Dünya'ya çarpan çok güçlü jeomanyetik fırtına nedeniyle ülkemizde ve dünyada tarihi anlara tanıklık edildi. Dünya'ya çarpan çok güçlü jeomanyetik fırtına sebebiyle Türkiye’nin birçok ilinde görülen Kuzey Işıkları görülürken Van Özalp’ta kuzey (kutup) ışıkları görüldü.

Aracı olan herkesi ilgilendiriyor! Bakanlık duyurdu: 2 bin 568 TL cezası var! Aracı olan herkesi ilgilendiriyor! Bakanlık duyurdu: 2 bin 568 TL cezası var!

KUZEY IŞIKLARI NEDİR, NASIL OLUŞUR?

Kuzey Işıkları’nın Dünya'ya çarpan güçlü bir solar fırtına sırasında ortaya çıktığı bildirildi.

The Guardin’a göre bu tür ışıklar, genellikle en çok, aurora australis olarak adlandırılan, Dünya'nın manyetik kuzey ve güney kutuplarının yakınında görülüyor. Güneş rüzgarı olarak bilinen güneşten gelen parçacıkların etkileşiminden oluşuyor. Ayrıca milyonlarca mil yol alabilen bu parçacıklar Dünya’nın genellikle kutup bölgelerinde ortaya çıkıyor. Bunun yanı sıra Kuzey Işıkları, çarptığı gaz molekülü ve atmosferine bağlı olarak, ışığın farklı dalga boylarında farklı miktarlarda enerji açığa çıkmakta. Oksijen yeşil ışık üretirken, gökyüzünün kırmızı renkte parlamasına neden oluyor.

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER - NECMETTİN DURSUN