Filenin Sultanları’nın bayrağı, Boğaz’daki köprülere asıldı Filenin Sultanları’nın bayrağı, Boğaz’daki köprülere asıldı

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Cumhuriyet TV'de Türkiye'nin deprem gerçeğini değerlendirdi. Ahmet Ercan, Türkiye'nin karşı karşıya olduğu deprem gerçeği hakkında dikkat edilmesi gereken bilgiler paylaştı. Bu kapsamlı araştırma sonucunda, Türkiye'nin farklı bölgelerinde meydana gelen depremler konusunda kritik uyarılarda bulunan Ercan, özellikle İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerin potansiyel risklerini vurguladı.

TÜRKİYE'DE HANGİ İLDE, KAÇ BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM BEKLENİYOR?

Ercan, “bu bölgelerde bu büyüklükte deprem beklendiği anlamı çıkmasın. Bu bölgenin deprem çekincesini belirtiyorum” diyerek illeri tek tek şöyle sıraladı: “Kocaeli’de deprem büyüklüğü 7.6, Tekirdağ- Kuzey Marmara’da 7.5’tur. Balıkesir 7.5, Çanakkale 7.5, Bursa 7.5 büyüklüğünde depem çekinceleri vardır. Sakarya’da 7.5, Düzce 7.3, Çankırı 7, Kastamonu 7.3, Çorum 7.1, Amasya 7.3, Tokat 7.3 ve Erzincan’a geldiğimizde bu değerin 8’e çıktığını görüyoruz. Kuzey Anadolu kırığı boyunca 8 en büyük görülebilecek depremdir. Erzurum 7.3, Kars 7, Ağrı 7.5, Bingöl, Bitlis ve Muş 7.2, Van ve Hakkari 7.3, Tunceli 7, Adıyaman ve Malatya 6.9, Kahramanmaraş 7.8. Çünkü Kahramanmaraş tam kavşakta yer alır. Hatay 7.3 ve Diyarbakır’ın kuzeyinde 7. Bunun yanısıra Kayseri’de 6.8, Nevşehir 6.5’ten küçük, Kırşehir ve Ankara 6.7, Antalya 7. Depremler Antalya’nın içinde değil Finike’de, Antalya’nın Elmalı yarımadasında oluyor. Muğla 7.2, Burdur ve Isparta 7, Afyonkarahisar 6.9, Denizli 7, Uşak 7.2, Kütahya 7.3, Manisa 7, Aydın 7.3 ve yanıbaşındaki İzmir 7.3. Şu anda Anadolu’da en yıkıcı büyüklükteki depremlerin nerelerde olacağını 2 bin 200 yıllık hazırlamış olduğum deprem dağarcığından ilk kez Cumhuriyet TV’de yansıtmış oldum.”

DEPREM BAKIMINDAN EN GÜVENLİ İL ANKARA

Ankara için ‘güvenli bölge’ vurgusu yapan Ercan, “Ankara başkent olduğundan önemli bir kent. Burada çok büyük bir deprem olmuyor. Türkiye’deki en güvenli iller arasına da Ankara’yı aldık. Ankara’nın etkileneceği kırıklar ise kuzey 60 derece doğu doğrultusunda Ezine Pazarı kırığı, kuzey 40 derece batı doğrultusuna uzanan Tuz Gölü kırığı ve kuzey 85 derece doğu üzerinde Kuzey Anadolu kırığı. Ankara, deprem açısından Türkiye’nin en güvenli illerinden biri” dedi.

ERCAN: HAKKARİ-VAN ARASINDA DEPREM BEKLİYORUM

Ercan, en yakın tarihte olabilecek deprem bölgelerini işaret ederek, “Bingöl, Adapazarı, Foça-Karaburun-Midilli üçgeninde depremler olur. Bodrum, Finike, Rodos bölgelerinde en yakın tarihli depremler gerçekleşir. Hakkari-Van arasında, göller yöresi (Isparta-Burdur-Afyon-Denizli), Balıkesir deprem beklediğim yerlerdendir” dedi.

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER - ŞABAN BEYAZSAÇ