Özellikle reel bazda, kira fiyatlarında son 8 aydır bir düşüş gözleniyor. Bu düşüşün sebepleri, enflasyondan arındırıldığında daha net bir şekilde anlaşılabilir. Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı konuyla ilgili merak edilenleri anlattı. Özelmacıklı konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Son dönemde Türkiye genelindeki kira fiyatlarına baktığımızda reel kira endeksi Haziran 2023’te zirve noktasına gelmişti. Bununla beraber son dönemde ise ağustos ayından itibaren yoğun bir şekilde kira fiyatları yatay seyir gösteriyordu. Aslında 4 yıllık aradan sonra ilk kez kira fiyatları enflasyonun altında kaldı.

KİRALARDA DÜŞÜŞ DÖNEMİ BAŞLADI

İllere göre bu durum farklılık gösteriyor. İstanbul ve İzmir’de kira fiyatları düşerken Ankara’da biraz daha yükseldi. Ankara’daki fiyatlar biraz daha geriden geliyordu diyebiliriz. Genel anlamda kira fiyatlarında hissedilir bir yavaşlama gözüküyor.

KİRA FİYATLARI NEDEN DÜŞÜYOR?

Kiralık konut piyasasında talebi etkileyen en önemli unsurlardan biri mevsimsel etkidir. Nisan ve eylül arasında evlenme, yer değişiklikleri gibi nedenlerle iç göç gibi nedenlerle talep artarken, genellikle kış aylarında bu talep azalıyor ve nispeten daha durağan bir seyir izliyor. İllere göre bu durum fark ediyor. Antalya’da özellikle Rusya-Ukrayna savaşı sonrasındaki kira fiyatlarının bir anda artması, daha sonra bu göçün sakinleşmesi ve tersine dönmesi ile kiralarda önemli düşüşler yaşanıyor.

PİYASAYA GİREN KONUT SAYISI ARTTI

Günlük kiralamalara getirilen yasal düzenlemeler nedeniyle çeşitli daireler kiralık olarak piyasaya çıkmaya başladı. Günlük kiralık dairelerde konutların kısa dönemli kiralanması mevzuatına uygun hale getirilmesi mümkün gözükmüyor. Sadece İstanbul’da 20 binin üzerindeki konutun piyasaya arz edildiği değerlendiriliyor. Bunlar da piyasaya çıktıkça kiralık daire sayısında artışı görüyoruz. Konut fiyatlarında reel anlamda birkaç ay daha düşüşler devam edebilir. Mevsimsel etki devam ediyor. Benim genel kanaatim nispeten yaz dönemine doğru konut fiyatlarında artışları görebiliriz.

YENİ KONUT KREDİSİ KAMPANYASI GELECEK Mİ?

Fabrikada kazan temizliği yapan 6 işçi 'azot gazından' zehirlendi Fabrikada kazan temizliği yapan 6 işçi 'azot gazından' zehirlendi

Bu sene kentsel dönüşüm çerçevesinde desteklere şahit olacağız. Yarısı Bizden ile 2.5 milyon TL’ye kadar yüzde 0.69 faiz ile 180 ay vadeli kentsel dönüşüm kapsamında verilecek krediler yoğunluklu bir şekilde bütçede yer tutacaktır. Hükümetin inşaat sektörünü hareketlendirmekle ilgili düşüncesi bu. Kentsel dönüşümle hibe çerçevesinde bir planlama yapılıyor diyebiliriz. İlk kez ev alacaklara yönelik yeni kredi paketini bu sene içerisinde aktif bir şekilde görebileceğimizi değerlendirmiyoruz.

İSTANBUL’DA KİRA FİYATLARI DAHA FAZLA DÜŞER Mİ?

İstanbul’da kira fiyatlarının arttığı ilçeler şehir merkezlerine uzak yerler. Buradaki kira değerleri nispeten geriden geliyor. O nedenle Silivri, Çatalca, Sultanbeyli, Şile, Sancaktepe gibi bölgelerde kira fiyatları daha fazla arttı. Kira fiyatlarının daha az arttığı İstanbul’daki ilçeler ise Gaziosmanpaşa, Ataşehir, Kağıthane, Beşiktaş, Bakırköy gibi yerler diyebiliriz. İstanbul’da şu anda kiralar metrekareye göre ortalama 180 TL seviyesinde. Sıfır dairelerde ise 210 TL seviyesinde diyebiliriz. Hatta İstanbul’da 16 yaş ve üzerinde olan binalarda ise metrekare fiyatları yaklaşık 160 TL seviyelerinde.

Kaynak: MİLLİYET