Van Expo Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen ve Ortadoğu'da sektörün en önemli buluşma noktalarından biri olması hedeflenen 'Van İnşaat, Yapı, Dekorasyon ve Emlak Fuarı, AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, Van OSB Yönetim Kurulu Başkanı Memet Aslan, STK başkanları, firma yetkilileri ve vatandaşlar katıldı. Açılış konuşmaları ve kurdele kesiminin ardından katılımcılar, stantları tek tek gezerek firma yetkililerine hayırlı kazançlar dilediler.

80 STANT 150’NİN ÜZERİNDE MARKA

Fuarla ilgili açıklamada bulunan İpekyolu Expo Fuar A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Veysi Uygun, Van’ın artık bir fuar şehri haline geldiğini ifade ederek, “Biz artık sektör anlamında kaliteli bir katılımla fuarlarımıza devam ediyoruz. İnşaat sektörlerinde de Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki tek inşaat ve yapı fuarı. Enerji bazında ise Türkiye’nin beş şehrinde yapılan fuarlardan biri. 80 stantta 150’nin üzerinde marka sergileniyor. Türkiye’nin değişik illerinde üretim yapan, inşaat tedarikinde bulunan ve aynı zamanda bayilik anlamında bölgede çalışan markamız burada bulunuyor. 4 gün devam edecek olan fuarımız Ortadoğu ekseninde yeni bir buluşma noktası haline geldi” dedi.

Gazprom'dan Türkiye için kritik gaz açıklaması! Gazprom'dan Türkiye için kritik gaz açıklaması!

“SEKTÖRE PAYDAŞ OLAN TÜM BİRİMLERİ, KURUMLARI FUARIMIZA DAVET EDİYORUZ”

Fuara katılımın memnuniyet verici olduğuna da değinen Uygun, “Fuarımıza İran başta olmak üzere bu yıl Irak’ın değişik şehirlerinden ciddi bir katılım söz konusu. Artık sektör ziyaretçisini fuarlarımıza taşıyoruz. Bunun yanında fuarımızda Ağrı, Hakkari, Bitlis gibi Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge şehirlerinden alım heyetleri yer alacak. Biz sektöre paydaş olan tüm birimleri, kurumları fuarımıza davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“YURTİÇİ VE YURTDIŞINDAN YOĞUN BİR TALEPLE KARŞILAŞTIK”

Ajans Asya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güler ise Van’ın fuarlarla anılan bir şehir olduğunun altını çizerek, “Van, Türkiye’de en fazla fuar yapan altıncı şehir oldu ve artık marka fuarlar yapmaya başladı. Bu anlamda gururluyuz. Bugün de 11’inci inşaat fuarımız ile yenilenebilir enerji fuarını açtık. Pazar gününe kadar açık olan fuarımıza şu anda kadar yurtiçi ve yurtdışından yoğun bir taleple karşılaştık. İnşallah bunu büyüterek devam ettireceğiz” diye konuştu.

“BU KADAR ÖNEMLİ BİR YERİN TİCARET MERKEZİ OLMASI DA GAYET MANTIKLI VE MANİDARDIR”

AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, ise “Doğrusu güzel bir dönemde, güzel bir yerde bulunuyoruz Kongre ve Fuar Merkezi biliyorsunuz depremden sonra cazibe merkezleri kapsamında meydana getirildi. O günden Buranın çok önemli bir ihtiyaca cevap vereceği idrakı içerisindeydik. Çünkü Van hep söyleriz bunu, Orta Doğu ile Orta Asya'nın buluştuğu noktadır. Siz Van'dan çıkıp Şırnak'a gittiğinizde Orta Doğu'ya girersiniz. Van'dan çıkıp Ağrı'ya, Iğdır'a gittiğinizde Orta Asya'ya gidersiniz. Bu kadar önemli bir yerin ticaret merkezi olması da gayet mantıklı ve manidardır. Geçmişte Türkiye'de bugün ülkemizde sekiz tane başkentlik yapmış il varsa bunlardan tanesini de Van’dır. İşte bugünkü önemli olaya işaret etmektedir.

“VAN'I GÜÇLÜ BİR TİCARET, SANAYİ, TEKSTİL VE TURİZM MERKEZİ YAPMA ŞANSIMIZ VAR”

Burada bulunduğum dönemlerde çok sıkça bu fuarlara katılmak istediğini belirten Kayatürk, “Zaman zaman bu fuarlara katılan ülke sayısının yirmi altıyı geçmesi. Gelen grupların yüzün çok üzerinde olması da ayrıca sevinç kaynağımız olmaktadır. Biz hem burayı hem OSB'nin bünyesinde ve dışında bulunan tekstil kentlerimizin hem müzemizi ne kadar koruyabilirsek, bunun ne kadar anlatabilirsek, Van'ı o kadar güçlü bir ticaret merkezi, bir sanayi merkezi, bir tekstil merkezi, bir turizm merkezi yapma şansımız var. Benim Ankara ve Van milletvekili olduğum dönemlerde Van'da yaptığımız toplantılarda uluslararası toplantılara katılan en önemli uluslararası figürler, delegasyonlar gittikleri hiçbir yerde Van'da duydukları heyecanı duyamadıklarını anlattılar. Bunu hem Türkiye Avrupa Birliği Karma Parlamentosu'nda Van’ımıza gelen insanlar söyledi, hem de meşhur Helsinki formunda birbirinden önemli bakanların yurt dışından geldiğinde Van için söyledikleridir. İpekyolu'nun en önemli duraklarından bir tanesi, O nedenle 2011 yılında biz yeni ilçeler meydana getirdiğimizde, Tuşba tabii ki Van'ın eski Tarihin ismi, Urartu'nun başkenti ama bana ve bölgeye yakışır bir İpekyolu ilçesinin de olması gerektiğini söyledik.”

KAYATÜRK: VAN’A OLAN İLGİ VE ALAKASININ DA DEVAM EDECEK

Kayatürk konuşmasının devamında, İpekyolu bizim Van'daki en büyük ilçemiz, Dolayısıyla bu kadar önemli bir kavşakta bulunan Van'ın bu dönemde ticaretten çok daha hızlı gelişmesi ihracat rekorlarının kırılması buranın sağlık kenti, turizm kenti, sanayi kenti olması için de Allah'ın izniyle 28 Mayıs'ta cumhurbaşkanımızın seçilmesiyle yeni bir anlam kazanacak. Cumhurbaşkanımız biliyorsunuz Van’a çok büyük önem vermektedir. Yani Van'da belki alması gerektiği desteği alamadığından şikayet etmekle beraber Van'ı hiçbir zaman yalnız bırakmayacağını ve Van’a olan ilgi ve alakasının da devam edeceğini söylemekte ve bizi de bu konuda görevli kılmaktadır.” ifadelerini kullandı

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER - ÇETİN DEMİR