İlk cemre ne zaman düşecek 2024 ve cemre hangi ay düşer soruları gündeme geliyor. Cemre havaya, suya ve toprağa düşmesi ile baharın gelişini müjdeler. Cemre ne zaman ve hangi ayda düşeceği merak ediliyor. Peki, İlk cemre ne zaman düşecek 2024? Cemre hangi ay düşer? Detaylar haberimizdedir...

İLK CEMRE NE ZAMAN DÜŞECEK 2024?

Cemre, her yıl üç aşamada düşer. Bu aşamalar sırasıyla şunlardır:

Hava Cemresi: 19-20 Şubat tarihlerinde düşer.

Su Cemresi: 26-27 Şubat tarihlerinde düşer.

Toprak Cemresi: 5-6 Mart tarihlerinde düşer.

CEMRE DÜŞMESİ NEDİR?

Telefon dolandırıcılarına 730 bin lirasını kaptırdı Telefon dolandırıcılarına 730 bin lirasını kaptırdı

Cemre düşmesi", Türk kültüründe önemli bir yer tutan ve her yıl tekrarlanan doğa olaylarından biridir. Her yıl şubat ayı sonunda gerçekleşen bu olay, "ateş" ya da "kor" anlamına gelen cemrenin sırasıyla havaya, suya ve toprağa düşmesini ifade eder. Bu gelenek, bahar bayramı Nevruz'un yaklaştığını müjdeleyen bir doğa olayı olarak kabul edilir.

Cemre düşmesi, özellikle hayvancılıkla uğraşanlar için önemlidir. Soğuk hava nedeniyle dışarı çıkartılamayan hayvanların, cemre düşmesiyle birlikte otlaklara kavuşma zamanı geldiğini simgeler. Tarımla uğraşanlar için de toprağın işlenme döneminin başladığı bir işaret olarak görülür. Bu gelenek, doğayla iç içe yaşayan topluluklarda mevsim geçişlerini belirlemede ve tarım-hayvancılık faaliyetlerini planlamada önemli bir rehber olarak kabul edilir.

Kaynak: HABERLER.COM