Van’da Haziran ayı UKOME toplantısında şehir içi ve ilçe sınırları içerisinde ulaşım hizmeti veren H, M, V, T, S plakalı araçlar için artan maliyetlerden dolayı zam talebinde bulunuldu.

Ulaşım Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda düzenlenen UKOME toplantısı Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.14 gündem maddesi ve 4 alt komisyon raporunun görüşüldüğü toplantıda; Van’da şehir merkezi trafiğinin rahatlatılması ve trafikte yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçilmesi amacıyla 06.00 ile 22.30 saatleri arasında trafik akışını olumsuz etkileyebilecek araçların şehir merkezine giriş çıkışlarının yasaklanması talebi görüşüldü.

H VE M PLAKALI ARAÇLARIN GÜZERGÂHLARININ REVİZE EDİLMESİ GÖRÜŞÜLDÜ

Yeni yapılan Sahil Yolu ve Edremit TOKİ yolunun iş makinalar ve ağır tonajlı araçlar tarafından kullanılmaması talebinin görüşülmesi, Muradiye ilçesi ile ilçeye bağlı Ünseli Mahallesi arasında yeni hat açılması ve belediyeye ait araçlarla ulaşım hizmeti verilmesi talebi görüşüldü.

PARKOMAT ÜCRETLERİNİN GÜNCELLEME TALEBİ GÖRÜŞÜLDÜ

Van’da hizmet veren H ve M plakalı araçların güzergahlarının revize edilerek ekleme ve uzatmaların tespit edilmesi ve araç sayılarının belirlenmesi, yol üstü otopark işletmeciliği için yetkilendirilen şirketin otopark rayiç bedellerinin güncellemesine ait talebi, askıdan indirme ve geçiş yolu izin belgesi talepleri ile kurumlardan ve vatandaşlardan gelen hız kesici talepleri gibi konular görüşüldü.

Van ve bölgenin aktif fayları belirlenecek! Van ve bölgenin aktif fayları belirlenecek!

VAN’DA ŞEHİR İÇİ ULAŞIMA ZAM TALEBİ GÖRÜŞÜLDÜ

Alt komisyon gündeminde ise Van il ve ilçe sınırları içerisinde toplu taşıma hizmeti veren H, M, V, T, S plakalı araçlar, gemi ile yolcu taşımacılığı yapan kooperatifler ve belediyeye ait otobüslerin artan maliyetler nedeniyle yolcu taşıma iyileştirme yapılması talebi ve diğer maddeler görüşüldü. Toplantıda görüşülen konuların bir kısmı karara bağlanarak, onaya sunulurken, diğer konular ise alt komisyonlara havale edildi.

Haziran ayı UKOME toplantısına Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Özvan başkanlığında yapılan toplantıya Ulaşım Dairesi Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü, Tatvan Liman Başkanlığı, Şoförler Odası Başkanlığı, Afet ve Acil Durum Başkanlığı  (AFAD), Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD) Taşıma Müdürlüğü, Ferit Melen Havalimanı Müdürlüğü, Edremit, Tuşba ve İpekyolu İlçe Belediyeleri ile Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili daire başkanları ve şube müdürleri katıldı. Toplantı, katılımcıların karşılıklı görüş alışverişinin ardından sona erdi.

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER - BARIŞ DÖNMEZ