Yatırım yapacaklar dikkat! Dolarda tehlike çanları çalıyor: Faiz kararı öncesi kritik uyarı!

Merkez Bankası'nın 24 Kasım'da faiz kararını açıklayacağını söyleyen İslam Memiş, ABD merkez bankası Fed'in faiz yükseltmesini beklediğini ve dolar için iki tehdidin ne olduğunu duyurdu.

Yatırım yapacaklar dikkat! Dolarda tehlike çanları çalıyor: Faiz kararı öncesi kritik uyarı!

Merkez bankalarının faiz kararı öncesi piyasalardaki son durum hakkında açıklamalarda bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, dolara dikkat çekti. Memiş, TCMB'nın beklenen faiz kararıyla ilgili “TCMB faiz indirecek, dolar yükselecek” klasiğini unutmak gerek.

TCMB'nin faiz kararı öncesi ekonomistlerden faiz tahmini

24 Kasım Perşembe günü gerçekleştirilecek Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına yönelik beklenti anketi, ekonomistlerin katılımıyla sonuçlandı.

Anket sonuçlarına göre, ekonomistlerin çoğu politika faizinin 150 baz azaltılarak yüzde 9'a indirilmesini bekliyor. Yıl sonu politika faiz oranına ilişkin beklentilerin medyanı da yüzde 9 oldu.

İşte İslam Memiş'in piyasalar hakkındaki son dakika uyarısı;

Fed’in yavaşlama sinyalleri ve TCMB’nin hamlesi dolar için tehlike çanlarını çalıyor. Fed üyelerinin iki haftadır faiz artırımlarında yavaşlamaya gidileceğine yönelik güvercin açıklamalar yapması doların değer artışında hız kesmesine neden oldu. Dolar endeksi (dxy), 107 seviyesinin üzerinde tutunma çabasını sürdürüyor.

Yükselişin cılız kalması dikkat çekici

Fed’in Aralık toplantısında 50 baz puan faiz artırımına kesin gözüyle bakılıyor. 2023’de de 25 baz puanlık artırım ile daha sakin olacağı bekleniyor. Yani, piyasa artık Fed’i değil, Fed artık piyasayı takip edecek. Faiz artırımlarının durulması, dolar endeksinin değer kaybetmesinde etkili olur. 104-105 seviyesinde dengelenme çabası görebiliriz. 2023’ün ilk çeyreğinde ise 96-94 aralığı gündeme gelmesini bekliyorum.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yarın saat 14.00’de faiz kararını açıklayacak. Piyasalar genel olarak TCMB’nin faiz indirmesini bekliyor. TCMB’nin politika faizinde 150 baz puanlık indirime giderek tek haneli bir faiz ile yılı tamamlayacağını tahmin ediyorum.

Yüzde 9’luk faiz, ekonomi yönetiminin hedefindeydi. Geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında, politika faizi 150 baz puanlık indirimle yüzde 12’den yüzde 10,50’ye çekilmişti.

“TCMB faiz indirecek, dolar yükselecek” klasiğini unutmak gerek.

Çünkü:

1- Dolar dünyada değer kaybediyor.

2- Suudi Arabistan’dan 5 milyar dolar giriş olacak.

Uluslararası piyasalarda doların değer kaybetmesi, bizim gibi dolara ihtiyacı olan ülkeler için iyi bir gelişme.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Suudi Arabistan’ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bünyesinde 5 milyar dolarlık mevduat hesabında nihai aşamaya gelindiğini doğruladı.

Yıl sonuna kadar dolar tarafında dalgalanmalar devam etse de, son çıkışa yakın olduğunun işaretleri geliyor.

Dolar için bu iki tehdit agresif yükselişi frenleyebilir.

Yükselişi değil, agresif yükselişi frenler!

KAYNAK: TV100

HABER7

YORUM EKLE