banner290

Optimar ve ORC'den Cumhurbaşkanlığı anketi! İşte anket sonuçları

2018 seçimlerini doğru tahmin eden araştırma şirketi ORC, Cumhurbaşkanlığı seçimi oy tercihleri anketinin sonuçlarını paylaştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 seçimi için 5 ay sonrasını işaret ederken; masaya son anket sonuçları da gitti. İşte ORC ve Optimar'ın son anket sonuçları...

Optimar ve ORC'den Cumhurbaşkanlığı anketi! İşte anket sonuçları

"OPTİMAR"

Hem AK Parti hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son anket sonuçlarına göre oy oranını artırdı. Bu artışta EYT, sosyal konut, doğalgaz indirimi ve marketlerin denetimi etkili oldu. O sonuçlar, dün akşam 24 TV’deki “Arafta Sorular” programında da açıklandı. Esra Elönü’ye konuşan Optimar Araştırma Başkanı Hilmi Daşdemir, AK Parti’nin oranının yüzde 41,1 olduğunu söyledi. CHP’nin yüzde 23,6 dolaylarında olduğunu vurgulayan Daşdemir, diğer partilerin yüzdelerini de şöyle paylaştı:

Meral Akşener’in İyi Partisi yüzde 8,1

“HDP yüzde 9,8, İyi Parti yüzde 8,1, MHP yüzde 8, Zafer Partisi yüzde 2,3, Memleket Partisi yüzde 1,2, Deva Partisi yüzde 1,1, Saadet Partisi yüzde1, Gelecek Partisi yüzde 0,9, Büyük Birlik Partisi yüzde 0,8, Yeniden Refah Partisi yüzde 0,7, Türkiye Değişim Partisi yüzde 0,5, Vatan Partisi yüzde 0,4…” AK Parti’nin oyunu hiçbir zaman yüzde 35’in altında görmediklerini dile getiren Daşdemir, “AK Parti’nin geçtiğimiz yıl nisan ayında yüzde 35,9’muş oyu. Bazıları yüzde 30, yüzde 28, yüzde 25 gibi rakamları paylaştılar. Biz hiçbir zaman yüzde 35’in altında görmedik AK Parti’yi, yaptığımız araştırmalara dayanarak söylüyorum.” dedi.

EYT, sosyal konut ve doğalgaz etkisi

EYT, sosyal konut ve doğalgaz indiriminin bu oy oranlarına iyi yönde yansıdığını dile getiren Daşdemir, “Ondan sonraki süreçte tedrici bir yükseliş oluşmaya başladı. Özellikle sosyal konutla bu biraz daha kendini hissettirdi. EYT ile birlikte de yüzde 41’e çıktı. Daha mı yukarı yoksa daha mı aşağı inecek bilmiyoruz. Önümüzde bir kış dönemi var. Kışın doğalgaza zam beklenirken, indirim geldi. Bu indirimin de etkisi olur mu bilmiyorum ancak alım gücünün azalmasındaki en büyük sebeplerden birisi benim 3 harfliler olarak nitelendirdiğim marketler… Marketlerdeki denetimlerin az olması konusuna da Sayın Cumhurbaşkanımız el attı. Denetim arttı, onlar bile indirime gittiler. Bu da büyük bir şey.” diye konuştu.

“Cumhurbaşkanımızın oyu yüzde 42,1”

Esra Elönü’nün sorusu üzerine Cumhurbaşkanlığı için yapılan anketin sonuçlarını da paylaşan Daşdemir, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımızın oyu yüzde 42,1, Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 10,5, Mansur Yavaş yüzde 8,4, Selahattin Demirtaş yüzde 5,1, Ekrem İmamoğlu yüzde 4,8, Meral Akşener yüzde 4,6.” Daşdemir, “Bu anket, Saraçhane’deki o toplantı, onun öncesindeki Akşener ile İmamoğlu’nun sevinçle kutladıkları ceza sonunda yapıldı. Görünen o ki, orada umdukları mağduriyet algısı olmamış.” diyerek konuşmasını noktaladı.

"ORC"

ORC araştırma şirketi Cumhurbaşkanlığı seçimi oy tercihleri adlı araştırmasının sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. 2-5 Ocak 2023 tarihlerinde 45 ilde 3 bin 780 kişi ile yüz yüze yapılan anketten çarpıcı sonuçlar çıktı.

4 İSİMLE KARŞI KARŞIYA GETİRDİLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABB Başkanı Mansur Yavaş, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile karşı karşıya getirildiği ankette birbirinden ilginç sonuçlar elde edildi.

"MANSUR YAVAŞ 10 PUAN FARKLA KAZANIYOR"

Anket sonuçlarına göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mansur Yavaş karşısında yaklaşık 10 puan farkla kaybederken, İmamoğlu karşısında ise yine 5 puan civarında bir farkla seçimi kaybediyor.

"AKŞENER DE 5 PUAN FARKLA ÖNDE BİTİRDİ"

Ankette adaylar arasında yer alan İYİ Parti lideri Meral Akşener de yine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı yüzde 5'e yakın bir puanla geçiyor.

ERDOĞAN KILIÇDAROĞLU'NA KARŞI KIL PAYI KAZANIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ankette yenmeyi başardığı tek lider ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olarak yer aldı. Erdoğan anket sonuçlarına göre Kılıçdaroğlu'na karşı kıl payı olarak 1 puana yakın bir farkla kazanıyor.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER