Van’ın Kültür ve Sanat’taki yeni buluşma noktası olan Tariria, Van Kültür Yolu Festivali boyunca sürecin içinde olacak. Kentin Sanat ve Lezzet Durağı olma yolunda ilerleyen Tarira’da, büyüleyici sergiler, dengbej kültürünü başka bir boyutta sunan konserler ve bir dizi önemli etkinlikler gerçekleşecek.

ŞEHİR BAMBAŞKA BİR ATMOSFERE TAŞINACAK

Tariria tarafından yapılan açıklamada sanat ve gastronomi merkezinin Festival boyunca ev sahipliği yapacağı etkinlikler paylaşıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Van'a modern sanatı taşıyarak bölgenin kültürel dokusuna değer katmayı hedefleyen Tariria, sadece kendi bölgesinde değil, ülke genelinde de yeni bir referans merkezi olma yolunda ilerliyor. Kültür, turizm ve gastronomi alanlarında yürüteceği faaliyetlerle Van’ı ve bölgeyi benzersiz bir turistik destinasyon haline getirme misyonuyla yola çıkan Tariria, etkinlik ajandasıyla şehri bambaşka bir atmosfere taşıyor.”

2Eca50Ae 52Cb 407E B50D 18D61C3E9C81

TARİRİA’DAKİ PROGRAMLAR GÖZ DOLDURACAK

“Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye'nin uluslararası marka değerine katkıda bulunmak üzere bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Kültür Yolu Festivallerinin 6’ncı durağı olan Van’da 29 Haziran ile 7 Temmuz 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek Van Kültür Yolu Festivali, sergiden konsere, yarışmalardan yemek tanıtımlarına kadar birçok etkinliğe ev sahipliği yapacak. Multidisipliner çağdaş kültür ve sanat anlayışıyla pek çok etkinliğe kapılarını açan Tariria, Van Kültür Yolu Festivalinin sanat ve gastronomi duraklarından biri olarak programlarıyla göz dolduracak.”

REFİK ANADOL SERGİSİ EN ÖNEMLİ ETKİNLİKLERDEN BİRİ OLARAK DİKKAT ÇEKİYOR

Yapay zekâ ile sanatın sınırlarını kaldıran dünyaca ünlü yeni medya sanatçısı, yönetmen ve akademisyen Refik Anadol’un “Makine Halüsinasyonları: Mercan Rüyaları” isimli sergisi Tariria’da sanatseverlerle buluşacak. Sergi, 7 Temmuz’a kadar saat 10.00 ve 22.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak. “Makine Halüsinasyonları: Mercan Rüyaları” sergisi, mercan görüntülerinden oluşan kapsamlı bir veri kümesine dayanan ve iklim değişikliğinin aciliyetini vurgulayan bir yapay gerçeklik simülasyonu… 2023 yılında Dünya Ekonomik Forumu’nda sergilenen bu Veri Heykeli, sanatçının okyanus ekosistemlerinden ve mercan resiflerinin içinde bulunduğu tehlikeli durumdan ilham alarak ortaya çıkıyor. Refik Anadol, eser için ham veri olarak yaklaşık 100 milyon mercan görüntüsünü, mercanların korunmasına ve sürdürülebilirliğine vurgu yapmak amacıyla kullanarak iklim değişikliğinin mercan ölümleri üzerindeki etkisine dikkat çekmeyi hedefliyor.”

N F I Q W U E A

DENGBEJ DİVANLARINA JAPON TINILAR MİSAFİR OLACAK

Van'da İtfaiye çalışanlarına iş güvenliği ve ilk yardım eğitimi Van'da İtfaiye çalışanlarına iş güvenliği ve ilk yardım eğitimi

Açıklamada ayrıca, dikkat çekecek olan etkinliklerle ilgili olarak şu ifadelere yer verildi, “Kyoto, Osaka ve Hiroşima’da verdiği performanslarla adından dünya çapında söz ettiren etnomüzikolog ve dengbej Serdar Canan’ın Kürtçe şarkı ve dengbej divanları, 1 Temmuz’da Japon piyanist Erika Ueda ve çellist Ruşen Arslanargun’un eşlik edeceği unutulmaz bir gecede sanatseverlerle buluşacak.” Yine bir diğer etkinlik ile ilgili olarak ise; “Endonezya/Kürt asıllı ve Hollanda’da yaşayan performans sanatçısı Melisa Diktaş, 6 Temmuz’da Tariria’da izleyicilerle buluşacak. Lucia Marthas Dans Akademisi’nden mezun olan Melisa Diktaş, Kürt dansına getirdiği çağdaş yorumuyla biliniyor.” Denildi.

D A F8 C A41 E E76 4561 8298 F5 B C657657 B8

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER - HABER MERKEZİ