Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan Resmi Gazete kararı ile HSK’da önemli görev değişiklikleri yapıldı. HSK kararnamesiyle 4 bin 340 hakim, savcı ve mahkeme üyesi ve başkanının görev yeri değişirken Hakim ve Savcılar Kurulu (HSK) atama kararları Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

4 BİN 300 HAKİM, SAVCI, MAHKEME ÜYESİ VE BAŞKANIN GÖREV YERİ DEĞİŞTİ

Van için deprem master planı çağrısı! Van için deprem master planı çağrısı!

4 bin 340 hakim, savcı ve mahkeme üyesi ve başkanının görev yeri değişti. Resmi Gazete’de yayımlanan 18.01.2024 tarihli ve 92 sayılı HSK kararı ile 4 ilin Cumhuriyet Başsavcılığına atamalar yapıldı.

BAŞSAVCILIKLARA DA YENİ ATAMALAR YAPILDI

Resmi Gazete’de yer alan 21.02.2024 tarihli ve 253 sayılı karar ile 37 hakim ve savcının görev yeri değiştirilirken, 13.06.2024 tarihli ve 820 sayılı karar ile ise 4 bin 9 hakim, savcı ve Adliye ve Ağır Ceza Mahkemesi üyeliği ve başkanlığına atamalar yapıldı. Aynı tarihli ve 821 sayılı karar ile ise 290 İdare ve Vergi Mahkemesi üyeliklerine ve başkanlıklarına ise görevlendirmeler gerçekleştirildi. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Zafer Koç, Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığına, Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mustafa Gökçe, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına, Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Karaköse, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığına ise Başsavcılık Vekili Yakup Ali Kahveci atandı.

BAKAN TUNÇ'TAN AÇIKLAMA

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, HSK atamaları sonrası sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı.

Bakan Tunç açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Hâkimler ve Savcılar Kurulumuzun adli yargı hakim ve Cumhuriyet savcıları atama kararları Resmi Gazete’de yayımlandı. Ataması yapılan hâkim ve Cumhuriyet savcılarımıza adaletin tecellisi yolunda üstün muvaffakiyetler diliyorum. Yargı camiamız, ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun." ifadelerine yer verdi

HSK KARARNAMESİNİN TAM METNİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER - HABER MERKEZİ