Van-Tatvan arasında yapılması planlanan dünyanın en büyük köprüsünün projesi için çalışmalar sürüyor. 

“KÖPRÜ 12 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDA OLACAK” 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Harita Mühendisi Kenan Ayan, “Van’da olası deprem riski göz önüne alınarak hazırlanan Van Gölü köprüsü projesi 12 kilometre uzunluğunda dünyanın en uzun köprüsünün ve en büyük köprü projesi olacaktır. Van Gölü’nün kuzeyinde suyun derinliği 170 metre civarında bulunmaktadır. Köprü fore kazık sitemi ile yapılabilir. Ekonomik yönden Türkiye’deki müteahhitler ile yabancı firmalar konsorsiyum kurarak yap-işlet-devret düzeni ile gerçekleşebilir.” Dedi.


  
“PROJENİN ALTYAPISINI HAZIRLIYORUZ”

Ayan, “Projede 2 gidiş, 2 geliş karayolu ile 1 gidiş, 1 geliş demiryolu mevcuttur. Demiryolu Bitlis’in Güroymak ilçesinin Özkavak beldesinden başlayarak, Ahlat, Adilcevaz ve köprüden geçerek, Erçek Gölü’nün güneyinden mevcut Özalp demiryoluna bağlanarak, Kapıköy Sınır Kapısı’ndan İran ve Asya ülkelerine devam edebilir. Van Gölü köprü projesi zaman içinde Türkiye’nin ve sonra dünyanın gündeminde geleceğine inanmaktayız. Şuanda projenin altyapısını hazırlıyoruz. Bürokrasi ve siyasilerle irtibata geçtik.” İfadelerini kullandı.

BİK duyurdu! Resmi ilan fiyat tarifesine yapılacak zam oranı belli oldu! BİK duyurdu! Resmi ilan fiyat tarifesine yapılacak zam oranı belli oldu!

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER - ZENÜN YEŞİL-ORHAN SAĞLAM