banner290

ORC ‘Z kuşağı'na sordu: Bu Pazar seçim olsa kime hangi partiye oy verirsiniz? İşte anketten çıkan sonuçlar

Türkiye seçim havasına girerken siyasi partiler de seçim çalışmalarına hız verdi. Erken seçimin konuşulduğu bu günlerde araştırma şirketleri de halkın nabzını tutarak halkın siyasi atmosferini iklimine dair önemli ipuçlarını ortaya koyuyor. ORC Araştırma'nın ilk kez oy kullanacak genç seçmenlere ( Z kuşağı) yönelik seçim anketinden ise hayli şaşırtıcı bir sonuç geldi. İşte ORC Araştırma'nın son seçim anketinden gelen dikkat çeken sonuçlar...

ORC ‘Z kuşağı'na sordu: Bu Pazar seçim olsa kime hangi partiye oy verirsiniz? İşte anketten çıkan sonuçlar

ORC Araştırma tarafından Z kuşağı olarak tabir edilen gençlerle yapılan ankette Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) yüzde 21.7 ile birinci parti oldu. İYİ Partinin yüzde 17.1'lik kesimin desteğini aldığı araştırmada AK Parti yüzde 13.9 ile üçüncü sırada yer aldı.

2023 yılının haziran ayında yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde kulislerde hareketli günler yaşanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan Cumhur İttifakı'nın adayı olduğunu açıklarken, Millet İttifakı'nın adayı ise henüz belirsizliğini koruyor. Başta CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere tüm muhalefet liderleri ise aday gösterecekleri ismi, seçim tarihinin belli olmasından sonra açıklayacaklarını belirtiyor. Anket şirketleri ise hem isimler hem de partiler üzerinden çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

CHP İLK SIRADA YER ALDI

Son olarak ORC Araştırma, Z kuşağı olarak bilinen 2000 yılı ve sonrasında doğanlar arasında bir anket gerçekleştirdi. 22-27 Aralık tarihleri arasında 1550 kişi ile yapılan çalışmada Z kuşağı temsilcilerine "Bu pazar seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?" sorusu yöneltildi. Anketten yüzde 21.7 ile CHP birinci çıktı.

İYİ PARTİ, AK PARTİ'Yİ GEÇTİ

Çalışmanın ikinci sırasında yüzde 17.4 ile İYİ Parti, üçüncü sırasında ise yüzde 13.9 ile AK Parti yer aldı. Kararsızların oranı ise yüzde 15.1 olarak belirlendi. Dördüncü sırada bulunan MHP yüzde 7.4 oy alırken, HDP ise yüzde 5.5 olarak kayıtlara geçti.

Partilerin oy oranları şu şekilde:

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Asabi
Asabi - 1 ay Önce

Yalan makinası ORC

SIRADAKİ HABER