banner290

EYT'linin alacağı ilk maaş belli oldu! İşte promosyonlu ve ikramiyeli en düşük maaş

Geride bıraktığımız yılın en çok konuşulan başlıklardan biri olan EYT'de yaş sınırı düğümü çözüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eylül 1999'dan önce çalışmaya başlayanların herhangi bir yaş sınırına bağlık olmaksızın emekli olabileceğini açıkladı. Peki, kim ne kadar maaş alacak? Emeklilere yapılacak olan Ocak zammı Şubat'ta alınacak ilk maaşa yansıyacak mı? Emeklilik hesabı yapanlar şimdi bu sorulara yanıt arıyor. İşte tüm detaylar...

EYT'linin alacağı ilk maaş belli oldu! İşte promosyonlu ve ikramiyeli en düşük maaş

Yeni yıl ile birlikte tüm gözler Meclis'e çevrildi. Milyonlarca EYT'li düzenlemenin bir an önce yasalaşmasını beklerken bir yandan da emekli maaşı hesabı yapmaya başladı. Uzmanlar emekli maaşlarının 5 bin 500 ile 9 bin TL arasında değişeceğini söylerken, EYT'lilerin ilk maaşlarını alacakları tarihi de açıkladılar Öte yandan memur ve emeklilerin beklediği Ocak zammından EYT'lilerin de yararlanması beklenirken, promosyon müjdesi de geldi.

EYT'lilerin maaşı ne kadar olacak? 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'yaş sınırı yok' açıklamasıyla milyonlarca EYT'liye emeklilik yolu açıldı. Şimdi ise maaş hesapları yapılmaya başlandı.

EYT maaş hesabı nasıl yapılır? 
Uzmanlar EYT'lin maaşının 3 adımda hesaplanacağını söylerken, gündemdeki formülün detayları dikkat çekti. ATV'de yer alan habere göre; öncelikli olarak sigortalının 2000 öncesi kazançları ve ek göstergeleri hesaba katılacak. Bir EYT'linin ne kadar yüksek maaş alacağını 2000 öncesi kazançları belirleyecek. Ardından 2000 ile 2008 arası kazançlar hesaba katılacak. Son olarak da 2008'in 10. ayından sonraki kazançlar enflasyon ve büyüme hesaba katılarak bir EYT'linin maaşı belirlenecek.

5.500-6.000 arası emekli aylığı 

Hacı Bayram Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Okan Güray Bülbül "Bir kişinin 5 bin günle emekli olacağını varsayarsak ve bu 5 bin günün de asgari ücrüretten ödendiğini düşünürsek, 5.500-6.000 arası bir emekli aylığına kavuşmaları söz konusu olacak." diye konuştu.

Emekli maaşı 9 bine kadar çıkabilir 

Konuşmasının devamında Bübül, "Pirime esas kazanç ne kadar yüksekse 5 bin yerine 6 bin-7 bin gün çalışmaları varsa, bu durumda bu rakamın 8 bin 500-9 bine kadar çıkması mümkün" dedi.

EYT'liler promosyon ve ikramiye alacaklar mı? 

Yeni emekliler banka promosyonu da alacak. Bu sene o rakam yaklaşık 10 bin TL olacak. Ramazan ve Kurban Bayramı'nda verilen bin 100 TL'lik bayram ikramiyesi de yeni emeklinin cebine girecek. Öte yandan bayram ikramiyesinin bu yıl 2 bin 500 TL olması bekleniyor.

EYT'de ilk maaş ne zaman yatacak?

Uzmanların bir varsayım üzerinden yaptığı hesaplamaya göre, EYT yasası Ocak ayında Meclis'e gelecek. Eğer 15 Ocak'ta yasalaşıp yürürlüğe girerse, emeklilik için yasal süreç de resmen başlamış olacak. Başvurular alınacak ve 1 Şubat itibariyle maaş hesaplaması yapılacak ve ilk emekliler maaşlarını 23-25 Mart tarihlerinde alacak, üstelik toplu olarak.

EYT'liler Ocak zammından yararlanacak mı?

3 Ocak'ta açıklanacak Aralık ayı enflasyon oraıyla memurun ve emeklinin alacağı maaş belli olacak. Peki EYT'liler de Ocak zammını alacak mı?

"3 Ocak sonraı yapılacak artış tahmini olarak yüzde 30-35 oranında olacak" diyen Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem, "EYT'linin maaşı hesaplanırken hem 2022'nin enflasyonu hesaba katılacak hem de 3 Ocak'ta yapılacak zam onların da hesabına olumlu yansıyacak" diye konuştu.

Pirim günü eksik olanlar ne yapacak?

"Prim günü eksikse prim gününü ilerde dolduran, ilerde emekli olabilecek mi olamayacak mı, ya da çalışma yılı eksiz olan yarın öbür gün işte 1 yıl sonra çünkü bir hesaba göre, 2024 erkek çalışanlar için son tarih gözüküyordu bunlar olacak mı, net bir şekilde görmemiz gerekiyor ama bugünkü açıklamaya istinaden 99 öncesi sigortalı olan kadında 20 yıl erkekte 25 yıl 5 bin prim günü şartlarını yerine getirenler düzenlemeden yararlanacak."

EYT ve askerlik borçlanması

Noyan, EYT'de askerlik ve doğum borçlanması olup olmayacağı konusunda ise şunları söyledi; "Bir nokta muallaktaydı bu da borçlanma konusuydu. Askerlik ve doğum borçlanmaları konusunda hak tanınır mı tanınmaz mı bir kısım sene sonuna kadar ucuz borçlanmadan yararlandı. Acaba kabul olacak mı, bu açıklama onu da gösteriyor ki, borçlanmalar da kabul görüyor."

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER