banner290

Olgunlaşma Enstitüsü’nde Van’ın tarihi ve kültürel değerleri ilmek ilmek işleniyor!

Milli Eğitim Bakanlığı Ömür Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesinde Van'da kurulan 'Olgunlaşma Enstitüsü' kentin tarihi ve kültürel güzelliklerini gün yüzüne çıkarıyor.

Olgunlaşma Enstitüsü’nde Van’ın tarihi ve kültürel değerleri ilmek ilmek işleniyor!

İpekyolu ilçesinde 2019 yılında faaliyete başlayan Van Olgunlaşma Enstitüsünde, Van başta olmak üzere Hakkari ve Bitlis'in tarihi ve kültürel zenginlikleri gün yüzüne çıkarılıyor.

"Burada 50 usta öğretici hizmet veriyor"

Van Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Neşe Evliyaoğlu; amaçlarının geleneksel el sanatlarını, bölgenin tarihini ve kültürel zenginliklerini ortaya çıkarıp bunu yaygınlaştırmak ve özellikle enstitü ve kurslar aracılığıyla sürdürülebilirliğini sağlamak olduğunu ifade ederek, "Burada 50 usta öğretici hizmet veriyor. Van, Hakkari ve Bitlis’teki tarihi ve kültürel zenginlikleri, geleneksel sanatlardaki farklı çalışmaları gün yüzüne çıkarıp, bunları insanlarla buluşturmayı hedefliyoruz. Özellikle nakış, el sanatları, halı-kilim, moda tasarım, savat yiyecek ve içecek alanlarında çalışmalar yapmaktayız. Öncelikle Ar-Ge birimimizde proje yapılıyor ve proje çerçevesinde buradaki öğretmenlerimiz bunları ürünlere döküyorlar.

"Amacımız Van hem tarihi hem kültürel mirası yeni kuşakları aktarmak"

11 aylık bir çalışmanın sonucunda da sergi ya da defile ile ürünlerimizi halkla buluşturacağız. Yani geçmişteki bütün zenginliklerimizi geleceğe taşımayı hedefliyoruz. Van tarihi ve Van Gölü Havzası'ndaki hem tarihi hem kültürel mirası yeni kuşakları aktarmak bizim nihai amacımız" dedi. Enstitüde yer alan usta öğreticiler ise böyle bir projede yer almanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER