banner290

Yine Van Kedisi, yine heykel skandalı!

Van’da, kentin simgelerinden olan Van Kedisi’ne ithafen Feqîyê Teyran Parkı önüne konulan heykellerin estetikten uzak yapısı tartışmalara neden oldu.

Yine Van Kedisi, yine heykel skandalı!

ŞEHRİVAN HABER: FATMA NUR POLATCAN

Van’ın İpekyolu ilçesinde Feqîyê Teyran Parkı önünde bulunan 2 aslan heykeli birkaç gün önce kaldırıldı. Bu heykellerin yerine Van’ın simgesi olan 2 kedi heykeli konuldu. Heykeller konulduktan kısa bir süre sonra tartışma konusu oldu. Van’da iş insanları başta olmak üzere birçok kişi heykeli sosyal medya hesaplarından paylaşarak tepkilerini dile getirdi.

VAN KEDİSİ’NDEN BAŞKA HER ŞEY!

Van deyince akla ilk gelen güzellik ve zenginliklerden birisi olan Van Kedisi’nden hareketle tasarlanan heykeller gündemden düşmüyor. Geçtiğimiz yıllarda Şehrivan’ın da ele aldığı heykeller yine tepki çekmiş ve gündeme gelmişti.

DAHA ÖNCE DE BENZER HALLERE SOKULMUŞTU…

yılındaki turnuvanın ardından Van Kedisi, Van’da da birçok organizasyonda kullanılmaya çalışıldı. Bu anlamda Van Valiliği eliyle başlatılan Van Su Sporları Festivali’nde Van canavarı ile birlikte de kullanılan bir maskot oldu. Fakat 2016 yılında İstanbul’da düzenlenen EMİTT Fuarı’nda kullanılan Van Kedisi kostümü adeta olay yarattı. Van’daki kurum ve kuruluşların ortak katıldığı fuarda Van Canavarı kıyafetli maskot, oldukça sempatik bir görünümle ziyaretçileri ağırlarken, kedinin çirkin ve korkunç görüntüsü Van standını ziyaret edenleri de rahatsız etti.

ONDAN DAHA İYİSİ YAPILMADI!

şimdiye kadar Van Kedisi ile ilgili yapılan en iyi heykel çalışması ise yıllar önce İkinisan Caddesi kavşağına konulan Van Kedisi çalışması oldu. Hem görünüşü hem de konumu itibarıyla Van’ın çok benimsediği Van Kedisi heykelinden dolayı bir dönem İkinisan Kavşağı, Kedi Kavşağı olarak anılmaya başlandı. Van’daki kedi ile ilgili en önemli figür olan bu heykel İkinisan Kavşağı’nda köprülü kavşak çalışması yapılınca kaldırılıp havalimanı kavşağına konuldu. O kedi heykeli hala kente gelenlerin ilk gördüğü figürlerden birisi olarak yer alıyor ve kente gelenlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

FESTİVALDE DE TARTIŞMA KONUSU OLMUŞTU!

Kedisi’nin bir kez daha gündem olduğu etkinlik ise Van’da düzenlenen Van Shopping Fest olmuştu. Çok görkemli ve kapsamlı bir şekilde düzenlenen festival kapsamında Beşyol Meydanı’na ışıklı bir Van Heykeli dikilmişti. Kumaştan yapılan devasa heykel o dönem çok konuşulmuş, daha çok kediye benzememesi yönüyle gündeme gelmişti. Sosyal medya kullanıcılarının kaplumbağaya benzettiği o kedi birkaç gün sonra beyazdan siyaha dönen rengi ile de çokça konuşulmuştu. Van Kedisi’ne benzemeyen yapısıyla konuşulduğu kadar rengi ile de konuşulan o kedi ‘Kara Kedi’ olarak anılmaya başlanmıştı.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
NIHAL SEZER
NIHAL SEZER - 4 hafta Önce

BU HEYKELLER HEYKELDEN BAŞKA HER ŞEYE BENZİYOR. UCUBE UCUBE ŞEYLER. BİRER BEYAZ TAS KONULSA DAHA İNANDIRICI OLUR

Vatandaş
Vatandaş - 4 hafta Önce

Kedinin adı mehme şirin amca dır.

Zzz
Zzz - 4 hafta Önce

Allah aşkına bu ne, çocuklar mi yapmış.oyun hamurunu çocuklara vermişler kedi yapmalarını istemişler galiba.sonuç bu olmuş :-))))

Vanly
Vanly - 4 hafta Önce

Heykel berbat

Vanli
Vanli - 4 hafta Önce

Abi kediyi arı ısırıp

Meseleye yanlış yerden bakmak
Meseleye yanlış yerden bakmak - 4 hafta Önce

Şehre kalıcı hizmetler, sadra şifa hizmetler gerekiyor. Yapı denetimleri, kentsel dönüşümler, kent planı, düzgün yapılaşma, kat sınırlaması, geniş ve ferah yollar, güzel cadde ve sokaklar, her cadde ve sokağa toplanma alanı görevi görecek park ve yeşil alanlar, 20 kilometrelik sahil bandı, rekreasyon sahaları, afet hazırlıkları, temiz kent, yeşil kent, bakımlı tarihi alanlar, modern, düzenli, sağlam, bakımlı ve ferah semt ve mahalleler, tertemiz göl, tertemiz dere ve kanallar, sağlıklı imarlar ve sağlıklı ruhsatlar, prestij cadde ve sokaklar, uzun vadeli mega projeler.... Bir şehir saksılar, heykeller, kuruyan bir daha dikilen ağaçlar, cadde sulama vs. gibi hizmetlerin ötesine geçmeli. Son 40 yıldır bu vizyon bu şehirde olsa bambaşka bir şehir olurduk. Güzelliklere imza atan herkese teşekkürler...

Me
Me - 4 hafta Önce

Bunca yıllık vanlıyım böyle çirkin pışık heykeli görmedşm

By,pipo
By,pipo - 3 hafta Önce

Yav nedir bu heykel yapma sevdası anlamadım bide yapabilseler tamam diyecem


SIRADAKİ HABER