Enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte kasım ayı kira artış oranları mülk sahipleri ve kiracılar tarafından sorgulanmaya başladı. Kasım ayı kira artış oranı normal şartlarda TÜFE'nin 12 aylık ortalaması baz alınarak belirlenecekti fakat hükümet tarafından getirilen kira zammı sınırlandırmasıyla birlikte kasım ayında yapılacak artış oranı belli oldu. Peki, kasım ayı kira zammı ne kadar, kaç TL?

KİRADA YÜZDE 25 ZAM SINIRLAMASI DEVAM EDİYOR

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç yaptığı açıklamayla birlikte, kira yüzde 25 zam sınırlamasının uzatıldığını açıklamış ve şunları söylemişti; "Kira artışına yüzde 25 sınırlama getiren düzenleme 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren bir yıl süre ile geçerli olacak. Meclis bayramdan sonra toplandığında düzenleme yasalaşacak."

Buna göre; Yeni yılda kirada yüzde 25 zam sınırlaması 1 Temmuz 2024 tarihine kadar devam edecek. Böylelikle kontrat süresi dolan konut kiracıları, TÜFE rakamlarına kayıtsız kalarak ev sahiplerine yüzde 25 zam yapacak.

KASIM AYI KİRA ARTIŞ ORANI NE KADAR?

Normal şartlarda TÜFE verilerine göre hesaplanan kira artış oranları, hükümet tarafından getirilen uygulama sonrasında yüzde 25'le sınırlandırılmıştı. Buna göre; 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2024 tarihleri arasında yenilenen sözleşmelerde, kiracıya yüzde 25’in üzerinde zam yapılamayacak. Yüzde 25'lik zam sınırı sadece konut için geçerli olacak. İşyeri kiraları için böyle bir sınır bulunmuyor.

İŞ YERLERİNDE DURUM FARKLI

İş yerlerine yapılacak kira zammı oranında ise sınırlama bulunmuyor. Kasım ayı kira artış oranı yüzde 54,26 olarak belirlendi. Böylece kira kontrat süresi kasım ayında dolan işletme sahipleri kiralarında tavan zammı yüzde 54,26 olarak uygulayacak.

KASIM AYI KİRA ARTIŞ ORANI HESAPLAMA

Mevcut Kira Bedeli: 12 bin TL Kira Artışı Yapılacak Ay: Kasım 2023 Girdiğiniz Artış Oranı: %25 Kira Artış Tutarı: 3000 TL Aylık Yeni Kira Tutarı: 15 bin TL

Van Tıbbiye Camii açılışa hazırlanıyor Van Tıbbiye Camii açılışa hazırlanıyor

12 AYLIK TÜFE'YE GÖRE KİRA ZAMMI HESAPLANSAYDI Mevcut Kira Bedeli: 12 bin TL Kira Artışı Yapılacak Ay: Kasım 2023 Girdiğiniz Artış Oranı: %54,26 Kira Artış Tutarı: 6 bin 511 TL Aylık Yeni Kira Tutarı: 18 bin 511 TL

Kaynak: T24