banner290

Modern görünüme kavuşturulacak! Eski Kale Yolunda yenileme çalışması başlıyor

Van Büyükşehir Belediyesi, tarihi Van kalesinin güney kısmından geçen 2 kilometrelik Eski Kale Yolu’nu baştan aşağı yenileyecek. Tamamı belediyenin kendi işgücüyle yolun aydınlatma, kaldırım, ağaçlandırma ve bisiklet yolu gibi donatıları yapılacak.

Modern görünüme kavuşturulacak! Eski Kale Yolunda yenileme çalışması başlıyor

Kentteki yol ağını daha modern bir hale getirmek ve trafik sorununu çözmek için var gücüyle çalışan Büyükşehir Belediyesi, vatandaşları tarihi Van Kalesinin güneyinden Van Gölü sahillerine ulaştıracak Eski Kale Yolu’nu yeniliyor. Fen İşleri Dairesi Başkanlığınca projesi hazırlanan yol, Atatürk Kültür Parkından başlayarak fidanlık sahil yoluna kadar uzanıyor.

Eski Kale Yolu’nu hak ettiği değere kavuşturacak olan yaklaşık 2 kilometrelik güzergâhta, genişletme, yarma ve dolgu çalışmaları başlatılırken, altyapı başta olmak üzere, sıcak asfalt, aydınlatma, bisiklet yolu, ağaçlandırma ve peyzaj çalışmaları da yapılacak.
 
Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen çalışma ile vatandaşlar, eski Van Şehri, Tarihi Van Kalesi, Hüsrev Paşa Külliyesi ve Kaya Çelebi Camii gibi tarihi mekânların seyri eşliğinde Van Gölü sahillerine ulaşabilecek.

Yine proje kapsamında yaklaşık olarak 2 kilometre sıcak asfalt, 9 bin 356 metrekare kaldırım, 2 kilometre bisiklet yolu, yaklaşık 3 bin 785 metre bordür, 130 adet kaldırım aydınlatma direği, 122 adet ağaç dikimi ve yol boyu peyzaj çalışması yapılacak. Genişletme, yarma ve dolgu yapılan yolun sezon sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sayın yetkililerimizden talep
Sayın yetkililerimizden talep - 1 ay Önce

ÜLKEMİZ KİŞİ BAŞINA DÜŞEN YEŞİL ALAN İTİBARİYLE DÜNYA ORTALAMALARININ ALTINDADIR. VAN İLİMİZ DE KİŞİ BAŞI YEŞİL ALAN MİKTARI BAKIMINDAN TÜRKİYE ORTALAMASININ ÇOK ALTINDADIR. BU DURUMDA MİLLET BAHÇELERİNİ AÇARSAK, HER MAHALLEYE İKİŞER- ÜÇER YENİ PARK YAPARSAK, YANİ BU YIL ÜÇ MERKEZ İLÇE MAHALLELERİ VE TOKİ SİTELERİNE 65 YENİ PARK YAPARSAK VE HEPSİNDEN ÖNEMLİSİ EDREMİT- KAMPÜS ARASINDAKİ 5- 10 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDAKİ BAKIMSIZ VE ATIL HALDEKİ KIYI, SAHİL VE AÇIK ALANLARIN HEPSİNE PARK, YEŞİL ALAN VE REKREASYON UYGULAMALARI YAPARSAK VAN'DAKİ YEŞİL ALAN MİKTARI ÖNEMLİ BİR ARTIŞ KAYDEDER. SANIRIM VAN'A YAPILABİLECEK EN HAYIRLI VE EN TAKDİR TOPLAYACAK BELEDİYECİLİK HİZMETLERİ BU SAYDIĞIMIZ BAŞLIKLAR OLACAKTIR. 2023'E BUNLARLA GİREBİLSEK ÇOK ÇOK İYİ OLACAKTIR.

Teşekkürler sayın valimiz.
Teşekkürler sayın valimiz. - 1 ay Önce

Mehmet Emin Bilmez valimiz insan olarak, yönetici olarak hizmetler yapmak isteyen duyarlı bir insan. İnsAllah tüm kurumlar da çalışkanlık, dürüstlük, fedakarlık, gayret ve vizyonla hep beraber hareket edersek Van'da çok güzel proje, yatırım ve hizmetlerimiz olur.

Bir şehir ancak yolları kadardır
Bir şehir ancak yolları kadardır - 1 ay Önce

Sayın valimizi yürekten tebrik ediyoruz. Eski Emniyet Kavşağından Van Müzesine kadar Kale Caddesi de genişletilip alt yapı ve üst yapısıyla prestij cadde olarak yenilenmeli. Kaleye ve Müzeye giden bu yolun mevcut hali o tarihi mekanlara yakışmıyor. Bu arada Eski Cezaevi Caddesi de üç kilometre boyunca prestij cadde olarak yenilenip geniş ve güzel bir cadde olarak trafiği rahatlatan ve o bölgelere değer katan bir cadde haline getirilmelidir. Şabaniye Caddesi, Doğu Caddesi, İskele Caddesi devamı, Suvaroğlu Caddesi, Terzioğlu Caddesi, çarşıdaki pek çok cadde ve sokak, Musa Antar Parkı ile Çohaz Petrol arasındaki yol PRESTİJ CADDE VE SOKAK olarak elden geçirilmelidir. İpekyolu, Edremit ve Tuşba belediyeleri de mahallerde onlarca yeni yol açıp mevcut yollardan bozuk olan onlarca hatta yüzlercesini asfaltı, kaldırımı, alt yapı ve üst yapısıyla yenilenmelidir.

Emrah Turan
Emrah Turan - 1 ay Önce

İyi ve güzel bir şekilde yapinki Van'ın tüm sarhoş berdoş larına güzel mekan olsun