banner290

Selahattin Demirtaş HDP'nin adaylık teklifini değerlendirdi

14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kendi adayları ile gireceklerini açıklayan HDP heyeti dün, Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a adaylık teklifinde bulundu. HDP yaptığı açıklamada, Demirtaş; kendisinin hukuki durumunun adaylık için uygun olmadığını belirterek, Emek ve Özgürlük İttifakı'nın adayına destek vereceğini ifade etti.

Selahattin Demirtaş HDP'nin adaylık teklifini değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçim için 14 Mayıs 2023 tarihini işaret etti. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile Mithat Sancar, Emek ve Özgürlük İttifakı olarak kendi adayları ile seçime gireceklerini ifade ederken, dün Edirne F Tipi Cezaevi'nde 4 Kasım 2016 tarihinden bu yana tutuklu olan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile HDP Heyeti görüşme yaptı.

HDP'DEN GÖRÜŞMEYE İLİŞKİN AÇIKLAMA

HDP'den yapılan açıklama şöyle; "Demirtaş ile bir heyetimiz kendisinin cumhurbaşkanı adaylığı konusunda dün, (26 Ocak) Edirne Cezaevinde bir görüşme yaptı. Yapılan görüşmede Demirtaş heyete teşekkür ederek, kendisinin hukuki durumunun adaylık için uygun olmadığını belirtti ve partinin bu konuda yapacağı çalışmaların destekçisi olacağını vurguladı.

İTTİFAKIN ADAYINA DESTEK VERECEK

Emek Özgürlük İttifakı'nın adayı olarak ortaya çıkacak ismin arkasında duracağını ifade eden Demirtaş, partiyle birlikte seçim kampanyasını ve çalışmalarını en verimli şekilde sürdürme kararlılığında olduğunu bir kez daha dile getirdi. Parti yönetimimiz de kendisine bu yaklaşımından dolayı teşekkür etti ve ortak çalışmanın kazandıracağı konusundaki fikir birliğini pekiştirdi."

Kaynak: ANKA

SON DAKİKA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER