Van, son yılların en kurak kış mevsimini yaşıyor. Vanlılar hasretle kar yağışını beklerken, Van Valiliğinden de kar yağışı ile ilgili uyarı geldi.

Van Valiliğinden yapılan açıklamada, Muş ve Bitlis illerinde Pazar gününden itibaren başlayacak yağışların Van’ın merkez ilçelerinde (İpekyolu, Tuba, Edremit) Pazartesi sabah saatlerinden itibaren etkisini göstereceği tahmin edilmesi bekleniyor.

Yağışların karla karışık yağmur ve yüksek kesimlerde kar seklinde olacağı tahmin ediliyor.

Açıklamanın devamında şunlara yer verildi:

Van'da öğrenciler hem kayak yaptı hem de kar üstünde halay çekerek eğlendi Van'da öğrenciler hem kayak yaptı hem de kar üstünde halay çekerek eğlendi

“Pazartesi günü sıcaklıkların düşmesine bağlı olarak yağışların bölgemiz genelinde (Muş, Bitlis, Hakkâri, Van) aralıklı kar ve yükseklerde kuvvetli kar olarak devam etmesi tahmin edilmektedir.

Pazar sabah saatlerinden itibaren Muş, Bitlis ve Van ilinin kuzeyinde; aksam saatlerinden itibaren Hakkâri ve Van’ın güney ilçelerinde yağışlı sistemin etkisini arttıracağı tahmin edilmektedir.

Kar yağışlarına bağlı olarak yaşanabilecek; tipi seklinde kar, görüş mesafesinde azalma, cığ tehlikesi, ulaşımda aksama, buzlanma ve don olay gibi olumsuzluklara karsı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Vatandaşlarımıza saygıyla ve önemle duyurulur.”

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER - HABER MERKEZİ