banner290

Van'da toplu taşımaya zam talebi!

Van’da gerçekleştirilen Aralık ayı UKOME toplantısında toplu taşıma ücretlerinin arttırılması için zam talebinde bulunuldu. Aylık UKOME toplantısında Van YYÜ Kampüs içi ulaşımına zam talebinde bulunulurken Van-Erciş ve Özalp arası faaliyet gösteren Özel Halk Otobüsleri için yolcu taşıma ücretlerinin artırılması için de zam talebinde bulunuldu. Ayrıca 6 ilçeye 36 yeni minibüsün tahsisi için ihale planlanırken elektrikli skuterların kullanabileceği güzergah belirlendi.

Van'da toplu taşımaya zam talebi!

Van'da Aralık ayı UKOME toplantısı'nda 19 gündem maddesi, 6 ek gündem ve 12 alt komisyon raporunun görüşüldüğü toplantıda, İpekyolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Motorlu Taşıt Sürücü kurslarının eğitim ve sınav güzergâhı Tuşba ilçesinde yapıldığı, Tuşba ilçesinde yeni sürücü kurslarının açılması nedeniyle Kalecik TOKİ yolu üzerinde olan sınav güzergâhında araç yoğunluğu yaşandığı belirtilerek, araç yoğunluğunun yaşanmaması amacıyla İpekyolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı sürücü kurslarının eğitim ve sınav güzergâhının Hatuniye Mahallesi güzergâhına alınması talebi, İpekyolu ilçesi Cumhuriyet Mahallesi Cumhuriyet 1. Sokak ve Cumhuriyet 6. Sokak, yollarının dar olması nedeniyle trafik yoğunluğu yaşandığı, trafik akışının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla yolların tek yöne çevrilmesi, Özalp ilçesinde bulunan muhtelif cadde ve sokaklarda park yasağı ve tek yön uygulanması talebinde bulunuldu.

VAN- ERÇİŞ VE ÖZALP ARASI TOPLU TAŞIMAYA ZAM TALEBİ

Erciş ilçesinde  faaliyet gösteren Belediye otobüslerimize ait bazı güzergâhların uzun olması sebebiyle mevcut yolcu taşıma ücretlerinin yetersiz kaldığı, Payköy, Yünören/Samanbüken, Deliçay/Ergücü, Kocapınar, Ağamsat, Haydarbey ve Keklikova/Salmanağa güzergâhlarının yolcu taşıma ücretlerinin artırılması talebi, Özalp ilçesinde faaliyet gösteren Özel Halk Otobüsünün artan maliyetler sebebiyle mağdur olduğu belirtilerek, Özalp ilçesi Özel Halk Otobüsü yolcu taşıma ücretinin artırılması talebinde bulunuldu.

6 İLÇEYE 36 YENİ MİNİBÜS 

Van Büyükşehir Belediyesi Elektronik Ücret Toplama Sistemi (EÜTS) işleticisi ASİS Elektronik ve Bilişim Sistemleri Anonim Şirketi artan döviz kuru sebebiyle akıllı kart maliyetlerinin arttığı, halihazırda uygulanan ücretlerin düşük olmasından dolayı Tam Kart, Kart Kişiselleştirme ve Kart Vizeleme Ücretlerinin artırılması talebi, İlimiz İlçe Belediye Başkanlıklarından gelen talepler doğrultusunda ilçe merkezlerinde çalıştırılmak üzere Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Çaldıran ilçesine 7 adet, Muradiye ilçesine 11 adet, Çatak ilçesine 5 adet, Gürpınar ilçesine 5 adet, Başkale ilçesine 3 adet, Bahçesaray ilçesine 5 adet minibüs ihalesi yapılması planlanmaktadır. İhale için karar alınması, İlimizde faaliyet gösteren toplu taşıma araçlarında vatandaşlarımız tarafından taşınmak istenen evcil hayvan ve bagaj şartlarının kurul tarafından belirlenmesi talebi ve ilimiz şehir merkezinde bulunan Pınar, Sağlık, Gönül ve Vangölü taksi duraklarına yeni yer tahsis edilmesi talepleri ile plakaların askıdan indirilmesi talepleri ile hız kesici talepleri gibi  konular görüşüldü.

VAN YYÜ KAMPÜS İÇİ ULAŞIMINA ZAM TALEBİ

Ayrıca ek gündem maddesi olarak, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) kampüs içinde faaliyet gösteren toplu taşıma araçlarının (kampüs içi) yolcu taşıma ücretlerinin 1,00 TL olması talebi, İpekyolu ilçesi Halilağa Mahallesi Kurtuluş Park Sokağı’nın tek yöne çevrilmesi talebinde bulunuldu.

ELEKTRİKLİ SKUTERLARIN KULLANABİLECEĞİ GÜZERGAH BELİRLENDİ

İpekyolu ilçesi Vali Mithatbey Mahallesi Trafik Sokakta araçların gelişi güzel park etmesinden dolayı trafik akışının engellendiği tespit edilmiş olup, Trafik Sokakta park yasağı uygulanması talebi ile 03.06.2022 tarihli ve 54 nolu V.B.B. UKOME Kurul Kararı ile ilimizde e-skuterların  kullanabileceği güzergâhlar belirlenmiştir. e-skuter işletmeciliği yapan şirketin belirlenen güzergâhların tekrardan değerlendirilmesi talebi gibi konular konuşuldu. Burada görüşülen konuların bir kısmı karara bağlanarak, onaya sunulurken, diğer konular ise alt komisyonlara havale edildi.

Ulaşım Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda düzenlenen UKOME toplantısı Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Genel Sekreter Yardımcısı Ali Özvan başkanlığında yapılan toplantıya Ulaşım Dairesi Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü, Tatvan Liman Müdürlüğü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 8. Bölge Müdürlüğü, Şoförler Odası Başkanlığı, Edremit Belediyesi ile Büyükşehir Belediyenin ilgili daire başkanları ve şube müdürleri katıldı. Toplantı, katılımcıların görüş alışverişinin ardından sona erdi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2022, 12:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vanlı
Vanlı - 1 ay Önce

Bölge hastanesi ve edremit toki için en az 60-70 yeni minibüs otobüs alınsın. Bölge hastanesinin orda tıka basa doldurup hareket ediyorlar. Yse hacıdurağı sigorta çatak durağı gibi duraklarda millet dakikalarca araba bekliyor. Araç sayısı mutlaka artmalı. Zam yapılmamalı. Ağrı'da öğrenci 0,25 kuruş. Konya'da 2,5 tl. İstanbul'da 110 tl ile 200 binim hakkına sahip öğrenciler. Van'da daha ucuz olmalı. Mesafe kısa çünkü. Bir minibüs günde 14-15 tur atabiliyor

KAVURMA- MEMURSEN TOKİ SAKİNLERİNİN TALEPLERİ
KAVURMA- MEMURSEN TOKİ SAKİNLERİNİN TALEPLERİ - 1 ay Önce

◇ KAVURMA MAHALLESİ- MEMUR-SEN TOKİ SİTESİ güzrrgahına BÜYÜK MOR OTOBÜS verilmesini istiyoruz. ◇ SABAH 06.30 - 09.00 saatleri ile ÖĞLEDEN SONRA 15.00- 19.00 saatleri arasında seferlerin 40 DAKİKADA BİR ve İKİ BÜYÜK OTOBÜS İLE sağlanmasını talep ediyoruz.
BU GÜZERGAHTAKİ BİNLERCE/ON BİNLERCE VATANDAŞ HAKİKATEN BÜYÜK MAĞDURİYET YAŞIYOR. BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NİN SAYIN YÖNETİCİLERİNDEN ARZETTİĞİMİZ BU TALEPLERİ ÖNEMSEYEREK İVEDİ OLARAK HAYATA GEÇİRMELERİNİ İSTİRHAM EDİYORUZ.

ERCİŞ li dayı
ERCİŞ li dayı - 1 ay Önce

ALLAH tan korkun be got kadar mesafeye 6 tl öğrenciye 4.5 tl alıyorsunuz mazot 30 tl iken zam yaptınız şimdi 23 tl buda mazotun fiyatının düşmesi zammı mı ayıptır günahtır ya istanbulda ögrenci 3 lira götüboklu vanda 4.5 lira bide zam istiyorlar yuh size

Van'da
Van'da - 1 ay Önce

Aklınız fikriniz zam kaliteli hizmet istiyoruz

Şevket
Şevket - 1 ay Önce

Ne zammı mazot 32 TL den 22 TL ye düştü hani zam sebebi yakıt pahallığıydı bre insaf

Vatandaş
Vatandaş - 1 ay Önce

Adamlar sevise kibrit kutusuna çöp doldurur gibi istif yapıyorlar lütfen sıkışalım servisciler para kazansın

Bende tokide oturan bir yolcu olarak Edremit araçları zaten 3 sıra atıyor zaten sıra atamadıkları için günde 20 araçları çalışmıyor dedi bir şoför arkadaş
Bende tokide oturan bir yolcu olarak Edremit araçları zaten 3 sıra atıyor zaten sıra atamadıkları için günde 20 araçları çalışmıyor dedi bir şoför arkadaş - 1 ay Önce

Suskun

Demokrat wanli
Demokrat wanli - 1 ay Önce

Yaw biraz mantıklı konuşun mantıklı yok 23 yoo 30 TL mazot falan . Bu minibüsler yakıttan hariç işçi çalıştırıyor Ssk var maaşı var kezasi var belası var . 5 lira verip yyuden Van'a gel 5 lira ver evine git tüm günü 10 liraya getiriyorsun kendi aracınla yiyorsa gelsenize yemiyor çünkü geliş gidiş 100 TL yakıyor degilmi . Demem o ki bu araba tüm gün 5 lira mazot yakmıyor ve kimse babasının hayrına kullanıyor o aracı.


SIRADAKİ HABER