Konuyla alakalı okulların kapanmasına 2 hafta kala Milli Eğitim Bakanlığı tarafından genelge yayınlandı. Yer alan maddelere okul müdürleri ve öğretmenler uymazsa soruşturma açılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı mezuniyet törenleriyle alakalı yeni karar aldı. Karar resmi genelgeyle yayınlandı.

İşte o genelge:

1- Etkinlikler gönüllülük esasına göre, veli izni alınarak, öğrencilerin gelişim seviyelerine ve pedagojik esaslara uygun olarak gerçekleştirilecektir.

2- Özellikle okul öncesi ve ilköğretim kademelerinde, çocukların yaş ve gelişim seviyelerine uygun etkinlikler düzenlenmesine dikkat edilecektir.

3- Velileri ve okulları külfete sokacak etkinliklerden kaçınılacak, etkinlikler için okulların uygun mekân ve/veya alanları kullanılacak, okul/kurum dışındaki mekânlarda mezuniyet etkinlikleri gerçekleştirilmeyecektir.

4- Okul/kurumlar tarafından planlanan mezuniyet etkinlikleri, il/ilçe millî eğitim

Müdürlüklerinden onay alınarak gerçekleştirilecektir.

Öğretmenlerin il dışı atama sonuçları açıklandı Öğretmenlerin il dışı atama sonuçları açıklandı

5- Okul kültürünü geliştirici, öğrenci merkezli, okulu çevreyle kaynaştıran, okul çalışanları arasında birlik ve bütünleşmeyi sağlayan etkinlikler planlanacaktır.

6- Etkinlikler sırasında öğrencilerin her türlü zararlı alışkanlıklar, olumsuz davranışlar ve aşırılıklardan korunması, israftan kaçınılması için okul yönetimince öğretmenler ve velilerle iş birliği yapılarak gerekli tedbirler alınacaktır.

7- Okul aile birliklerince düzenlenecek benzer etkinlikler de ilgili mevzuatın ve bu Genelge’nin hükümlerine tabidir.

Kaynak: mebpersonel.org