İpekyolu Expo Fuar Aş Fuar Koordinatörü Yakup Karaer yaptığı açıklamada; ‘’Ortadoğu’nun ülkemize açılan kapısı konumundaki ilimizin komşu ülkelere yakın olması özellikle İran, Azerbaycan ve Türki Cumhuriyetlere kara hava ve demiryolu bağlantısı ticari anlamda ilimizi cazip bir pazar haline getirmiştir. Van İlimiz bulunduğu coğrafik konum itibariyle hızla gelişmekte olması ve beraberinde inşaat yapı ve gayrimenkul sektörünün parlayan yıldızı haline gelmiştir. Ayrıca inşaat yapı sektörü beraberinde 67 sektörü direkt etkilemesi ve lokomotif görevi görmesi nedeniyle fuarımız tüm paydaşlarca desteklenmektedir.

Gerek katılımcılarımızı ve gerekse profesyonel ziyaretçilerimizi bölgemizin ve ülkemizin inşaat potansiyeli ile fırsatları hakkında bilgilendirmek, dikkatleri bölgenin bakir inşaat ve enerji potansiyeline çekmek, bu alanlardaki emlak sektörünün avantajlarını tanıtarak, firmalarımızın karlılığı ve reelde cirolarını arttırmaları amaçlanmaktadır.

Enerji maliyetlerinin arttığı günümüzde yenilenebilir Enerjinin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Van Gölü Havzasının GES potansiyelinin Türkiye’deki günlük elektrik tüketimin yüzde 30’unu karşılayabilecek potansiyele sahip olduğu düşünüldüğünde yenilenebilir enerji sektöründe son ürün ve teknolojilerinin sergileneceği Solarvan Yenilenebilir Enerji Fuarı bölgede ihtiyaç haline gelmiştir diye sözlerine devam eden Karaer; Ayrıca fuarımızla birlikte Van Yüzüncü Yıl üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Van Ticaret ve Sanayi Odası, VASKİ, ve Van Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, tarafından desteklenen İnşaat Çevre ve Enerji Zirvesi yapılacaktır.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten ilk sözler: Türkiye'nin başka bir seçeneği kalmadı Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten ilk sözler: Türkiye'nin başka bir seçeneği kalmadı

İnşaat Yapı ve Emlak Fuarımız ve Solarvan aynı zamanda İnşaat Çevre ve Enerji Zirvesi tüm sektör paydaşlarınca desteklenmektedir. Fuar katılımcı firmalarına KOSGEB tarafından yüzde 60 destek sağlanmaktadır. İnşaat Yapı ve Emlak sektörünün bölgedeki en kapsamlı buluşmasına İran, Irak başta olmak üzere yurtdışından ve bölgedeki komşu iller başta olmak üzere yurtiçinden ziyaretçi beklenmektedir. Bölgedeki tüm inşaat sektörü paydaşlarını ve ilgili tüm kamu kurumlarını, inşaat yapı ile ilgili tüm birimleri fuarımıza davet ediyoruz diyerek sözlerini bitirdi’’