ŞEHRİVAN ÖZEL - Türkiye'nin kış turizmdeki yeni gözdesi olan Kars'a kışın gerçekleştirilen Doğu Ekspresi'nin yeni sezon seferleri başladı.

Geçtiğimiz günlerde seferlerle ilgili müjdesi Ulaştırma Abdulkadir Uraloğlu tarafından verilen Doğu Ekspresi için büyük bir hareketlilik başlarken bilet fiyatları ve diğer detaylar belli oldu. Peki Doğu Ekspresi'nin bilet fiyatları ne kadar? Biletler nereden alınır? İşte cevaplar...

SEFERLER BAŞLADI!

Ağrı Dağı'nda kar ve fırtına yolculuğu! Ağrı Dağı'nda kar ve fırtına yolculuğu!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Doğu Ekspres seferleri 11 aralıkta, bilet satışları ise 1 kasımda başlayacağını duyurmuştu. Buna göre bilet satışları da başladı. Uraloğlu, “Turistik Doğu Ekspresi trenlerimiz 2023-2024 sezonunda Ankara’dan 11.12.2023 ve 08.03.2023 tarihleri arasında pazartesi, çarşamba, cuma günlerinde ve Kars’tan 13.12.2023 ile 10.03.2024 tarihleri arasında çarşamba, Cuma ve pazar günlerinde hareket edecek şekilde seferlerine başlayacak” dedi.

İŞTE BİLET FİYATLARI...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu'nun açıklamasına göre 2023 Turistik Doğu Ekspresi biletleri düşük, normal ve yüksek dönem olmak üzere farklı fiyatlarda satışa sunulacak. İlk gelen bilgilere göre 2023 Doğu Ekspresi bilet fiyatları şu şekilde:

  • Düşük dönem oda ücreti: 6.000 lira
  • Normal dönem oda ücreti: 8.000 lira
  • Yüksek dönem oda ücreti: 12.500 lira

Bakan Uraloğlu ayrıca odaların bu ücretlerinin en fazla iki kişilik olduğunu ve 0-6 yaş arası ücretsiz seyahat edecek çocuk sayısının da en fazla iki olabileceğini açıkladı.

Doğu Ekspresi bileti nasıl alınır?

Turistik Doğu Ekspresi bileti almak isteyen yurttaşlar TCDD'nin e-bilet resmi internet adresi üzerinden satın alma işlemlerini gerçekleştirebilecekler. Yılbaşı ve sömestir dönemleri için Ankara'dan 31 Aralık 2023, 20 ve 27 Ocak 2024, Kars'tan da 2, 22 ve 29 Ocak 2024 tarihlerinde ek seferler yapılacağını anlatan Uraloğlu, buna göre, Ankara-Kars ve Kars-Ankara yönünde 42'şer olmak üzere toplam 84 sefer gerçekleştirileceği bilgisini paylaştı.

DOĞU EKPRESİ GÜZERGAHI

Ankara-Kars yönünde Erzincan, Erzurum istasyonlarında ve Kars–Ankara yönünde ise İliç, Divriği ve Sivas istasyonlarında gezi amaçlı duruşlar yapılacak. Kars’ın Ani Harabelerinden Çıldır Gölü’ne kadar birçok tarihi ve turistik güzelliklerine Turistik Doğu Ekspresi ile ulaşmak, gezinin en keyifli zamanını oluşturuyor. Fotoğraf tutkunlarından gezginlere kadar birçok kişinin Turistik Doğu Ekspresi ile yolculuklarını sosyal medyada paylaşması bu trene talebi gittikçe daha da arttırıyor, ünü sınırları aşıyor. Bu güzergahta artan yolcu talebini karşılamak üzere sefere konulan Turistik Doğu Ekspresi de sadece Kars’ın değil, güzergahtaki Sivas, Erzurum ve Erzincan’ın keşfedilmesi için fırsatlar sunuyor. Turistik Doğu Ekspresi Ankara-Kars yönü kalkış saati 15:55, Kars-Ankara kalkış saati 22:20 olarak planlandı. Turistik Doğu Ekspresi, Ankara - Kars yönünde Erzincan’da 164 dakika, Erzurum’da 180 dakikalık duruşla 30 saatlik bir seyahat, Kars-Ankara yönünde İliç ve Divriği’de 180’er dakika, Sivas’ta 230 dakikalık duruşla 34 saat 30 dakikalık bir seyahat programlandı. Turistik Doğu Ekspresi ile 2019 yılından bugüne kadar toplam 66 bin 258 yolcu taşındı.

Kaynak: ÖNDER BİLALOĞLU / ŞEHRİVAN