Kabine toplantısında masaya yatırılan öğretmen atmaları için karar açıklanırken Bakan Yusuf Tekin 20 bin öğretmenin atanacağını açıkladı. Öğretmen atamaları için yeni mülakat sistemi getirilirken Bakan Tekin, KPSS puanıyla birlikte mülakat da yüzde 50 oranında etkili olacağını açıkladı. Atamalarda yeni mülakat sistemin detayları belli olurken, buna göre her adaya ayrı bir kod verilecek ve heyet adayın mülakata girecek adayın kimlik bilgilerini bilmeyecek.

İŞTE YENİ MÜLAKAT SİSTEMİ

Bakan Yusuf Tekin’in işaretini verdiği mülakat sistemindeki değişikliklerde detaylar belli olmaya başladı. Buna göre yeni bir mülakat sistemiyle öğretmen atamaları yapılacak. Mülakat sistemi kaldırılmayacak ama içeriklerinde değişikliklerle birlikte objektif kurallar yönetmeliğe eklenecek.

HER ADAYA AYRI KOD VERİLECEK

Tartışmaların önüne geçmek için adaylara kod verilecek, her bir adayın sınav boyunca kodu olacak. Mülakat sınavını gerçekleştirecek heyet, öğretmen adayının kimliğini bilmeyecek.

SINAV SÜRESİ 45 DAKİKA OLACAK

Mülakatlar yüz yüze gerçekleşecek ve süresi de 45 dakika olacak. Sözlü sınav kamerayla kayıt altına alınacak.

SINAV ÖNCESİ ADAYLAR MESAJLA BİLGİLENDİRİLECEK

Objektif kriterler kapsamında öğretmen adaylarına sınav öncesinde bir mesaj gönderilecek. O mesajda sorumlu olduğu ders ve konu hakkında bilgi verilecek. Böylece adaya daha önceden hazırlık yapma imkanı sunulmuş olacak. Öğretmen adayları, mülakata geldiklerinde önceden bildirilen 14 haftalık konulardan sorumlu olacak. Bu konuların dışına çıkılamayacak.

GENEL KÜLTÜR SORUSU SORULMAYACAK

Daha önce mülakat sınavlarında sorulan genel kültür soruları yeni sistemde yer almayacak. Mülakat tamamlandığında adaya yazılı olarak sorulan sorular ve verdiği cevaplar bildirilecek ve altına imza atması istenecek.

SINAV SONUCU MÜLAKAT BİTMEDEN ÖĞRENİLECEK

Değerlendirme komisyonu, öğretmen adayını mülakat salonundan çıkmadan puanlandıracak. Öğretmen adayı çıkmadan sınav sonucunu öğrenmiş olacak.

Öğretmen atamalarında mülakat sistemi değişti: Karar Resmi Gazete'de! Öğretmen atamalarında mülakat sistemi değişti: Karar Resmi Gazete'de!

PUANIN DEĞİŞTİRİLMESİ MÜMKÜN OLMAYACAK

Heyet tarafından verilen puan sisteme kaydedilecek ve sonrasında puanın değiştirilmesi mümkün olmayacak.

YENİ SİSTEM İLK KEZ KULLANILACAK

Yeni sistem ilk olarak, önümüzdeki aylarda gerçekleşmesi beklenen 20 bin öğretmen atamasında geçerli olacak.

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER: HABER MERKEZİ