Geçtiğimiz yıl en büyük sorunu olan ve kentin gündeminden hiç düşmeyen ‘su kesintileri’ Van’ın su sorunu, kesintileri ve fiyat yüksekliği büyümeye devam ediyor. Türkiye’nin en pahalı suyunu içen büyükşehirler arasında yer alan ve bir yılda defalarca zam yapılan Van’da vatandaş su faturasını ödemekte zorluk çekiyor. Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYH)’da ve yoksul kentler sıralamasında son sırada alan Van’da su faturasını ödeyemeyen vatandaşlar uzun süredir icraya verilirken İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 5 yıl içerisinde Van’da su faturası borcu nedeniyle icraya verilen abone sayısını açıkladı. Bakan Yerlikaya, son 5 yıl içerisinde 13 bin 229 abone hakkında icra takibi yapıldığı açıklarken, Van’da yaşanan su sorunuyla ilgili Şehrivan’a konuşan Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, “Van’ın içtiği su burnundan gelmiştir” dedi.

Hakkâri karanlığa bürünüyor! Hakkâri karanlığa bürünüyor!

VAN’IN SU ÇİLESİ BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR! AÇIKLANAN RAKAMLAR SORUNU NET BİR ŞEKİLDE GÖSTERDİ…

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, son 5 yıl içerisinde icraya verilen Vanlı sayısını açıkladı. Bakan Yerlikaya, son 5 yıl içerisinde Van’da 4 bin 307 aboneye abone feshi, abone devri ya da borçtan dolayı su kesme işleminin yapıldığı, ayrıca alacakların zaman aşımına uğratılmaması amacıyla 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu uyarınca 13 bin 229 abone hakkında icra takibi yapıldığını açıkladı.

TÜRKİYE’NİN EN PAHALI SUYUNU TÜKETEN VANLI SU FATURASINI ÖDEYEMİYOR…

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya; “Van’da son 5 yılda su faturasını ödemediği için suyu kesilen ve hakkında icra takibi başlatılan kişilere ilişkin” Van Vekili Mahmut Dindar’ın verdiği soru önergesini cevapladı. Bakan Yerlikaya cevabında, “İlgi yazı ekinde yer alan Van Milletvekili Mahmut Dindar’a ait 7/6441 esas numaralı yazılı soru önergesi incelenmiştir. Bahse konu soru önergesinde belirtilen hususlarla ilgili olarak Van Valiliğinden alınan 07.12.2023 tarihli ve 97601 sayılı yazıda; Van Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (VASKİ) tarafından abonelerden su ve atık su bedeli, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununa istinaden katma değer vergisi ve 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu kapsamında çevre temizlik vergisi alındığı, bunların dışında herhangi bir bedel tahsil edilmediği, Van İlinin su tarifesinin ülke ortalamasının altında olduğu, içme suyu fiyatlarına son 5 yıl içerisinde 5 defa zam yapıldığı, 2022 yılı Ağustos ayından itibaren aylık tefe oranına göre enflasyon farkı uygulandığı, son 5 yıl içerisinde 4 bin 307 aboneye abone feshi, abone devri ya da borçtan dolayı su kesme işleminin yapıldığı, ayrıca alacakların zaman aşımına uğratılmaması amacıyla 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu uyarınca 13 bin 229 abone hakkında icra takibi yapıldığı, 4736 sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ve bu Kanuna dayanılarak çıkartılan Bakanlar Kurulu Kararı ve Cumhurbaşkanlığı Genelgelerine istinaden VASKİ Genel Müdürlüğü tarafından, şehit yakınları, gaziler ve engelli vatandaşlara su ve atık su fiyatlarında yüzde 50 indirim uygulandığı belirtilmektedir. Bakanlığımıza, soru önergesinde bahsi geçen iddialar ile ilgili olarak herhangi bir bilgi ve belge intikal etmediğinden 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun kapsamında işlem yapılmamıştır” ifadelerini kullandı.

özayilhan

“VAN’IN İÇTİĞİ SU BURNUNDAN GELMİŞTİR”

Konuyla ilgili Şehrivan’a konuşan Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, kentte yaşanan su sorununa dikkat çekerek, “VASKİ son yıllarda sık sık suya zam yapmaktadır. Bu Vanlıya yapılan zulümdür. Türkiye’nin en yoksul kenti olan Van en pahalı suyu tüketmektedir. Van, suyun pahalı olmasının yanı sıra suyun yarım yamalak geldiği, sık sık kesildiği bir ildir. VASKİ son 3 yıldır adeta hayatı milletin burnundan getirmek için elinden geleni yapmaktadır. Van’ın içtiği su burnundan gelmiştir. Van’da geçen yıl yazın büyük bir su sorunu yaşandı. Çoğu yere su gitmedi. VASKİ bir zulüm aracı haline dönmüştür. Eğer bir kişi evinin su ihtiyacını karşılayamıyorsa orada sosyal bir belediyecilikten söz edilemez. İhtiyaç sahibi aileler belirlenip suları ücretsiz karşılanmalıdır. Bunu yıllardır dile getiriyoruz” dedi.

“MUHTAÇ OLAN VANLI SUYA BİLE ERİŞEMEMEKTEDİR”

İlhan, Van’da icraya verilen 13 abone ile ilgili konuşarak, “İnsanların en temel ihtiyacı sudur. Türkiye’nin en pahalı Van kullanıyor. Bunun sonucunda da 13 bin abone icraya verilmiş. Muhtaç olan Vanlı vatandaş suya bile erişememektedir. Verilen oylar vatandaşın kaderidir. Memleketimizin çıkmaz sokaktan çıkması gerekiyor. Van açıklanan verilerde hep en sonda yer almıştır. En yoksul kenttir. Van yaşam koşullarının en kötü olduğu kenttir. En pahalı suyu kullanan Van tabii ki suyu ödemekte zorlanır. Çünkü Van’da iş yok, aş yok. Bir de bu yetmezmiş gibi suyu pahalıya tüketmektedir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER