banner290

Kandaşoğlu: 27 meclis üyesi ile seçime katılmıyoruz!

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Van Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) seçimi için 1. meslek grubunda mavi liste adayı Necdet Takva’nın seçimleri kazanmasından sonra İl Seçim Kurulu’nun aldığı iptal kararını iptal etti. Van TSO’nun yeni meclisi yeni başkanı seçmek üzere toplanma kararı alırken, beyaz liste adayı Kandaşoğlu’da seçime katılmayacaklarını ifade ederek, listenin 27 meclis üyesi olarak, halkımızın ve tüccarımızın bizden beklentisi olan bu seçime katılmamayı şerefli bir tepki olarak görüyoruz.” Dedi. 

Kandaşoğlu: 27 meclis üyesi ile seçime katılmıyoruz!

Kentin aylardır gündemini meşgul eden Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) seçiminde sular durulmuyor.Tarım ve Hayvancılık Grubu (1. Meslek Grubu) seçiminde mavi liste adayı Necdet Takva’nın iki oy farkla kazandığı seçimlerde beyaz liste adayı Zahir Kandaşoğlu itirazda bulunmuştu. İtiraz üzerine İl Seçim Kurulu seçimleri ikinci kez iptal etti. Alınan iptal kararı Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edildi. İl Seçim Kurulu’nun aldığı iptal kararının YSK tarafından bozulmasıyla birlikte Takva bir kez daha seçimin kazananı olarak ilan edildi. Bu karar sonrası Van Ticaret ve Sanayi Odası’nda yeni başkanı resmen seçme ile ilgili hareketlilik başlarken beyaz liste adayı Kandaşoğlu da grup üyeleri ile birlikte basın açıklaması yaptı. Seçime katılmadıklarını ifade eden Kandaşoğlu, adil olmayan ve mevcut yönetimin tarihe kara bir leke olarak bıraktığı bu sürecin bir paydaşı olmayacaklarını belirtti.
KANDAŞOĞLUN’DAN SEÇİM AÇIKLAMASI 

Beyaz liste adayı Zahir Kandaşoğlu, “Hepinizin bildiği üzere, 22 Ekim’de başlayan ve defaten yenilenmesine karar verilen şaibeli Van Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde çok ciddi sıkıntılar yaşadık. Üzüntüyle belirtmek isterim ki, 1962 yılında kurulan odamız Van TSO bu seçimde, tarihte görüşmemiş bir muamma ile karşı karşıya kalmıştır. Yaşanan süreçte demokratik teamüllerden uzak, ahlaki değerlerden yoksun, ilimizin gelenekleri ile bağdaşmayan, kadim kültürümüze yakışmayan, seçim ahlakı ile örtüşmeyen, koltukta kalma adına envaı çeşit hile, hurda ve entrikanın mubah görüldüğü bu kaotik seçim süreci tüm halkımız nezdinde şahitlik ettik.” Dedi.

“20 BİNE YAKIN YETKİ BELGESİ PİYASAYA DAĞITTILAR”

Kandaşoğlu, “Bu süreç başta odada kayıtlı bulunan tüccar ve esnaflarımızın NACE kodlarının usulüne aykırı olarak değiştirilmesi ile başladı. Mevcut yönetim seçimi kazanabilmek için NACE kodlarının büyük bir kısmını değiştirmiştir. Bu sebeple 19 grubu alacaklarını ifade etmişlerdir. Ancak bu oyunları tutmamıştır. Turkcell sponsorluğun da kare kod sistemi kurdular ve 20 bine yakın yetki belgesi piyasaya dağıttılar. Mavi Liste adayı Necdet Takva bizzat basın açıklamasında “Bizde gerçek bir yetki belgesi varsa getirin okutalım” diye kendini ifşa etmiştir. Seçimin yapıldığı okulda mobil araçlar içerisinde yetki belgesi matbaası kurdular. Bu planları da tutmadı.” Diye ekledi. 
VAN’DA SEÇİM YANKILARI SÜRÜYOR

Kandaşoğlu, cümlelerini şöyle sürdürdü: “17 Aralık’ta gerçekleşen seçimlerde birkaç kamera ile seçim sahasını film stüdyosuna çevirdiler. Bu durum mahkemeler tarafından kınandı ve seçim iptal edildi. Seçimin tekrarlanacağı 1. Meslek (Tarım ve Hayvancılık) grubunda oy kullanacak 170 şirketin 42’si Mavi Listenin bu grupta aday 4 kişiye aittir. Bu nasıl bir seçimdir? Bu nasıl bir listedir? Yetmezmiş gibi, ilaveten 16 tane de firmanın yetki belgesi almışlardır. Hatta bir firmayı numune olsun diye Necdet Takva kendi adına almıştır. Demokrasi ile yönetilen toplumlarda, seçmenin iradesi sandığa gizli şekilde yansır. Fakat maalesef seçim sürecinin başından bu yana kazanmak adına her yolu mubah görenler, bu defa da seçime gölge düşürmüş, seçmenin oy hürriyetini çiğneyecek girişimde bulunmuş; kabinlerin üstünde, tavanda çok duyarlı kameraların bulunduğu yerde oy kullandırmayı tercih etmiştir.”

“BU DURUM KAMU VİCDANINI ZEDELEMİŞ”

 “Yani kabinde kimin, hangi adaya oy verdiği bu kameralarla rahatlıkla izleme imkânına sahip olmuşlardır. Bu bir skandaldır. Böyle bir şey kabul edilemez! Gelinen noktada yargıya müdahale etmeye çalışan kirli eller devreye sokuldu. Daha önce beyaz listenin başvurusunu “kesin karar olduğu için hiçbir mahkemenin inceleme yetkisi yoktur “ diyen YSK bu kez onların başvurusu ile kişiye özel karar çıkarmıştır. Bu hukuksuz olayda uzun eller yoktur; derin bir el vardır! Bu durum kamu vicdanını zedelemiş, milletimizi tedirgin etmiştir. Bu vahim karara tüm yargı makamları tepki göstermişlerdir.” 
“SEÇİM TARİHE BİR KARA LEKE OLARAK KALDI”

Kandaşoğlu, son olarak şunları söyledi: “Tüm bu olumsuz tutum ve hareketlere rağmen, her zaman yanında yer aldığımız tüccar ve esnafımıza karşı vicdanımız rahat ve mahcubiyet duymayacak durumdayız. Adil olmayan ve mevcut yönetimin tarihe kara bir leke olarak bıraktığı bu sürecin bir paydaşı olmayacağımızı belirterek seçimin sil baştan yapılmasını tekrar tekrar talep ediyoruz. Şaibelerle buraya kadar getirilen, muammalı bir şekilde sonuçlandırılan ve meşru görmediğimiz bu karar neticesinde hak etmediği koltuğa oturacak zatı seçilmiş başkan olarak değil, kayyum olarak gördüğümüzü belirtmek isteriz. Bu nedenlerle, bizler beyaz listenin 27 meclis üyesi olarak, halkımızın ve tüccarımızın bizden beklentisi olan bu seçime katılmamayı şerefli bir tepki olarak görüyoruz. Van kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2022, 17:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER