Uygulama Otelinde düzenlenen programa çok sayıda yerel yazar ve şair katılım sağladı. Programda Van Valisi Ozan Balcı’ya edebiyat ve sanata sağladığı katkılardan dolayı Van Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı ve Türkiye Yazarlar Birliği Van Temsilcisi Prof. Dr. Zeki Taştan tarafından plaket takdim edildi.

VAN VALİSİ KÜLTÜR VE EDEBİYATA DESTEK OLMAYA DEVAM EDİYOR

Van’da çiftçilere 165 bin koyun desteği! Van’da çiftçilere 165 bin koyun desteği!

Programda konuşan Van Valisi Ozan Balcı, yapılan destekleri dile getirerek, “Yazarlar, sanatçılar, şairler aslında şehrin kalitesinin göstergesidir. Sizler şehrimizin hafızasısınız. Sizler çok kıymetli bir iş yapıyorsunuz. Yazı yazmak ayrıcalıktır. Biz de Van’da kitap adına çok güzel işler yapıyoruz. 3 milyon kitabı ilimize kazandırdık. 300 okul kütüphanesi yaptık. 11 bebek-çocuk kütüphanesi yaptık. Açılışını gerçekleştireceğiz. Yeni bir halk kütüphanesi ilimize yapıyoruz. Ayrıca bir çocuk kütüphanesi inşa ediyoruz. Edremit’e yeni bir kütüphane açtık. Hayata geçirdiğimiz proje ile PTT aracılığıyla 140 bin kitabı çocuklarımızla buluşturduk. Çocuklarımız bu kitaplarla kütüphanelerini oluşturdu. Okullarda 1 saat okuma saati olarak devam ediyor. Tematik liselere kitaplar aldık. 500 bin TÜBİTAK kitabını ilimize kazandırdık. Tüm anaokulu, ilkokul ve ortaokullara sınıf kütüphaneleri oluşturduk. Tüm kamu kurumlarına kitap aldık. Yani devletin imkanlarını milletimize harcadık” ifadelerini kullandı.

VAN VALİSİ BALCI YEREL ŞAİR VE YAZARLARLA BULUŞTU

Van Valisi Ozan Balcı’ya teşekkür ederek sözlerine başlayan Van Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı Prof. Dr. Zeki Taştan, yazar-okur programlarının devam edeceğini belirterek, “Van’da yapılan etkinliklerin arkasında Van Valisi Ozan Balcı var. O yüzden kendilerine şükranlarımızı arz ederiz. Bütün ilçelerde okur-yazar buluşmaları devam edecek. Şimdiye kadar 6 bin buluşma düzenlendi. Yazar ve şairlerin buluşmaları devam edecek” dedi. 

Vali Balcı, program sonunda şair ve yazarlara kitap hediye etti.

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER