banner290

Biontech Aşısı iltihaplanma yapıyor mu? İşte cevabı

Biontech aşısı kalpte iltihaba neden olur mu? Kalp kası iltihabı nedir? Kalp kası iltihabı belirtisi, kalp kası tedavisi nasıl olur? Gibi en çok merak edilenleri sizler için araştırdık.

Biontech Aşısı iltihaplanma yapıyor mu? İşte cevabı

Koronavirüs salgınıyla mücadelede en önemli adım olan aşılar hakkında en çok merak edilen; Biontech aşısı kalpte iltihaba neden olur mu? Kalp kası iltihabı nedir? Kalp kası iltihabı belirtisi, kalp kası tedavisi nasıl olur? Sorularının detaylarını sizler için haberimizde bir araya getirdi.

Ülkemizde aşı çalışmaları hız kesmeden devam ederken, en çok ilgi gören Biontech aşısının yan etkileri arasında yer alan, kalp kası iltihaplanması birçok kişiyi endişelendirdi. Kalp kaslarında meydana gelen iltihaplanma, kalpte bulunan kas hücrelerinin deforme olmasına neden olabilir, anacak erken teşhis edildiğinde tedavisi mümkün bir durumdur. Peki ama kalp kası iltihaplanması nedir?  Gelin beraber bakalım.

KALP KASI İLTİHAPLANMASI NEDİR?

Vücudumuzdaki kan dolaşımını üstlenen kalp, bu kan dolaşımını kalp kasları sayesinde yerine getirir. Kalp kası iltihaplanmasını dediğimiz durum ise, kas hücrelerinde meydana gelen deformasyondur. Kalbin ana kütlesini kalp kası oluşturur. Bu nedenle oldukça önemlidir.

KALP KASI İLTİHABII BELİRTİLERİ

Kalp kapı hastalığı tıbbı adıyla miyokardit çok fazla belirti gösteren bir durum değildir. Ancak bazı şiddetli durumlarda belirti görülmektedir. Bu belirtiler;

-Göğüs ağrısı

-Kalp çarpıntısı

-Solunum problemi

-Ayak ve bacaklarda şişkinlik

-Eklem ağrıları

Çocuklarda ise;

-Yüksek ateş

-Bayılma

-Cilt renginde değişiklik

KALP KASI İLTİHABI NEDENLERİ

Kalp kası iltihabının birçok nedeni olabilir. Kalp kası iltihabı, kalp kaslarına saldıran virüslü enfeksiyondur.

Bir diğer neden ise enfeksiyon, otoimmün hastalıklar vb. gibi durumlar sonrası ortaya çıkan aşırı duyarlılık reaksiyonudur.

KALP KASI İLTİHABI TEDAVİSİ VAR MI?

-Bu belirtiler sonrası doktora gittiğinizde ilk olarak fiziksel muayeneniz yapılır. Daha sonra tanı konulmak için EKG çekilir.

-EKG çekimine alternatif olarak holter de takılabilir hastaya. Daha sonrasında ise EKO çekilir hastaya.

-MR ve EKG harici hasta için laboratuvar testleri de yapılmaktadır.

-Tanı konulduktan sonra ise ilk olarak ilaç tedavisine başlanır.

-Eğer durum daha ileri bir seviyedeyse destek cihazları ile tedavi uygulanmaya başlanır.

BİONTECH AŞISI KALP İLTİHABI YAPAR MI?

Koronavirüs salgınını önlemede uygulanan Biontech aşısı hakkında, ABD’de yapılan bir araştırmada Kovid-19 aşısının özellikle gençlerde kalp kası iltihabına ne neden olabildiği görülmüştür.

FDA’nın açıklamasının ardından Moderna hisseleri yüzde 4.2, Pfizer hisseleri ise yüzde 1.4 değer kaybetti.

HABER365

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2021, 09:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER