ilçesinde, diğer on ilçesinde ve kırsalında birkaç bin kilometrelik asfalt yol ve parke taşlı yol seferberliği ile şehrin her yanı çağdaş standartlı yollara kavuşursa, gönüllere de yollar yapılmış olacaktır. □ Van'a onlarca yeni park ve yeşil alan yapılıp bütün semtlerde ve mahallelerde toplamda yüzlerce dönüm yeni park ve yeşil alan oluşturulursa eskiden olduğu gibi yine "Yeşil Van" ortaya çıkacaktır. □ Van'ın Gölü, kanalları, dereleri için onlarca personel ve onlarca araçtan oluşan kalabalık bir "Temizlik ve Islah Ekibi" olusturulur ve aralık ayı başına kadar gölün onlarca noktasında, şehir içinden geçen bütün kanal ve derelerde özenli temizlikler yapılırsa medeniyetimize yakışır bir çevre ve doğamız olacaktır.□ Üniversitesi, yüz binlerce çocuk ve genç öğrencisi, on binlerce akademisyen ve öğretmeni ile Vanımız çok büyük, muhteşem ve kapsamlı bir Kitapçılar ve Sahaflar Çarşısı, okuma salonları ve oturma alanları inşa edilmesini hak ediyor.O vakit kitaba, ilme, kültüre, sanata, edebiyata kıymet verilen bir atmosfer oluşacaktır.□ Van'da modern ve geniş bulvarlar, köprülü kavşaklar, çok katlı otoparklar, yeraltı otoparkları, açık otoparklar, ilçe minibüsleri otogarı, kent meydanı, mahallelerde Kapalı Semt Pazar Yerleri, Modern bir Marangozlar Çarşısı, Modern bir Balıkçılar Çarşısı yapılırsa çağdaş şehircilik ihtiyacı olan mekanlara Vanımız da kavuşmuş olacaktır. □ Van'ın her yanında temizlik, ağaçlandırma ve yeşillendirme yapılırsa temiz, ferah ve oksijeni bol bir şehir olarak öne çıkarız. □ Vanımıza onlarca yeni fabrika, imalathane vs yapılırsa istihdam ve üretime önemli katkı sağlayacaktır. □ Ülkemizin yüzölçümü bakımından beşinci büyük ili olan Vanımızda her tür tarım, sebze ve meyve yetiştiriciliği, küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, tavuk, kaz ve hindi yetiştiriciliği, arıcılık ve balıkçılık gibi alanlarda dev bir seferberlik halinde destekler, katkılar, plan ve projeler, çalışma ve hizmetler ortaya konursa, bu alanlardaki üretim potansiyeli iki üç katına çıkarılırsa istihdam, üretim ve bolluk oluşacak, hem Vanımız hem ülkemiz kazançlı olacaktır. □ Edremit'e, İpekyolu'na ve Tuşba'ya her biri en az 150 yataklı üç ayrı Devlet Hastanesi inşa edilirse şehrimiz sağlık hizmetleri bakımından kısa ve orta vadede bir rahatlama yaşayacaktır. □ Belediyelerimiz, DAKA, DAP İdaresi, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Tarım Müdürlüğü, Orman Müdürlüğü, Karayolları, Devlet Su İşleri, Sağlık Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü ve diğer bütün kurum ve kuruluşlar projeler, yatırımlar, çalışmalar ve hizmetlerle eskisinin iki üç misli hizmet ve çalışmalarla sahada daha çok yer alırsa Vanımız bambaşka olur, ülkemiz kazanır, hepimiz kazanırız. Sayın Cumhurbaşkanımız ve sayın büyüklerimizin bu vb. nice başlıklar altında Vanımızı adeta yeniden inşa ve ihya etmelerinin/ettirmelerinin, yepyeni bir görünüme ve düzene kavuşturmalarının temennisi, talebi ve istirhamıyla bu maddeleri arz etmek istiyoruz.

Rıdvanlı
Rıdvanlı - 6 ay Önce

Kaleminize kuvvet kaç gündür diyorum yaw bu yerel medyaninda hiç haberi yok sanki ama sizleri tebrik ederim..

ılmay
ılmay - 6 ay Önce

O zaman Cumhurbaşkanına diyelim 10 ayda bir gel van a .

Devlet Su İşlerini göreve davet ediyoruz.
Devlet Su İşlerini göreve davet ediyoruz. - 6 ay Önce

Aynı haberi DSİ için de düşünebilirsiniz. Şamran Kanalı, Akköprü ve Kurubaş deresi, şehirdeki birçok mahallede bulunan kanal, dere, ark ve olukların kirliliği, bakımsızlığı yıllardır kaç kez haber oldu, kaç kez vatandaşlar tarafından sosyal medyada yazıldı çizildi. Lağım, kirlilik, çamur, ot, toprak, taş, çöp ve evsel atıklarla dolu olan, birçok eksiği bulunan dere ve kanallar ne zaman temizlenecek, ıslah edilecek, bakım ve iyileştirmeleri yapılacak?

Murtaza kamar
Murtaza kamar - 6 ay Önce

Tebrik ediyorum