banner290

Van-Tahran yolcu tren seferleri başlıyor! Tarih belli oldu

2019 yılında ilk seferi gerçekleşen Tahran-Van yolcu tren seferleri 2020 yılında pandemi dolayısıyla durdurulmuştu. Şehrivan’ın edindiği bilgiye göre, seferler 8 Mayıs itibarıyla yeniden başlayacak.  

Van-Tahran yolcu tren seferleri başlıyor! Tarih belli oldu

ŞEHRİVAN HABER: FATMA NUR POLATCAN 

Tahran-Van yolcu tren seferlerine, 2011 yılında Van’da meydana gelen deprem ve güvenlik gerekçesiyle ara verilmişti. 2018 yılında başlayan Van-Tebriz tren seferleri, Tahran’dan gelen talep üzerine tren güzergahı Tahran-Van olarak yeniden tanımlanmış ve ilk seferini 2019 yılında gerçekleştirmişti. İranlı turistlerin Türkiye’ye geçişinde alternatif yol olan Tahran-Van tren seferleri haftada 2 kez gerçekleşiyordu.  

8 MAYIS’TA BAŞLAYACAK! 

Bu seferler Covid-19 salgını nedeniyle sınır kapılarının kapanmasıyla birlikte durdurulmuştu. TCDD, Türkiye-İran arasında karşılıklı olarak işleyen Transasya Ekspresi ve Van-Tahran yolcu treni ile yük tren seferlerinin 23 Şubat 2020 itibarıyle geçici olarak durdurulduğunu duyurmuştu. Şehrivan'ın edindiği bilgiye göre, pandemi sürecinin olumlu yönde seyretmesi ve yoğun yolcu talebinin olması nedeniyle tren yolcu seferleri yeniden başlayacak. Yine Şehrivan’ın edindiği bilgiye göre, şirket ile yapılan görüşmelerde ilk etapta Tahran-Van treni, Tahran’dan 8 Mayıs’ta, Van’dan ise 9 Mayıs itibarıyla başlayacak. Haftada 2 gün gerçekleşecek seferler, Tahran’dan Van’a pazar ve çarşamba, Van’dan Tahran’a ise pazartesi ve perşembe günleri hareket edecek.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2022, 17:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
Asel
Asel - 3 ay Önce

doğru habermi bu

Asel
Asel - 3 ay Önce

Başladımı tren gerçekten Tahran tren seferleri