Meteorolojiden edinilen son değerlendirmelere göre; Ülke genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz (Antalya il merkezi haric), Batı Karadeniz (Sinop haric), Ankara, Çankırı, Eskişehir çevreleri ile Rize ve Artvin kıyılarının sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, Batı Karadeniz'in yüksek kesimleride karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; İzmir, Aydın, Manisa, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Sakarya, Çanakkale'nin güneyi, Muğla'nın iç kesimleri, Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunmaktadır. Rüzgarın batı kesimlerde kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

VALİLİKTE YAĞIŞ UYARISI YAPTI

Van Valiliği de karla karışık yağmur ve kar yağış uyarısı yaptı. Van Valiliği’nden yapılan açıklamada; “Van’ın Kuzey (Muradiye, Çaldıran) ve Güney (Bahçesaray, Çatak) ilçelerinde halihazırda devam eden kar yağışlarının, Van il genelinde güneyli yönlerden etkili olan kuvvetli rüzgarın akşam saatlerinden sonra batıya dönerek etkisini azaltması ile birlikte, Van merkez ve çevrelerinde aralıklı kar yağışının görülmesi beklenmektedir. Kar yağışları sırasında yükseklerde kuvvetli rüzgarla birlikte tipi hadisesine bağlı olarak görüş mesafesinde azalma, ısınma ve soğumalar ile birlikte eğimi dik yamaçlarda çığ tehlikesi, ulaşımda akşama, yıldırım düşmesi, kuvvetli güneyli rüzgarla birlikte kar erimeleri ve düşük rakımlarda şiddetli yağışlara bağlı olarak sel, şehir merkezlerinde düşük kotlarda su baskını, dere yataklarında taşkın, kaya düşmesi, toprak kayması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

VALİLİK TEDBİR ALIN DEDİ

Kar yağışları sırasında yükseklerde kuvvetli rüzgarla birlikte tipi hadisesine bağlı olarak görüş mesafesinde azalma, ısınma ve soğumalar ile birlikte eğimi dik yamaçlarda çığ tehlikesi, bölgenin yüksek rakımlı karayolu geçitlerinde (Karabet, Kurubaş, Güzeldere, Tendürek) ulaşımda akşama, yıldırım düşmesi, kuvvetli güneyli rüzgarla birlikte kar erimeleri ve düşük rakımlarda şiddetli yağışlara bağlı olarak sel, şehir merkezlerinde düşük kotlarda su baskını, dere yataklarında taşkın, kaya düşmesi, toprak kayması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

23 İL İÇİN SARI KODLU UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Afyonkarahisar, Ankara, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, Eskişehir, Isparta, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Tekirdağ, Uşak ve Yalova için sarı kodlu uyarı yayımladı.

DOĞU ANADOLU

Bölge genelinde havanın çok bulutlu, sabah ilk saatlerden itibaren Muş, Bitlis ve Hakkari çevreleri ile Van ilinin güney ilçelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışının etkisine girmesi beklenmektedir. Beklenen yağışların, Muş, Bitlis ve Hakkari ile Van ilinin güneyinde (Bahçesaray, Çatak, Başkale, Gürpınar) kuvvetli karla karışık yağmur ve kar, yüksek kesimlerde ise yoğun kar şeklinde olacağı tahmin edilmektedir. Öğle saatlerinden sonra kuvvetli rüzgarın batıya dönmesi ile birlikte Van merkez ilçelerinin karla karışık yağmur, akşam saatlerinde ise sıcaklıkların düşmesi ile kar yağışlı olması beklenmektedir. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi beklenmektedir.

VAN °C, 8°C

Parçalı ve çok bulutlu, bu sabah saatlerinde doğusu yağmur ve karla karışık yağmurlu

ERZURUM °C, 4°C

Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden sonra kar yağışlı

KARS °C, 6°C

Parçalı ve çok bulutlu

İran’ın İsrail’e saldırısı Tahran’da coşkuyla kutlandı İran’ın İsrail’e saldırısı Tahran’da coşkuyla kutlandı

MALATYA °C, 16°C

Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden sonra yağmurlu

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI

Bölgemizde yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ tehlikesi bulunduğundan yetkililer ile vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON UYARISI

Gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer sis hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde daralma vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Bölge genelinde beklenen kuvvetli rüzgar (40-60 km/sa) ve fırtınanın (50-80 km/sa) etkisiyle kar erimelerine bağlı olarak düşük kotlarda su baskını, dere yataklarında taşkın, sel, eğimi dik yamaçlarda çığ tehlikesi, enerji nakil hatlarında kopmalar, ağaç ve direk devrilmesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunmalıdır. Ayrıca Lodosla birlikte baca gazı (karbonmonoksit) zehirlenmeleri, kar savrulması ve kar sürülmesi meydana gelebileceğinden (görüş mesafesinde azalma, ulaşımda aksamalar gibi) olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Beklenen yağışların (26.03.2024 Salı) ilk saatlerden itibaren Muş, Bitlis, Hakkari çevreleri ile Van'ın güneyinde kuvvetli; yüksekleri yer yer yoğun kar şeklinde olacağı tahmin edildiğinden meydana gelebilecek sel, su baskını, kuvvetli rüzgar, kar yağışı beklenen yerlerde tipi ile ulaşımda aksamalar, buzlanma, don olayı ve çığ riski gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER