Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 49,5'lik oy oranıyla, Kemal Kılıçdaroğlu karşısında yüzde 50 artı 1 oya ulaşılamadığı için cumhurbaşkanlığı seçimi 2. tura kaldı. Türkiye 14 Mayıs’ta Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem milletvekillilerini seçmek için sandık başına gitti. Kıran kırana geçen cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde AK Parti birinci parti çıkarken CHP ikinci parti, İYİ Parti üçüncü parti MHP ise oy oranını 10.50’yeçıkararak büyük bir çıkış yaptı. Seçim döneminde birçok anket yapılırken SONAR araştırma en yakın tahmini yapan araştırma şirketi oldu.

EN YAKIN TAHMİNİ SONAR YAPTI

Seçimden önce ise birçok anket firması sosyal medyada ve kendi sitelerinde anket paylaşımları yaptılar. Sonuçların belli olmasıyla birlikte bazı anket firmalarının, tahminlerinde yanıldığı anlaşıldı. Anketlerin çoğunlukla ikinci sırada gösterdiği Cumhurbaşkanı Erdoğan, sandıkların yüzde 99’unun açıldığı tabloda, oyların yüzde 49,5’ini aldı. Anketler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oyunu ağırlıklı olarak yüzde 43-45 bandında gösteriyordu.

VAN BAHÇESARAY CUMHURBAŞKANLIĞI 2.TUR SEÇİM SONUÇLARI VAN BAHÇESARAY CUMHURBAŞKANLIĞI 2.TUR SEÇİM SONUÇLARI

SEÇİM SONUÇLARINA NOKTA ATIŞI YAPTI

Birçok anket firması yanılırken, SONAR Araştırma Başkanı Hakan Bayrakçı'nın yayınladığı anket ise, seçimde çıkan oy oranlarına en yakın tahminlere sahipti. SONAR Araştırma'nın verilerini aktaran Bayrakçı, cumhurbaşkanlığı yarışında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için yüzde 48,8, Kemal Kılıçdaroğlu için yüzde 44,1, Sinan Oğan için yüzde 3,5 oy tahmininde bulunmuştu.

SONAR Araştırma Başkanı Hakan Bayrakçı 2. tur için anketini paylaştı…

İŞTE HAKAN BAYRAKÇI'NIN 2.TUR TAHMİNİ

CNN Türk'te, 3 Mayıs'ta yapılan araştırmaya göre 2. tur için tahminlerini de paylaşan Bayrakçı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanı yüzde 52,1 ile galip gösterirken, Kemal Kılıçdaroğlu'nu ise yüzde 47,9 olarak verdi. Bayrakçı ayrıca, 28 Mayıs'ta yapılacak 2.tur seçimi için, yeni bir anket daha hazırlayacaklarını söyledi.

Kaynak: EN SONHABER