Her eve 12 ay faizsiz 24 ay geri ödemesiz 1.5 milyon TL kredi desteği! Her eve 12 ay faizsiz 24 ay geri ödemesiz 1.5 milyon TL kredi desteği!

Türkiye’nin en büyük kentlerinden biri olan Van sahip olduğu potansiyeli bir türlü kullanamazken, özellikle son yıllarda her anlamda geriye sarmayı sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin en yoksul kenti olduğu açıklanan Van, açıklanan veri ve yapılan araştırmalarda kötü sonuçlar vermeye devam ediyor. TÜİK’in açıkladığı bir veri ile Van en düşük gelire sahip kent oldu.  

VAN YİNE AYNI VAN!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023 yılına ilişkin ‘Gelir Dağılımı İstatistikleri’ni açıkladı. TÜİK’in verilerine göre, en düşük yıllık ortalama eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert geliri 39 bin 173 TL ile Van’ın da içerisinde yer aldığı TRB2 (Muş, Bitlis, Hakkari) bölgesinde gerçekleşti.

VAN’IN DA İÇERİSİNDE YER ALDIĞI TRB2 BÖLGESİNDE GELİR EŞİTSİZLİĞİ ORANI 5,5 OLDU 

Son yapılan araştırma sonuçlarına göre P80/P20 oranı Türkiye'de 8,4 iken, bu değerin en düşük olduğu İBBS 2. Düzey bölgesi 5,3 ile TR81 (Zonguldak, Karabük, Bartın) olurken bu bölgeyi 5,4 ile TR42 (Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova) ve 5,5 ile TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkari) bölgeleri izledi.

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER: FATMA NUR POLATCAN