Van’da; Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Van Barosu, Van-Hakkari Tabip Odası, Diş Hekimleri Odası ile Türk Mimar ve Mühendisler Odası Birliği (TMMOB) öncülüğünde “Emek Bizim Söz Bizim” şiarıyla düzenlenen 1 Mayıs Bölge mitingi düzenlendi. Yürüyüş korteji ile başlayan mitinge yoğun katılım olurken, mitinge DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları da katılım sağladı. Burada konuşan Hatimoğlulları, “Vanlı gençler başka illere göç ediyor” dedi.

DEM PARTİ EŞ GENEL BAŞKANI HATİMOĞULLARI VAN’DA KONUŞTU

Mitingde konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Vanlıların başka illere göç ettiğine dikkat çekerek, “Eşit işe eşit ücret demek için, haklarımız için, işimiz için, aşımız için, ekmeğimiz için buradayız. Hepinize selam olsun. Bizler yerel seçim kampanyası süresince Türkiye’nin yer yanını dolaştık. En çok dile getirilen sorun açlık ve yoksulluktu. Bugün Türkiye’de 50 milyona yakın insan açlık ve yoksulluk sınırında yaşıyor. İşçiler emekçiler asla kazanılmış haklarının ellerinden alınmasına izin vermedi. Ezilen ve sömürülenlerin üzerindeki ölü toprak bu seçimlerde biraz daha atılmıştır. Bu seçimlerden sonra ortaya çıkan yeni tabloda başta işçi ve emekçi kardeşlerimiz olmak üzere muhalefetin tamamının daha güçlü alanlara çıkacağı, daha güçlü örgütleneceği bir dönemin kapıları açılmıştır. Açlık ve yoksulluktan kaynaklı gençlerin göç yolunu tuttuğunu hepimiz biliyoruz. Bugün bu alanda bulunan her arkadaşımızın ya bir kardeşi ya bir yakını yaşanan yoksulluk ve işsizlikten dolayı göç yolunu tutmuştur. Mevsimlik işçilerin çektiği acıları hepimiz gayet iyi biliyoruz. Birlikte aç kalıyorsak, birlikte susuz kalıyorsak birlikte mücadele edeceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından sanatçılar Fazıl Demir, Koma Janya ve Babetna Grubu da mitingde sahne aldı.

Van’da işten çıkarılan belediye işçilerinin oturma eylemi sürüyor! Van’da işten çıkarılan belediye işçilerinin oturma eylemi sürüyor!

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER: FATMA NUR POLATCAN-HAKAN İZGİ