banner290

Son dakika...Türkiye erken seçime gidiyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! İşte düşünülen tarih

Erken seçim olacak mı olmayacak mı tartışmaları sürerken Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklama geldi. Erdoğan, Haziran 2023'te yapılacak seçimlerin erkene alınması durumu olduğunu söyledi...

Son dakika...Türkiye erken seçime gidiyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! İşte düşünülen tarih

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan erken seçim açıklaması geldi. AK Parti grup toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Seçim tarihi öne çekilecek mi" sorusu üzerine seçimlerin erkene alınacağını duyurdu.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben bir tarih açıklamadım. Kamuoyunda ne görüşülür, ne konuşulursa hepsi bizim gündemimize girer. Çünkü biz istikametimizi kamuoyunda konuşulanlardan alıyoruz." dedi. 

Önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleşen AK Parti MYK toplantısında seçim işleri başkanı Ali İhsan Yavuz seçim tarihi ve süreci ile ilgili detaylı bir sunum yaptı. 9 Nisan-18 Haziran arasındaki tüm pazar günleri tek tek artı ve eksileri ile değerlendirildi.

Sabah'ın haberine göre yaklaşık 4 saat süren MYK toplantısında seçimin 18 Haziran'da olmaması gerektiğine ilişkin nedenleri tek tek sıralandı. Okul tatilinden, hac mevsiminin gelmesine, kurban bayramından sınav tarihlerine ve vatandaşın o tarihlerde tatilde olmasına kadar detaylar çok boyutlu olarak ele alındı.

İki lider görüşüp tarihi belirleyecek

Kesin seçim tarihi için, Başkan Erdoğan, Cumhur İttifakı ortağı MHP Lideri Devlet Bahçeli ile istişarede bulunacak. AK Parti'de yoğun kanaat seçimlerin 14 Mayıs'a alınması yönünde...

İŞTE 3 OLASI SEÇİM TARİHİ

Seçimlerin 14 Mayıs'ta yapılması görüşü hakim

BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın haberine göre ele alınan senaryolarda 9 Nisan'dan sonra 18 Haziran'dan önceki bir tarihte seçimlerin yapılması üzerinde duruldu.

30 Nisan, 7 Mayıs seçeneklerinin de değerlendirildiği MYK’da kesin karar alınmamakla birlikte ağırlıklı görüş, seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılması yönünde oldu.

Öte yandan seçim tarihinin öne alınmasına yönelik çok sayıda neden olduğu da yapılan toplantıda ele alındı.

Tarihin öne alınması için çok sayıda neden var

18 Haziran'da yapılacak seçimlerin üniversite sınavlarıyla çakışması, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunun Kurban Bayramı'na denk gelmesi, hac ve okulların tatil olması gibi nedenler görüşüldü.

Bu nedenler sonrasında ise ağırlıklı görüş, seçimin 18 Haziran'dan daha erken bir tarihe çekilmesi oldu.

Son olarak toplantıda seçim tarihiyle ilgili muhalefetin tutumu da gündeme geldi.

'Seçim kararını Cumhurbaşkanı Erdoğan alır'

CHP ve İyi Parti'nin 6 Nisan'dan sonra yapılacak bir seçime 'evet' demeyeceği görüşü hakimken, parlamentodan karar çıkmayabileceği değerlendirildi.

HDP'nin de diğer muhalefet partileri gibi 6 Nisan’dan sonraki bir erken seçim önerisine destek vermeyeceği düşünüldü.

Parlamentonun seçim kararı alabilmesi için en az 360 milletvekilinin destek vermesi gerekiyor.

Ancak Cumhur İttifakı’nın sandalye sayısı 334’te kaldığı için erken seçim kararını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın alması gerekebilir görüşü toplantıda hakim oldu.

İNTERNET HABER

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2023, 17:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER